Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μισθωτού Μηχανικού


szzs

Recommended Posts

11 ώρες πριν, SuperMegaPan said:

.... Να σημειωθεί ότι έχω δώσει εξετάσεις ΤΕΕ και έχω αριθμό μητρώου, χωρίς να έχω κάνει έναρξη. Η χρήση της σφραγίδας αυτής επί σχεδίων είναι εφικτή, καθώς δεν θεωρούμαι ελεύθερος επαγγελματίας; ...

Σου συνιστώ να έχεις ανοικτά βιβλία όπου σφραγίζεις ειδικά αν ότι σφραγίζεις πάει σε συμβολαιογραφικές πράξεις ή και άλλα δημοσίου ενδιαφέροντος.

Σε έλεγχο (που κάνει) η εφορία αν δει ΑΦΜ σφραγίδα σε σχέδιο και δει μηδενική κατάθεση στον λογαριασμό σου (που τον βλέπει) θα έχεις έλεγχο.

Εναλλακτικά δες να υπάρχει και σφραγίδα κι αλλου μαζί και να υπάρχει σωστό ιδιωτικό συμφωνητικό με εργοδότη και το γραφείο σας ώστε να μπορεί να φανεί φορολογικά ότι η εργασία έχει πληρωθεί 

 

Ως Μηχανικός με αρ Μητρ ΤΕΕ έχεις όλα τα επιστημονικά δικαιώματα που απορέουν απο αυτό αλλά πρέπει να φροντίσεις και το λογιστικά 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

On 18/10/2019 at 10:40 ΜΜ, Didonis said:

Εναλλακτικά δες να υπάρχει και σφραγίδα κι αλλου μαζί και να υπάρχει σωστό ιδιωτικό συμφωνητικό με εργοδότη και το γραφείο σας ώστε να μπορεί να φανεί φορολογικά ότι η εργασία έχει πληρωθεί 

Σφραγίδα του εργοδότη εννοείτε; (Είναι τοπογράφος μηχανικός)
Όσο για το συμφωνητικό, να εξασφαλίζει ότι δεν έχω λάβει χρήματα για την εργασία αυτή, για να μην μπλέκω με εφορίες στο μέλλον;

Edit:

Προς: ntanos,

Τα τοπογραφικά που θα υπογράφω θα είναι όσα εκπονώ, αυτή είναι η λογική του εργοδότη. Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω τον πραγματικό λόγο που μου το ζητάει αυτό, σύμφωνα με τα λεγόμενα του θα αποκτάει έξτρα ευθύνη η δουλειά μου εφόσον τα σφραγίζω ο ίδιος, αν και διατηρώ επιφυκάξεις για τον αληθινό λόγο

Edited by SuperMegaPan
Διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

Το νου σου φίλε. Αν βγαίνεις έξω, μετράς, τα συντάσεις και τα υπογράφεις εσύ τα τοπογραφικά, αυτό κάνουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί και σε κάθε ένα τοπογραφικό λαμβάνουν αμοιβή ίση με το μηνιάτικό σου (που λέει ο λόγος, αν είσαι με πρόγραμμα ΟΑΕΔ).

Οπότε δες λίγο τι παίζει και αν ισχύει το παραπάνω που γράφεις, κάντην με ελαφρά...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εννοείται ότι μπορείς να σφραγίζεις ενώ είσαι μισθωτός. Σαφώς κ ο μισθωτός μηχανικός έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον ελεύθερο επαγγελματία.  Ο εργοδότης σου επέλεξε  έναν μηχανικό οπότε κ δικαιούται να απαιτεί από εσένα να σφραγίζεις τις δουλειές. Η σφραγίδα είναι η κλασική που σου ανέφεραν παραπάνω. Το βασικό που πρέπει να απαιτείς για να είσαι καλυμμένος φορολογικά είναι όταν ολοκληρώνεται η εργασία να κόβει η εταιρία το παραστατικό. Για να είσαι καλυμμένος σκάναρε το κ κράτησε το στο αρχείο σου σε ενδεχόμενο έλεγχο να το έχεις. Δούλευα κ εγώ έτσι παλαιότερα σε μία εταιρία (μάλιστα μέσω οαεδ κ εγώ τότε). Για τις αμοιβές που περνάνε από το σύστημα αμοιβών του τεε θα πρέπει να μπαίνεις με τους κωδικούς της εταιρίας κ να δηλώνεις την αμοιβή.

