Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Άρα ότι είναι μέσα σε στέγη και δεν είναι διηρημένη ιδιοκτησία, παίρνει μειωτικό συντελεστή.

Έχω δίκιο;

βασικά εδώ έχω λάθος. Όχι διηρημένη ιδιοκτησία αλλά ανεξάρτητη ιδιοκτησία

 

Για να συνεχίσουμε με κάτι ακόμα: '' 81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. ''

Εννοεί τεχνικά ή νομικά ??? Δηλαδή έστω σοφίτα με ανεξάρτητη είσοδο η οποία όμως δεν πρόκειται ποτέ να αποτελέσει ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Θα φανεί συμβολαιογραφικά ως παρακολούθημα της κάτω κατοικίας.

 Τεχνικά είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία ( επειδή έχει ανεξάρτητη είσοδο).

 Νομικά δεν είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Τι γίνεται ???? Δηλώνεται ως σοφίτα ή όχι ???? 

 

Άρα δεν είναι σοφίτα. Εκτός αν το κλιμακοστάσιο ανόδου θεωρηθεί χώρος του υποκείμενου διαμερίσματος. Το έχω κάνει σε μία περίπτωση (χωρίς Σ.Ο.Ι.)  και έχω μετρήσει την σκάλα ανόδου στην σοφίτα σαν ΥΔΚΧ.

Αν δεν είναι φυσιολογικό πχ έχεις χώρους με <2,4 μήπως πρέπει να εξετάσουμε χώρο; προς το παρών δεν είναι προσβάσιμη αλλά αργότερα; ίσως είναι κάτι που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας 

Να μην το έχουμε στο μυαλό μας. Μην κάνουμε σαν του υπαλλήλους της πολεοδομίας που μου δημιουργούσαν προβλήματα επειδή υπήρχε δυνατότητα να αυθαιρετήσει ο ιδιοκτήτης....

 

1. Στον ορισμό της στέγης υπάρχει και το "ύψος της στέγης" που ορίζεται στο 91 του 2. (Για να βγει νόημα μη λαμβάνετε στιγμιαία υπόψη τη λέξη "επικλινούς").

2. Η "ανεξάρτητη πρόσβαση" έχει σχέση με την έννοια του ορόφου.

kan62, Αυτός είναι ο ορισμός του ύψους της στέγης για να είναι αυτήν νόμιμη. Όπως και να το κάνουμε είτε έχει ύψος 2μ είτε 3μ, είναι στέγη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτός είναι ο ορισμός του ύψους της στέγης για να είναι αυτήν νόμιμη. Όπως και να το κάνουμε είτε έχει ύψος 2μ είτε 3μ, είναι στέγη.

 

άλλο η στέγη αντί για 2μ να έγινε 3μ οπότε όντως είναι στέγη (και μπορεί να θεωρηθεί σοφίτα ο χώρος κάτω από αυτή) με υπέρβαση ύψους και άλλο η στέγη να πατάει σε στηθαίο περιμετρικά.. 

η υπερύψωση λόγω στηθαίου δεν είναι "εντός ύψους στέγης" και άρα ο χώρος απλά δεν είναι σοφίτα...

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα την έννοια ύψος στέγης για να συζητήσω τα 2 ή 3 μ ... το ανέφερα γιατί η σοφίτα είναι εντός του ύψους της στέγης ... και αυτό (το ύψος της στέγης) ορίζεται κατά το 91 ...

Άρα σοφίτα μπορεί να είναι ...

Link to comment
Share on other sites

κουβέντα κάνουμε και λέω απλά ότι σοφίτα σύμφωνα με ορισμό ΝΟΚ απαιτεί να είναι ο υπό εξέταση χώρος εντός ύψους στέγης...

άρα αν η στέγη από 2μ έγινε 3 (το κεκλιμένο δηλ)τότε βάζουμε σοφίτα με υπέρβαση ύψους και είμαστε οκ..

αν όμως η στέγη εδραζεται πάνω σε τοιχοποιία τότε ο χώρος κάτω από τη στέγη δεν είναι εντός ύψους στέγης (γιατί είναι και εντός ύψους τοιχοποιίας) και άρα δεν είναι σοφίτα.

Να θυμίσω ότι ο ορισμός του ύψους της στέγης και με ΓΟΚ και με ΝΟΚ είναι από το σημείο της έδρασής της μέχρι τον κορφιά της (από το κάτω μέρος της δοκού της δηλαδή).

Αυτό σε περιπτώσεις μεταφοράς από τον 4014 στον 4178 σοφιτών που δεν είναι σοφίτες πλέων αλλάζει το πρόστιμο.

Τώρα... συζητήσεις του τύπου αν έχει 20-30 εκ στηθαίο τότε το θεωρούμε σοφίτα μπορούν να γίνουν και να συμφωνήσουμε

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα την έννοια ύψος στέγης για να συζητήσω τα 2 ή 3 μ ... το ανέφερα γιατί η σοφίτα είναι εντός του ύψους της στέγης ... και αυτό (το ύψος της στέγης) ορίζεται κατά το 91 ...

