Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μισθωτού Μηχανικού


szzs

Recommended Posts

Άλλο πράγμα η ιδιότητα του μηχανικού και άλλο η ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία.

Όποιος έχει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος (από το ΤΕΕ), μπορεί να αναλαμβάνει την ευθύνη εργασιών μηχανικού δια της υπογραφής και της σφραγίδας του.

Αμοιβή για εργασία μπορεί να λάβει μόνο ο ελεύθερος επαγγελματίας (έναρξη εργασιών στην εφορία).

Παραδείγματος χάριν, μία τεχνική εταιρεία (νομικό πρόσωπο) μπορεί να λαμβάνει αμοιβές όμως τα σχέδια πρέπει να σφραγίζονται και από φυσικό πρόσωπο – μηχανικό.

Συμφωνητικά με τους εργοδότες τους συνάπτουν οι οιονεί μισθωτοί (εργαζόμενοι με μπλοκάκι που έχουν κάνει έναρξη εργασιών). 

Στην περίπτωσή σου SuperMegaPan ποιος θα λαμβάνει τις αμοιβές των τοπογραφικών;

Edited by Γερόλυκος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Γιατί δεν είναι πλαστή απόδειξη όταν κάποιος έχει κόψει παραστατικό για εργασία που δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι έχει εκτελέσει? Και που πραγματικά δεν έχει εκτελέσει.

Αν του γίνει στο μέλλον φορολογικός έλεγχος, τι θα πει? Ότι ναι το σφράγιζα αλλά τα χρήματα τα έπαιρνε ο εργοδότης μου και για αυτό δεν έκοβα ΑΠΥ?

Πλαστή δεν είναι η απόδειξη γιατί η εταιρία πληρώνεται για μία υπηρεσία που προσέφερε υπάλληλος της. Ο μισθωτός είναι καλυμμένος φορολογικά σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο προσκομίζοντας την απόδειξη αυτή. Η ίδια λογική υπάρχει σε πολλά επαγγέλματα. Σε λογιστικό γραφείο με πολλούς λογιστές υπαλλήλους  ο καθένας χρεώνεται κ υπογράφει για τους πελάτες που αναλαμβάνει. Τις αποδείξεις τις κόβει η εταιρία.

Επίσης να σημειώσω ότι εταιρίες νομικής μορφής χωρίς υποχρεωτικά να έχουν κάποιο μέλος με την ιδιότητα του μηχανικού εγγράφονται στο βιβλίο τεχνικών επωνυμιών του τεε κ έχουν πρόσβαση στο σύστημα αμοιβών του τεε.

Νομοθεσία δεν έχω το χρόνο να ψάξω αυτή τη στιγμή. Έχω προσωπική εμπειρία κ καθοδήγηση από τον λογιστή μου κ από το ΤΕΕ κ αυτό παρέθεσα προσπαθώντας να βοηθήσω τον συνάδελφο που έθεσε το ερώτημα κ οποιοδήποτε άλλον στο μέλλον θα είχε αντίστοιχη απορία.  Έχουν περάσει χρόνια από τότε βέβαια.

Θα είχε ενδιαφέρον ο συνάδελφος που έθεσε το ερώτημα  αφού καταλήξει κάπου ψάχνοντας (τεε, λογιστή κτλ) να μας παραθέσει την αντίστοιχη νομοθεσία.. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνία με το ΤΕΕ στο Γραφείο Δικαστικού (2103291267) πιστεύω θα λύσει το θέμα.... αν δέχεται τηλεφωνικά ... αν παίζει το τηλέφωνο αυτό ...  ή αν πρέπει να πας αυτοπροσώπως σε συγκεκριμένες ώρες)

Εξάλλου για αυτό και η ύπαρξη/πρόβλεψη της διαδικασίας (αίτηση, υπεύθυνες δηλώσεις εκατέρωθεν, κλπ) από την (πάλαι ποτέ) υποχρεωτική προκατάθεση της αμοιβής (στην πάλαι ποτέ ΕΤΕ) όταν ο Μηχανικός Μελετητής ή Επιβλέπων την ανέγερση οικοδομής ήταν ΜΙΣΘΩΤΟΣ (ιδιωτικός υπάλληλος) της επιχείρησης (ατομικής ή εταιρικής) και αναλάμβανε τη Μελέτη ή Επίβλεψη ή Ανέγερση της οικοδομής.

Κάτι ανάλογο μπορεί να ισχύει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχάς όλους για τις απαντήσεις στο ερώτημα μου

2 ώρες πριν, Γερόλυκος said:

Στην περίπτωσή σου SuperMegaPan ποιος θα λαμβάνει τις αμοιβές των τοπογραφικών;

Ο εργοδότης μου θα λαμβάνει τις αμοιβές, το γραφείο λειτουργεί ως μονοπρόσωπη εταιρία από ότι έχω καταλάβει

1 ώρα πριν, kantenos said:

Θα είχε ενδιαφέρον ο συνάδελφος που έθεσε το ερώτημα  αφού καταλήξει κάπου ψάχνοντας (τεε, λογιστή κτλ) να μας παραθέσει την αντίστοιχη νομοθεσία..

