Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μισθωτού Μηχανικού


szzs

Recommended Posts

Εργάζομαι σε μια εταιρεία σαν μισθωτός και θέλω να βγάλω μία σφραγίδα προκειμένου να μπορώ να υπογράφω κάποια σχέδια ή μελέτες της εταιρείας. Δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία ως ελεύθερος εππαγγελματίας.

 

Τι στοιχεία πρέπει να έχει πάνω η σφραγίδα όσον αφορά στο ΑΦΜ, ΔΟΥ και διεύθυνση έδρας;

Θα είναι τα δικά μου στοιχεία όλα αυτά, κι ας μην έχω κάνει έναρξη στην εφορία;

Ή της εταιρείας στην οποία εργάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν μπορεις να εχεις σφραγιδα αν δεν κανεις εναρξη ελευθερου επαγγελματος.

Νομίζω ότι μισθωτός μηχανικός που έχει γραφτεί στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να υπογράφει για λογαριασμό της εταιρείας του, χωρίς απαραίτητα να έχει κάνει έναρξη στην εφορία, εφόσον δίπλα στην υπογραφή του βάλει και σφραγίδα της εταιρείας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η χρήση της σφραγίδας είναι ένας γρήγορος τρόπος να αποτυπώνουμε τα αληθή στοιχεία μας, για να μη χρειάζεται να τα γράφουμε κάθε φορά. 

Επομένως ο οποισδήποτε άνθρωπος μπορεί αν θέλει να βγάλει και να χρησιμοποιεί σφραγίδα, που θα λέει τα στοιχεία του (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ΑΦΜ, επάγγελμα και ότι άλλο θέλει), αρκεί τα στοιχεία να είναι αληθινά.

Αν κάποιος είναι μηχανικός, γιατρός ή οτιδήποτε άλλο, μπορεί να γράψει και τον Αρ. Μητρώου του επιμελητηρίου του (στην περίπτωσή μας του ΤΕΕ).

Ας με επιβεβαιώσει και κάποιος νομικός (Δημήτρηηηηηη) ???

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2018 at 5:54 ΜΜ, Valantis K. said:

Γνωρίζει κάποιος τελικά τα στοιχεία τα οποία πρέπει να αναφέρονται στη σφραγίδας μισθωτού μηχανικού ;

Σφραγίδα με πλαίσιο 8cm x 3cm

1η γραμμή: ονοματεπώνυμο και αρχικό γράμμα πατρωνύμου

2η γραμμή: ειδικότητα μηχανικού

3η γραμμή: ΑΕΙ αποφοίτησης

4η γραμμή: αριθμός μητρώου ΤΕΕ

5η γραμμή: ΑΦΜ & ΔΟΥ

6η γραμμή: διεύθυνση εργασίας

7η γραμμή: τηλέφωνο εργασίας (σταθερό ή/και κινητό) και προαιρετικά fax και e-mail

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoste said:

Σφραγίδα με πλαίσιο 8cm x 3cm

1η γραμμή: ονοματεπώνυμο και αρχικό γράμμα πατρωνύμου

2η γραμμή: ειδικότητα μηχανικού

3η γραμμή: ΑΕΙ αποφοίτησης

4η γραμμή: αριθμός μητρώου ΤΕΕ

5η γραμμή: ΑΦΜ & ΔΟΥ

6η γραμμή: διεύθυνση εργασίας

7η γραμμή: τηλέφωνο εργασίας (σταθερό ή/και κινητό) και προαιρετικά fax και e-mail

ΑΦΜ και ΔΟΥ στη σφραγίδα μισθωτού μηχανικού; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα στο forum.
Επανέρχομαι στο θέμα της σφραγίδας, καθώς αντιμετωπίζω παρόμοια περίπτωση. Εργάζομαι ως μισθωτός (μέσω προγράμματος ΟΑΕΔ), σε τεχνικό γραφείο. Το αφεντικό μου είπε να φτιάξω σφραγίδα για να σφραγίζω τοπογραφικά τα οποία εκπονώ. Να σημειωθεί ότι έχω δώσει εξετάσεις ΤΕΕ και έχω αριθμό μητρώου, χωρίς να έχω κάνει έναρξη. Η χρήση της σφραγίδας αυτής επί σχεδίων είναι εφικτή, καθώς δεν θεωρούμαι ελεύθερος επαγγελματίας; Επίσης, ενδέχεται να με επηρεάζει φορολογικά, τα τοπογραφικά θα θεωρούνται ότι χρεώνονται σε εμένα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό ερώτημα είναι αν είσαι διατεθειμένος να επωμίζεσαι την ευθύνη που απορρέει από ένα κάρο τοπογραφικά διαγράμματα που θα υπογράφεις, όντας σε πρόγραμμα ΟΑΕΔ (και με ότι σημαίνει αυτό για εσένα μισθολογικά).

Προσωπικά θεωρώ ότι και φορολογικά, μπορεί να ελεχθείς και να υπάρξει πρόβλημα. Τα τοπογραφικά αυτά θα επισυνάπτονται σε συμβόλαιο? ή θα εκδίδονται Ο.Α.?

Από εκεί και ύστερα, αν πληρώνεσαι παραπάνω για αυτά, ίσως πρέπει να κοιτάξεις την παράλληλη ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.