Άρα σοφίτα μπορεί να είναι ...

...μέχρι τα 2μ που λέει το 91;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

(δεν έχω παρακολουθήσει όλη την κουβέντα, μην πω καμία βλακεία)

 

Σοφίτα με εξωτερική πρόσβαση ή πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο, δεν είναι σοφίτα, είναι όροφος.

Κατά ΓΟΚ/ΝΟΚ και με τους συνήθεις όρους δόμησης ορίζεται το μέγιστο ύψος της βάσης της στέγης. Άρα, αν Η=8μ+2μ στέγη και αντί για 2μ έχει φτιαχτεί στέγη 3μ, δεν είναι ΥΥ, είναι αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

...

Να θυμίσω ότι ο ορισμός του ύψους της στέγης και με ΓΟΚ και με ΝΟΚ είναι από το σημείο της έδρασής της μέχρι τον κορφιά της (από το κάτω μέρος της δοκού της δηλαδή).

...

 

Όταν με αφορούσε ως μελετητή και ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ, ερμηνεύοντας στενά τις ΤΟ του ΝΟΚ, επέμενε ότι στέγη υπάρχει μόνο από ΟΣ και έδρασή της μπορεί να είναι μόνο το κάτω μέρος της δοκού ΟΣ ... απλά διαφωνούσαμε με καλή ή κακή κατάληξη.

Τώρα που υπολογίζω ένα πρόστιμο αυθαιρέτου έχοντας υπόψη ότι μια στέγη, στην ελληνική επικράτεια, έχει ως έδραση το στοιχείο που ο μελετητής μηχανικός ή ο τοπικός μάστορας καθόρισε κάποια στιγμή στο παρελθόν ... καθορίζω μόνος μου ποιό το σημείο έδρασης και ποιά η στέγη ή η σοφίτα.

 

 

@faethon11,

το όριο των 2 μ. θα με απασχολούσε αν εξέταζα νομιμότητα κατά ΝΟΚ. Τώρα εξετάζω αυθαίρετο που έγινε πριν υπάρξει ο ΝΟΚ.

Αργότερα στην ΗΤ, αν κληθεί να χρεωθεί και ΣΔ θα επαναεξεταστεί ...

Εξ άλλου τα 2 μ. έχουν σχέση με το επιτρεπόμενο της περιοχής και αυτό μέχρι στιγμής εμπλέκεται μόνο στους συντελεστές προσαύξησης των ΦΚ.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ kan62, γιατί και εγώ είχα παρόμοια συζήτηση στην πολεοδομία όπου πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου που εξαντλούσα μου μετρήσανε τη στέγη από την κρέμαση του δοκαριού στο χαμηλότερο της σημειο. Το δακάρι ήταν 60αρι, οπότε μέσα στην άκρη της στέγης έμενε καθαρό ένα 0,40 αυτό ήταν στέγη. Πολλές φορές όμως τις ξύλινες τις κάναν πιο ψηλές στις άκρες τους οι τεχνίτες πχ αν έχω ξύλινη δίριχτη στέγη με ψηλότερο σημείο 2,00μ και χαμηλότερο στις άκρες της 0,90 σοφίτα δεν θεωρείται ο χώρος κάτω από αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ kan62, γιατί και εγώ είχα παρόμοια συζήτηση στην πολεοδομία όπου πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου που εξαντλούσα μου μετρήσανε τη στέγη από την κρέμαση του δοκαριού στο χαμηλότερο της σημειο. Το δακάρι ήταν 60αρι, οπότε μέσα στην άκρη της στέγης έμενε καθαρό ένα 0,40 αυτό ήταν στέγη. Πολλές φορές όμως τις ξύλινες τις κάναν πιο ψηλές στις άκρες τους οι τεχνίτες πχ αν έχω ξύλινη δίριχτη στέγη με ψηλότερο σημείο 2,00μ και χαμηλότερο στις άκρες της 0,90 σοφίτα δεν θεωρείται ο χώρος κάτω από αυτή?

 

αν το δοκάρι της στέγης είναι 90εκ ύψος τότε είναι σοφίτα αλλιώς αν θες να ακολουθήσεις το νόμο σαφέστατα δεν είναι...

το θέμα επειδή με απασχόλησε αρκετά, το συζήτησα και σε πολεοδομίες με μηχανικούς εφαρμογής και αλλά μηχανικούς του τμήματος αυθαιρέτων και είναι ξεκάθαρο του τι ισχύει..

ακόμα μου έτυχε και άδεια με σοφίτα στην οποία κατασκεύασα στέγη με δοκάρι 1μ ύψους ώστε να πάρω ύψος στην περιμετρικά της σοφίτας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.