Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγύηση κατασκευής


GEOPETH

Recommended Posts

Σε μικρή πολυκατοικία με  απορροφητικό βοθρο (2 στη σειρα λογο υπαρξης θαλασσας), με πρωτη πωληση διαμερισματος το 2010 και τελευταια  το 2014, εγινε το πρωτο αδειασμα του βοθρου το 2015 και απο τοτε σχεδον ανα 3 μήνες γεμιζει ο βοθρος. Προφανώς ο βοθρος έχει κορεστει. Υπάρχει καποια εγγυηση απο τον κατασκευαστη για το θέμα αυτο; δηλ. μπορουν να γυρισουν και να του απαιτήσουν να βρει λυση; ή εχει φυγει απο την ευθυνη του και θα πρεπει οι ιδιοι να αναζητήσουν λύση;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την αντίστροφη όσμωση......

 

Κτιριοδομικός κανονισμός άρθρο 26 παρ 3.17

 

3.17. Υπό την επιφύλαξη της παραγράφου 3.16. του παρόντος επιτρέπεται η διάθεση των λυμάτων στο φυσικό αποδέκτη με σύστημα απορροφητικού βόθρου ή τάφρου, με τις εξής προϋποθέσεις:
- Να έχουν υποστεί καθίζηση σε κατάλληλη διάταξη (π.χ. σηπτικός βόθρος).
- Οι απορροφητικοί βόθροι ή τάφροι να απέχουν τουλάχιστο 15 μέτρα από υδραγωγεία και 30 μέτρα από φρέατα ή πηγές νερού ή τη θάλασσα.
- Να απέχουν απόσταση από τα θεμέλια ανάλογα με τη σύσταση του εδάφους τέτοια, ώστε να μην προκαλεί τη διάβρωση του εδάφους θεμελίωσης. Πάντως, η απόσταση αυτή δεν μπορεί να είναι μικρότερη των 2 μέτρων
 
Επίσης Y.A. 221/65  ΦΕΚ 138 Β 24-02-1965
άρθρο 9 παρ. 6
Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

 Η αποσταση απο τη θαλασσα είναι 400 μ και δεν υπειρχε δικτυο αποχετευσης του δήμου οταν κατασκευαστηκε. Τώρα περναει το κεντρικο δικτυο σε αποσταση 80 μ και συμφωνα με το δημο μεσα σε 6 μήνες θα φτιαχτει και η διακλαδωση που θα περναει μπροστα απο την οικοδομη. Το θέμα ειναι τι γίνεται μεχρι τότε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνο υπομονή. Άδειασμα του βόθρου και να προσεύχεσαι να μην έρθουν βροχοπτώσεις αρκετές.Αντίστοιχη περίπτωση είχα και εγώ σε μαγαζί  σε χωρίο που δεν χώραγε καλά καλά αμάξι να περάσει και μέχρι να περνούσε το αποχετευτικό από μπροστά (όπως και πέρασε αλλά με 1,5 χρόνο καθυστέρηση) έσκαψα και γω χαντάκι στον τσιμεντόδρομο τοποθέτησα Φ50 10 ατμ. 60 μέτρα -βατραχακι με κόφτη και σκυροδετημα του πάτου του βόθρου (τα λύματα πήγαιναν στον γείτονα σκέψου η περιοχή ήταν χαρακια και κο΄ρεστηκαν -το μαγαζί λειτουργει αδίακοπα 80 χρόνια σαν καφενείο ) περίπου έκανα και μια αίτηση στην ΔΕΥΑ μου και έπεσα στο φρεάτιο της με δικά μου έξοδα

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα βακτήρια τα οποία προκαλούν ζύμωση και έτσι διασπούν τα απόβλητα έχουν μειωθεί αριθμητικά και τα λίπη έχουν δημιουργήσει στα τοιχώματα και στο πάτομια μια μεμβράνη η οποία δεν επιτρέπει την απορροφητικότητα του. Θα πρέπει να ρίξεις ένζυμα για να επιστρέψει ο βόθρος στην αρχική κατάσταση. Θέλει και προσοχή να χρησιμοποιούνται βιοδιασπώμενα οικολογικά προϊόντα μη χλωριούχα.

 

Παλιά θυμάμαι τη μάνα μου που πέταγε στο βόθρο κάπου κάπου κομμάτια κρέας ή κοτόπουλου και έτσι δεν γέμιζε ποτέ.

 

Ψάξε στο διαδίκτυο για ¨βακτήρια για απορροφητικούς βόθρους¨ σίγουρα θα βρεις λύση.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιοχές της αθήνας ρίχνουν τα ψόφια ζώα ( γάτες, σκύλους κλπ) για να μην γεμίζουν οι βόθροί

Link to comment
Share on other sites

αμα το υπέδαφος είναι βράχος δεν μπορεί να κάνει και πολλά πολλά

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω την εντύπωση, ότι για κτήρια εντός σχεδίου (τουλάχιστόν για τον νομό της Αττικής) απαιτείται, πλέον, μόνο στεγανός βόθρος (σηπτική δεξαμενή), η οποία θα πρέπει να υπολογιστεί να είναι τέτοιας χωρητικότητας, ώστε να εξυπηρετεί τις ανάγκες του κτηρίου για τουλάχιστον 15 ημέρες και να απέχει τουλάχιστον 1m από θεμελιώση και όριο του οικοπέδου. Έχω καταθέσει,  τα τελευταία 10 χρόνια, πολλές μελέτες αποχέτευσης σε διάφορες πολεοδομίες, με μόνο στεγανό βόθρο (συνήθως τον υπολογίζω για τουλάχιστον 1 μήνα).

 

Κάποιες  φορές δε, υπάλληλοι των πολεοδομιών έκαναν και ελέγχους σε νέες οικοδομές για την ύπαρξη απορροφητικών βόθρων, αντί στεγανών.

 

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει γνώση της κατάστασης που επικρατεί σε ορισμένες περιοχές της Αττικής (π.χ. Μεσόγεια), που εξαιτίας της ραγδαίας ανοικοδόμησης και των απορροφητικών βόθρων σε πολυκατοικίες, ο υδροφόρος  ορίζοντας έχει γίνει "λυματοφόρος". Σε εκσκαφές μεγάλων έργων διαπιστώθηκε πολύ χαρακτηριστικά αυτό... :smile:

 

 

 

Το θέμα λοιπόν έγγειται στο κατά πόσο η κατασκευή των δύο απορροφηρικών βόθροι και μάλιστα χωρίς την απαραίτητη σηπτική δεξαμενή πρίν από αυτούς, συμβαδίζει με την εγκεκριμένη μελέτη αποχέτευσης...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.