Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα Μισθωτού Μηχανικού


szzs

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να κάνω κι εγώ μία ερώτηση. Αν ένας μηχανικός είναι μέλος εταιρείας και δεν έχει κάνει ατομική εναρξη στην εφορία, μπορεί να υπογράψει και να σφραγίσει αρχιτεκτονική μελέτη? Καταλαβαίνω πώς ναι, όμως τι ακριβώς πρέπει να γίνει? Να αναγράφεται στο πινακάκι του σχεδίου ότι ενεργεί ως μέλος της τάδε τεχνικής εταιρείας? Σφραγίδα-υπογραφή βάζει μόνο αυτός ή πρέπει να βάλει και ο νόμιμος εκπρόσωπος υπογραφή και σφραγίδα της εταιρείας? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Roukat Έχει δικαίωμα να σφραγίσει και να είναι ο μελετητής, εφόσον διαθέτει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού (και έχει τα ανάλογα επαγγελματικά δικαιώματα).
Θα πρέπει να ανατεθεί η μελέτη, με σύμβαση έργου, από την εταιρεία στον μηχανικό.
Στο πινακάκι αρκεί να βάλει σφραγίδα και υπογραφή ως μελετητής.
Επιπλέον, θα υπάρχει και η σφραγίδα της εταιρείας γιατί η αμοιβή από τον πελάτη θα εισπραχθεί μέσω του λογαριασμού της.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Σαν υπάλληλος εταιρείας (δεν δουλεύω με μπλοκάκι) είμαι στο ΙΚΑ, η σφραγίδα μου που θα χρειαστεί για την υπογραφή κάποιων τοπογραφικών, τι μορφή πρέπει να χει?

-Πρέπει να αναγράφεται το προσωπικό μου ΑΦΜ? της εταιρείας? 
-Να μην αναγράφεται κάποιο αφμ, απλά η ειδικοτητα μου, το όνομα της εταιρείας, και ο αριθμός μητρώου μου? 

 

Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@StratsM

Στη σφραγίδα σου δεν θα αναγράφονται στοιχεία της εταιρείας αλλά μόνο δικά σου.
Επί των σχεδίων θα υπάρχει η σφραγίδα και η υπογραφή σου, που σημαίνει ότι αναλαμβάνεις την ευθύνη για την ορθότητά τους.
Θα υπάρχει και η σφραγίδα της εταιρείας για λόγους αμοιβής.
Διάβασε τη δημοσίευση: "Σφραγίδα Μισθωτού Μηχανικού".

Edited by Bolshevikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.