Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Στην εγκύκλιο 4, στην σελίδα 9 στη πάρ. 6 λέει πως ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς  χώρους του κυρίως κτισίματος (πχ. αποθήκες κλπ). Άρα μήπως τελικά παίρνει μειωτικό;

Το δικό σου είναι υπόγειο, δε ρυθμίζεται άμεσα από αυτή τη διάταξη προκύπτει βέβαια από τη λογική. Ένας αυστηρός «τρίτος» αυτό θα έλεγε και αυτό σου είπα και εγώ. Πάντως κατά τον ίδιο τρόπο σύμφωνα μ' αυτή τη θεώρηση μετά το νέο παράρτημα δε θα πρέπει να είναι άνω των 50 τ.μ..

 

Καλημέρα.

post-16383-0-21705400-1391154838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά με τις σοφίτες τι προβλέπει ο νόμος συνάδελφοι;

 

Υπέρβαση δόμησης σε όλη την επιφάνεια ή στην επιφάνεια άνω των δύο μέτρων;

 

... και αν είναι σε όλη την επιφάνεια θα μετρήσει και αυτή πέραν των γυψοσανίδων (δηλαδή όλη η πλάκα).

 

ευχαριστώ  

 

Κατά τη γνώμη μου θα μετρήσεις όλο το προσβάσιμο χώρο ανεξαρτήτως ύψους. Δεν ελέγχουμε ΓΟΚ για να μας ενδιαφέρει αν ο χώρος είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές του.

Όσον αφορά το χώρο μετά τις γυψοσανίδες εγώ δε θα τον προσμετρούσα. Αν η στέγη υπάρχει νόμιμα τότε δε θα έβαζα άλλη παράβαση ειδάλως το λοιπό κομάτι της στέγης θα μπορούσε να πάει με αναλυτικό(αν σε συμφέρει αλλιώς με τ.μ).

Είναι τυχερός ο ιδιοκτήτης γιατί αυτό που δείχνεις είναι όντως σοφίτα και παίρνει μειωτικό. Είναι δηλ ο χώρος "εντός ύψους στέγης" που απαιτεί ο ορισμός του ΝΟΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δε λέω πως έχεις άδικο αλλά αυτό με το προσβάσιμο από που προκύπτει;

Δεν ελέγχουμε κατά ΓΟΚ αλλά κάποιοι ορισμοί ισχύουν για να ξέρουμε τι ελέγχουμε διαφορετικά και το πατάρι πάνω από το λουτρό θα μπορούσε να είναι υπέρβαση δόμησης επειδή μπορεί να συρθεί κάποιος εντός.

 

Τώρα αυτό με το  "εντός ύψους στέγης" μάλλον εγώ φταίω αλλά δε το κατάλαβα...  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δε λέω πως έχεις άδικο αλλά αυτό με το προσβάσιμο από που προκύπτει;

Δεν ελέγχουμε κατά ΓΟΚ αλλά κάποιοι ορισμοί ισχύουν για να ξέρουμε τι ελέγχουμε διαφορετικά και το πατάρι πάνω από το λουτρό θα μπορούσε να είναι υπέρβαση δόμησης επειδή μπορεί να συρθεί κάποιος εντός.

 

Τώρα αυτό με το  "εντός ύψους στέγης" μάλλον εγώ φταίω αλλά δε το κατάλαβα...  

 

σύμφωνα με την εγκύκλιο 3 παράρτημα 1 διευκρινήσεις:

 

"2) Ως προς την κύρια χρήση χώρου για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής στο ν. 4178/2013 λαμβάνεται υπόψη η εγκατεστημένη προ

28-7-2011 κύρια χρήση, ανεξαρτήτως αν το ύψος του χώρου είναι μικρότερο από το οριζόμενο από τις ισχύουσες διατάξεις,

διότι τα ύψη που ορίζουν κάθε φορά οι Οικοδομικοί Κανονισμοί αφορούν σε νόμιμα κτίρια και μόνον."

 

Το πατάρι (μέχρι 1,20 ύψος) σύμφωνα με ΝΟΚ είναι νόμιμο πάντως

 

Όσον αφορά το ΄"ύψος της στέγης" που ανέφερα....

Σύμφωνα με ΝΟΚ άρθρο 2 ο ορισμός της σοφίτας είναι να μην υπάρχει πρόσβαση εξωτερική στη σοφίτα και να είναι εντός ύψους στέγης..

ύψος στέγης σύμφωνα με ΝΟΚ και παράρτημα τεχνικών οδηγιών είναι από το κάτω μέρος της δοκού της στέγης μέχρι τον κορφιά της.

έτσι λοιπόν αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει το 4178 θα πρέπει για να βάζει μειωτικό συντελεστή η "σοφίτα" να είναι σοφίτα σύμφωνα με τον ορισμό του ΝΟΚ (όπως λέει και η εγκύκλιος 4).