 

Edited by kantenos
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Θα το επαναλάβω διότι μπαίνουν και διαβάζουν νέα παιδιά χωρίς εργασιακή εμπειρία. Αν, εργοδότης, προσλαμβάνει υπάλληλο με πρόγραμμα ΟΑΕΔ, και δίνοντας του τα προβλεπόμενα λεφτά (ψίχουλα) αυτού του προγράμματος, τον βάζει να υπογράφει δουλειές γραφείου και να αναλαμβάνει ποινικές ευθύνες, πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό ατόπημα που νομίζω ότι ξεφεύγει κατά πολύ από το "απλά μην το δεχτείς", και χρήζει νομικής διερεύνησης - καταγγελείας. Αν θέλεις SuperMegaPan στείλε μας περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 1
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ntanos said:

Θα το επαναλάβω διότι μπαίνουν και διαβάζουν νέα παιδιά χωρίς εργασιακή εμπειρία. Αν, εργοδότης, προσλαμβάνει υπάλληλο με πρόγραμμα ΟΑΕΔ, και δίνοντας του τα προβλεπόμενα λεφτά (ψίχουλα) αυτού του προγράμματος, τον βάζει να υπογράφει δουλειές γραφείου και να αναλαμβάνει ποινικές ευθύνες, πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό ατόπημα που νομίζω ότι ξεφεύγει κατά πολύ από το "απλά μην το δεχτείς", και χρήζει νομικής διερεύνησης - καταγγελείας. Αν θέλεις SuperMegaPan στείλε μας περισσότερες πληροφορίες.

Για ποια νομική διερεύνηση μιλάς? Φυσικά κ είναι καθόλα νόμιμο να σφραγίζει ένας μισθωτός μηχανικός τις δουλειέςς που ο ίδιος κάνει.. Ξέρεις κάτι διαφορετικό? Μπορείς να μας πεις σε ποια νομοθεσία βασίζεσαι? Οι μεγάλες εταιρίες που έχουν δηλαδή πολλούς μισθωτούς μηχανικούς τι κάνουν? Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις μελέτες κ τις επιβλέψεις που αναλαμβάνει. Δηλαδή θα πρέπει ο μισθωτός μηχανικός να κάνει μόνο διεκπεραιωτική εργασία χωρίς να παίρνει καμία ευθύνη κατά τη γνώμη σου? Το θέμα της αμοιβής είναι κάτι διαφορετικό. Ο καθένας μπορεί να κρίνει πόσα χρήματα αξίζει η εργασία που προσφέρει κ να ζητήσει τα ανάλογα.. Άλλο πράγμα αυτό.. Αν δεν τον ικανοποιούν αυτά που δίνει ο εργοδότης του μπορεί να μην αναλάβει την δουλειά. Το προγράμματα του οαεδ δεν σου βάζουν ανώτερο πλαφόν. Από την άλλη εάν πιστεύει ότι σαν ελεύθερος επαγγελματίας θα βγάλει περισσότερα μπορεί να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας. Εκεί όμως θα πρέπει να συνυπολογίσει κ τα έξοδα γραφείου, εξοπλισμό, εισφορές, μη σταθερό πελατολόγιο κτλ. 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του..

Την προσωπική μου άποψη εξέφρασα κ είχα κ 3 αρνητικές.

Είχα αντίστοιχη εμπειρία με τον συνάδελφο.  Δούλεψα σε μία αρκετά μεγάλη εταιρία παλιότερα με τον ίδιο τρόπο που περιγράφει. 3 χρόνια ήμουν εκεί. Τις εμπειρίες που πήρα από εκεί από μία εταιρία που μου παρείχε την γνώση απλόχερα δεν θα τις είχα εάν ξεκινούσα ως ελεύθερος επαγγελματίας.  Ούτε πελατολόγιο είχα τότε οπότε κ τον μισθό κ την ασφάλεια που μου έδιναν δεν θα τα έβγαζα. Μετά τα τρία χρόνια ένιωσα ότι μπορώ να κάνω κάτι δικό μου κ το έκανα.

Αν ο συνάδελφος πιστεύει ότι μπορεί να βγάζει περισσότερα χρήματα κ με λιγότερες ευθύνες ως ελεύθερος επαγγελματίας καλύτερα να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας.

Αν όχι από το να μείνει άνεργος θα έλεγα να μην φοβηθεί να σφραγίσει δουλειές που ο ίδιος κάνει. Αυτή είναι η δουλειά του μηχανικού. 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, kantenos said:

............... Φυσικά κ είναι καθόλα νόμιμο να σφραγίζει ένας μισθωτός μηχανικός τις δουλειέςς που ο ίδιος κάνει.. Ξέρεις κάτι διαφορετικό?...................... Δηλαδή θα πρέπει ο μισθωτός μηχανικός να κάνει μόνο διεκπεραιωτική εργασία χωρίς να παίρνει καμία ευθύνη κατά τη γνώμη σου? ..........................

