Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οριοθέτηση ρεμάτων, ποταμών


sor

Recommended Posts

2.Για μικρά υδατορέματα, όπως αυτά ορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 1 του παρόντος, δεν απαιτείται η οριοθέτησή τους.

 

 

Σε περίπτωη που επιθυμείς να εκδώσεις ΟΑ σε γήπεδο που συνορεύει με μικρό υδατόρεμα, περίπτωση για την οποία ισχύει η ως άνω παράγραφος του αρθρου 4, πώς προχωράς? Πρέπει να βεβαιώσει κάποια υπηρεσία ότι πρόκειται περί μικρού υδατορέματος και παιρνεις εξαίρεση? Η ΥΔΟΜ δεν ζητά κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βλεπεις εδω

 

απο τον τερρυ

 

http://www.michanikos.gr/topic/44751-Μικρά-Υδατορέματα/?p=816270

 

και τα επομενα #  και την επισημανση απο τον αρμενοπουλο

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Υδραυλικοί υπολογισμοί υδατορέματος

Καλησπέρα, πρώτη φορά κι εγώ αναλαμβάνω οριοθέτηση κ διευθέτηση μικρού υδατορέματος....Συγκεκριμένα στόχος είναι να διευθετήσω τμήμα του ρέματος που αντιστοιχεί σε πρόσωπο οικοπέδου περίπου 45μ. Αφού έχω ολοκληρώσει  με τους υδρολογικούς υπολογισμούς για τη λεκάνη απορροής κι έχω βγάλει την παροχή αιχμής, τι κάνω και δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο λογισμικό? Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι επιλέγω κάποιες διατομές ελέγχου, έστω 5 στον αριθμό στη δική μου περίπτωση και μετά ακολουθώ την ΜΕΘΟΔΟ ΤΥΠΙΚΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ.  Οκ έχω όλους τους τύπους και υπολογισμούς της μεθόδου αυτής αλλά δεν  ΔΕΝ έχω καταλάβει ακριβώς τη λογική της μεθόδου. Στόχος είναι να βρω το ομοιόμορφο βάθος ροής που αντιστοιχεί  σε κάθε επιμέρους τμήμα του ρέματος, μετά αν υπολογίσω το κρίσιμο βάθος για το αντίστοιχο τμήμα και να τα συγκρίνω   ώστε να δω αν απαιτείται διευθέτηση?

Έχω μπερδευτεί...αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να περιγράψει με λίγα λόγια τη διαδικασία θα με διευκόλυνε πολύ γιατί γι ακόμη μία φορά μπαίνω σε άγνωστα (ή ξεχασμένα) λημέρια.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά εγκυκλοπαιδικά αναμένω απαντήσεις κι εγω.

 

Ηταν απο τα πιο ενδιαφέρονται μαθηματα στο τει, με καθηγητή που πραγματικά ήθελε να διδάξει και να μάθουμε. Ειχαμε κάνει ολόκληρη μελέτη, αλλα δεν θυμάμαι δυστυχώς τίποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παίδες καλησπέρα!

Μια ερώτηση, τεχνική!

Κατά την προσωρινή οριοθέτηση ενός ρέματος, για την έκδοση άδειας οικοδομής, σε εκτός σχεδίου περιοχη, διαπιστώνω κατά 

την αποτύπωση, πως το ρέμα (ο άξονας του-βαθύτερο σημείο του) σε κάποιες θέσεις μπαίνει μέσα στο τεμάχιό μου, δηλ δεν είναι η θέση του ακριβώς όπως η διανομή.

Στην περίπτωση αυτή, τι γίνεται?

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να απεικονίσω την υπάρχουσα κατάσταση, και να δείξω το ρέμα όπως είναι στην πραγματικότητα, και από εκεί να βγουν στη συνέχεια γραμμές πλημμύρας ή οριογραμμές (για οριστική οριοθέτηση).

Κάποιος συνάδερφος, που το έχει συναντήσει κάτι ανάλογο, πως το αντιμετώπησε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

και αν έχεις λίμνη και όχι ρέμα, χρειάζεται οριοθέτηση για να εκδόσεις οικοδομική άδεια?

....που πάω και τους βρίσκω όλους???

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι που ασχολείστε με οριοθετήσεις ρεμάτων θέλω να ρωτήσω το εξής,

σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές (ΚΥΑ 140055/2017 ΦΕΚ B΄ 428) ζητάει υπολογισμό του προφίλ ροής και κατάταξη του σε μια από τις κατηγορίες.

Από τη δική μου ανάγνωση της ΚΥΑ θεωρώ πως αυτό αφορά τις περιπτώσεις διευθέτησης ρέματος, όχι οριοθέτησης πόσο μάλλον προσωρινής οριοθέτησης (που υπολογίζουμε μόνο γραμμές πλημμύρας).

Η ερώτηση μου είναι, σας ζητάνε από την υπηρεσία που ελέγχει το ρέμα τα προφίλ ροής για τις περιπτώσεις προσωρινής οριοθέτησης;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, γνωρίζετε τυχόν διευκρινήσεις όσο αφορά στην οριοθέτηση ρεμάτων με τον νέο νόμο? 

Συγκεκριμένα ρωτάω για την Τεχνική έκθεση θα περιλαμβάνει και τα υδρολογικά στοιχεία και τα υδραυλικά? Ή πρέπει να είναι τρία διαφορετικά τεύχη? επίσης πιοι έχουν δικαίωμα υπογραφής?

Ευχαριστώ πολύ 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.