άρα σοφίτες που πατάνε πάνω σε τοίχους απλά δεν είναι καν σοφίτες. Το να τη βάζεις σοφίτα με υπέρβαση ύψους είναι αλχημεία με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου είναι υπόγειο, δε ρυθμίζεται άμεσα από αυτή τη διάταξη προκύπτει βέβαια από τη λογική. Ένας αυστηρός «τρίτος» αυτό θα έλεγε και αυτό σου είπα και εγώ. Πάντως κατά τον ίδιο τρόπο σύμφωνα μ' αυτή τη θεώρηση μετά το νέο παράρτημα δε θα πρέπει να είναι άνω των 50 τ.μ..

 

Καλημέρα.

Έχεις δίκιο όπως το θέτεις. Άρα για να βάλω μειωτικό συντελεστή θα πρέπει να ισχυριστώ ότι το υπόγειο που αναφέρομαι στην ουσία σύμφωνα με τον ΝΟΚ δεν είναι 'υπόγειο' γιατί το ύψος της οροφής του χώρου αυτού είναι πάνω από 1.2μ από την στάθμη εδάφους στην μια του πλευρά. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τις ερωτοαπαντήσεις ΤΕΕ Τρίπολης Νο 7 για να ξεμπερδευτείτε περισσότερο.

το χασα αυτό..

έχεις κανα link?

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την εγκύκλιο 3 παράρτημα 1 διευκρινήσεις:

 

"2) Ως προς την κύρια χρήση χώρου για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής στο ν. 4178/2013 λαμβάνεται υπόψη η εγκατεστημένη προ

28-7-2011 κύρια χρήση, ανεξαρτήτως αν το ύψος του χώρου είναι μικρότερο από το οριζόμενο από τις ισχύουσες διατάξεις,

διότι τα ύψη που ορίζουν κάθε φορά οι Οικοδομικοί Κανονισμοί αφορούν σε νόμιμα κτίρια και μόνον."

 

Το πατάρι (μέχρι 1,20 ύψος) σύμφωνα με ΝΟΚ είναι νόμιμο πάντως

 

Όσον αφορά το ΄"ύψος της στέγης" που ανέφερα....

Σύμφωνα με ΝΟΚ άρθρο 2 ο ορισμός της σοφίτας είναι να μην υπάρχει πρόσβαση εξωτερική στη σοφίτα και να είναι εντός ύψους στέγης..

ύψος στέγης σύμφωνα με ΝΟΚ και παράρτημα τεχνικών οδηγιών είναι από το κάτω μέρος της δοκού της στέγης μέχρι τον κορφιά της.

έτσι λοιπόν αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει το 4178 θα πρέπει για να βάζει μειωτικό συντελεστή η "σοφίτα" να είναι σοφίτα σύμφωνα με τον ορισμό του ΝΟΚ (όπως λέει και η εγκύκλιος 4).

άρα σοφίτες που πατάνε πάνω σε τοίχους απλά δεν είναι καν σοφίτες. Το να τη βάζεις σοφίτα με υπέρβαση ύψους είναι αλχημεία με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει.

Αναφορικά με το πρώτο μέρος κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει με τη βεβαίωση χώρων κύριας χρήσης ήτοι ένα πατάρι αν πριν την 27-7-11 είχε χρήση καταστήματος δύναται να λάβει και κατά τη ρύθμιση αυτή τη χρήση ανεξάρτητα του ελεύθερου ύψους του.

Με το δεύτερο μέρος νομίζω πως συμφωνούμε από την αρχή της συζήτησης. 

 

Δε νομίζω πως έχει κάποια σχέση η 7 Ε/Α του ΤΕΕ Τρίπολης http://www.teetrip.tee.gr/OmadApant-1_29.10.13.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λέω για την 7η σειρά ερωτοπαντήσεων του ΤΕΕ Τρίπολης και αυτά που γράφει για σοφίτες και μειωτικό. 

 

http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2013/12/OmadApant-7_28.1.14.pdf

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το πρώτο μέρος κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει με τη βεβαίωση χώρων κύριας χρήσης ήτοι ένα πατάρι αν πριν την 27-7-11 είχε χρήση καταστήματος δύναται να λάβει και κατά τη ρύθμιση αυτή τη χρήση ανεξάρτητα του ελεύθερου ύψους του.

Με το δεύτερο μέρος νομίζω πως συμφωνούμε από την αρχή της συζήτησης. 

 

Δε νομίζω πως έχει κάποια σχέση η 7 Ε/Α του ΤΕΕ Τρίπολης http://www.teetrip.tee.gr/OmadApant-1_29.10.13.pdf

 

ενδεχομένως να είναι έτσι.. το ανέφερα για να δείξω το πνεύμα της εγκυκλίου.. ότι δεν μας νοίάζει το ύψος του χώρου δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.