Εγώ γνωρίζω ότι σφραγίδα μπορεί να έχει μόνο ένας ΕΕ. Αλλά ίσως κάποιος φοροτεχνικός να είναι αρμοδιότερος να μας απαντήσει.

Ο μισθωτός (πάλι απόσο γνωρίζω) δεν αναλαμβάνει ευθύνες. Οι ευθύνες βαρύνουν τον εργοδότη (δεν μιλάμε για περιπτώσεις δόλου). Οπότε δεν είναι τόσο απλό όπως τα παρουσιάζεις. Για την ανάληψη ευθύνης λοιπόν πρέπει να σφραγίσει η εταιρεία. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να είναι υπόλογος ο μισθωτός για το προϊόν της εργασίας και αυτό δεν έχει να κάνει με το μισθό του.Και μάλιστα με τις χρονικές διάρκειες αυθύνης που ορίζουν για τους μηχανικούς, ο μισθωτός σε πολλές περιπτώσεις (αν όχι στις περισσότερες) θα έχει φύγει από την αταιρεία και θα "κουβαλάει στις πλάτες ττου"  ευθύνες για πολλά χρόνια.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή προσέγγιση του θέματος είναι από τον/την maneni.

Παντού όπου σφραγίζει ο μισθωτός πρέπει να μπαίνει σφραγίδα και του ελέγχοντος που είναι ο εργοδότης του ή ο προϊστάμενός του.

Έχουμε και το φορολογικό θέμα. Μελέτη με υπογραφή του Α και ΑΠΥ του Β. Ο Α είναι έκθετος φορολογικά όπως και ο Β για πλαστό παραστατικό.

Σε πιθανό φορολογικό έλεγχο στον Α τι θα πει (όταν δεν θα είναι υπάλληλος)? Ότι ναι σφράγισα αλλά δεν πήρα χρήματα? Και ποιος θα το δεχθεί αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για πλαστές αποδείξεις. Είναι δυνατόν? Ποιος μίλησε για πλαστές αποδείξεις? Η νομοθεσία υπάρχει κ καλύπτει κ τις 2 πλευρές.

*maneni* Αναφέρεις ότι κάποιος φοροτεχνικός είναι καταλληλότερος να απαντήσει. Όταν λέω ότι εργαζόμουν έτσι προφανώς σημαίνει ότι είχα συμβουλευτεί τον λογιστή μου κ μου είχε πει ότι γίνεται. Επίσης σαν κ μένα η εταιρία απασχολούσε πολλούς ακόμη κ αυτοί προφανώς είχαν συμβουλευτεί τον λογιστή τους. Εσύ πως ξέρεις το αντίθετο? Λες ότι σφραγίδα μπορεί να έχει μόνο ΕΕ. Το έψαξες? Προκύπτει από κάπου?

Μου κάνει εντύπωση που πρώτη φορά το ακούτε ενώ είναι κάτι που συμβαίνει παντού. Ακόμη κ στα εργοστάσια που έχουν μισθωτούς μηχανικούς αυτοί μπορούν να σφραγίσουν σαν τεχνικοί ασφαλείας, να υπογράψουν μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων, άδεια λειτουργίας κτλ εφόσον τους καλύπτει το πτυχίο τους.

 

 

 

 

 

 

Edited by kantenos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι πλαστή απόδειξη όταν κάποιος έχει κόψει παραστατικό για εργασία που δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι έχει εκτελέσει? Και που πραγματικά δεν έχει εκτελέσει.

Όσον αφορά αυτό με τους τεχνικούς ασφαλείας, έχει προβλεφθεί από την σχετική νομοθεσία. Υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία και στο θέμα μας? Αν ναι, τότε δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

Αλλά άστο αυτό. Πες ότι έχει δίκαιο.

Αν του γίνει στο μέλλον φορολογικός έλεγχος, τι θα πει? Ότι ναι το σφράγιζα αλλά τα χρήματα τα έπαιρνε ο εργοδότης μου και για αυτό δεν έκοβα ΑΠΥ?

 

υ.γ. Επειδή βλέπω οι αρνητικές να πάνε σύννεφο, καλό είναι όποιος έχει άλλη άποψη να την αναφέρει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.