Θα απευθυνθώ και σε λογιστή, εκτός του ΤΕΕ και θα ενημερώσω για τυχόν νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλείσαι να βεβαιώσεις, μέσω υπογραφής και σφραγίδας, την ακρίβεια των τοπογραφικών και όσων αναγράφονται επ' αυτών.

Πρέπει να αποφασίσεις κατά πόσον αυτό σε συμφέρει υπό το εργασιακό καθεστώς του μισθωτού μηχανικού.

Ίσως μπορείς να διεκδικήσεις υψηλότερες απολαβές, πάντως πρόβλημα φορολογικό δεν υπάρχει.

Προφανώς ο εργοδότης σου θα λαμβάνει τις αμοιβές, αλλά αυτό θα το κάνει μέσω της εταιρείας ή όχι;

Σε ρωτάω, γιατί αν βάζει και τη δική του σφραγίδα (όχι της εταιρείας) τότε αναλαμβάνει και αυτός την ευθύνη της ορθότητας των τοπογραφικών.

Edited by Γερόλυκος
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2019 at 6:22 ΜΜ, Γερόλυκος said:

Προφανώς ο εργοδότης σου θα λαμβάνει τις αμοιβές, αλλά αυτό θα το κάνει μέσω της εταιρείας ή όχι;

Μέσω της εταιρείας θεωρώ, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος. Είχε αναφέρει ότι θα σφραγίζει και εκείνος τα σχέδια σε προηγούμενη μας συζήτηση, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι κερδίζει από όλο αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Το έχετε ξεσκίσει το θέμα.

Φυσικά και μπορεί μισθωτός μηχανικός να υπογράψει, αλλά μόνο για λογαριασμό της εταιρείας της οποίας είναι υπάλληλος. Στην πρώτη μου δουλειά  που ήμουν μισθωτός, μόνο ένας μισθωτός είχε σφραγίδα γιατί μόνο αυτός ασχολιόταν με αντικείμενο το οποίο απαιτούσε σφραγίδα μηχανικού. Αν θυμάμαι καλά, ανέφερε όνομα επώνυμο ΑΜ ΤΕΕ τηλέφωνο και τα στοιχεία της εταιρείας.

Φορολογικά φυσικά και δεν πρέπει να φοβάται τίποτα ένας μισθωτός μηχανικός και ούτε χρειάζεται να κρατάει αποδείξεις κτλ. Κάθε ενδεχόμενη φορολογική παράβαση βαραίνει τον εργοδότη και μόνο.

Τέλος, σε οτι αφορά την ευθύνη του μισθωτού μηχανικού, ο μισθωτός φέρει μόνο ποινική ευθύνη και όχι αστική (έναντι των πελατών του εργοδότη του).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sito, θα σε ρωτήσω κάτι: (αληθινή ιστορία)

Αγοράζει κάποιος ένα ακίνητο, άρτιο - οικοδομήσιμο σύμφωνα με το τοπογραφικό διάγραμμα. Στη συνέχεια, προσπαθεί να βγάλει άδεια δόμησης, κατά την οποία προκύπτει ότι λόγω λάθους στην δήλωση επί του τοπογραφικού δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Έναντι ποιανού θα στραφεί ο αγοραστής, για αποζημίωση, ακύρωση του συμβολαίου αγοράς κλπ? Ο συντάξας μηχανικός θα είναι στο απυρόβλητο?

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2019 at 6:44 ΜΜ, SuperMegaPan said:

δεν μπορώ να καταλάβω τι κερδίζει από όλο αυτό 

αυτή είναι και η πιο χρήσιμη πληροφορία που θα μπορούσε να βγει από το θρεντ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 26/10/2019 at 8:02 ΠΜ, ntanos said:

Φίλε Sito, θα σε ρωτήσω κάτι: (αληθινή ιστορία)

Αγοράζει κάποιος ένα ακίνητο, άρτιο - οικοδομήσιμο σύμφωνα με το τοπογραφικό διάγραμμα. Στη συνέχεια, προσπαθεί να βγάλει άδεια δόμησης, κατά την οποία προκύπτει ότι λόγω λάθους στην δήλωση επί του τοπογραφικού δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Έναντι ποιανού θα στραφεί ο αγοραστής, για αποζημίωση, ακύρωση του συμβολαίου αγοράς κλπ? Ο συντάξας μηχανικός θα είναι στο απυρόβλητο?

Εφόσον αναφέρεσαι στην περίπτωση να το έχει συντάξει μισθωτός μηχανικός εταιρείας, έναντι της εταιρείας θα στραφεί.

Ο μισθωτός μηχανικός φέρει μόνο ποινική ευθύνη. Αν δεν προκύπτει ποινική ευθύνη νομικά μένει στο απυρόβλητο. Το οτι θα τον απολύσει βέβαια ο εργοδότης του είναι άλλο καπέλο.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.