Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

υπόγεια αποθήκη με αδεια, έχει γίνει κατοικία.

Για τον υπολογισμό του προστίμου βαζω

α)ΥΔ βχ

β)ΥΔ βχ και αλλαγη χρήσης

γ)ΥΔ κχ

Αν έχει πληρώσει το παραβολο και μια δοση του 3843 συμψηφιζονται;

τελικά α,β ή γ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι ακόμα υπόγειο, το α.

Πληρωμές με τον 3843 συμψηφίζονται με το πρόστιμο αλλά όπως και να έχει πληρώνει το παράβολο του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τις σοφίτες τι προβλέπει ο νόμος συνάδελφοι;

 

Υπέρβαση δόμησης σε όλη την επιφάνεια ή στην επιφάνεια άνω των δύο μέτρων;

 

... και αν είναι σε όλη την επιφάνεια θα μετρήσει και αυτή πέραν των γυψοσανίδων (δηλαδή όλη η πλάκα).

 

ευχαριστώ  

post-16383-0-47933300-1391021899_thumb.jpg

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου χωρίς οικ. άδεια αν έχω υπόγεια αποθήκη βάζω μειωτικό συντελεστή; Το υπόγειο είναι ξεμπαζομένο από την μια πλευρά διότι εκεί είναι η πόρτα για την είσοδο στον χώρο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


1.Τυπική περίπτωση ισόγειου καταστήματος με πατάρι στο 50% της υποκείμενης επιφάνειας με ΓΟΚ 73. Έγινε προσθήκη κατ`επέκταση στο χώρο του μεσοπατώματος με αποτέλεσμα να καλυφθεί πλήρως η επιφάνεια του που εξακολουθεί και έχει πρόσβαση απο το κατάστημα,δλδ οχι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

=>Πως δηλώνεται? ΥΔ με μειωτικό στο πρόσθετο τμήμα και αλλαγή χρήσης του "νόμιμου τμήματος" πάλι με μειωτικό?Λογικά στο "νόμιμο" τμήμα έχω αλλαγή χρήσης λόγω του οτι πλέον μετράει στη δόμηση και δεν πάει με αναλυτικό.....σωστά?

2.Ίδια περίπτωση,όπου όμως ο χώρος του μεσοπατώματος έγινε ανεξάρτητη ιδιοκτησία με πρόσβαση απο το κεντρικό κλιμακοστάσιο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο 4, στην σελίδα 9 στη πάρ. 6 λέει πως ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς  χώρους του κυρίως κτισίματος (πχ. αποθήκες κλπ). Άρα μήπως τελικά παίρνει μειωτικό;

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή όπου έχει γίνει συμβόλαιο σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και υπάρχει άδεια στέγης, η οποία στέγη θα δημιουργούσε από κάτω σοφίτα όμως έγινε ανεξάρτητος όροφος (σύμφωνα με το νέο ορισμό, και αν έχω καταλάβει σωστά φυσικά..), αφού δεν επικοινωνεί με τον υποκείμενο όροφο με εσωτερικό κλιμακοστάσιο, αλλά με εξωτερικό (εντός οικοδομής) και έχει μέγιστο ύψος περίπου 3,5 μέτρα . Συγκεκριμένα, στο συμβόλαιο αναφέρεται ως 'οριζόντια ιδιοκτησία που αποτελεί το δικαίωμα ανέγερσης'. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Τις παραβάσεις θα τις αντιμετωπίσω σαν να έχω ανεξάρτητο όροφο ή σαν υπέρβαση ύψους της 'σοφίτας'?

2. Αν το υπολογίσω ως ανεξάρτητο όροφο θα πάρω υπόψη μου την οικοδομική άδεια της στέγης?

3. Για να δω τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης τι θα συγκρίνω??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.