Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν παρουσιάστηκε πιο πριν αλλά θέλω να ρωτήσω γιατι δεν μπορω να καταλάβω. Ο 4178 χωρίζει τους χώρους σε Κύριους χώρους και με μειωτικό συντελεστή. Ο ΝΟΚ ορίζει χώρους Κύριας Χρήσης και Βοηθητικής χρήσης. Είναι πιθανόν ο κύριος χώρος (κατά Ν4178) να μην είναι και κύριας χρήσης (κατά ΝΟΚ)? ή ανάποδα (και πιο πιθανόν) ένας χώρος που δεν δικαιούται μειωτικό συντελεστή (4178) να μην είναι κύριας χρήσης  ? τότε τι γίνεται ? αναγκαστικά θα δηλωθεί στον 4178 ως Κύριας χώρος, και αν χρειαστεί βεβαίωση χώρου κυριας χρήσης, αλλά δεν είναι ? την σοφίτα δηλαδή που αναφέρεται παραπάνω δεν δικαιούται μειωτικό συντελεστή (έστω ότι είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία)   αλλά με ύψος 2.10. Θα δηλωθεί ως Κύριος Χώρος στον 4178 , αλλά δεν έχει κύρια χρήση. Τι βεβαίωση χώρου θα πρέπει να δώσει ο μηχανικός και τι θα πρέπει να δηλώσει ο ιδιοκτήτης στο Ε9 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας αναψω λαμπαδα! Εχω ξενοδοχειο με αδεια του 85 με σχεδια τυπου ζωγραφικη οπου το υπογειο δεν αναφερεται παρα μονο στον τιτλο και δεν υπαρχει σε σχεδιο. Το οικοπεδο εχει πολυ μεγαλη κλιση αλλα λογω πισω ιδιωτικου δρομου  και  παραπλευρως διαμορφωμενων ιδιοκτησιων εχουν γινει δυο μεγαλα ξαμπαζωματα σε ολο τον λοφο ( δηλ. σε ολα τα γυρω κτιρια) ενα ξεμπαζωμα στο παρκινγκ πισω απο το κτιριο και ενα ξεμπαζωμα μπροστα που κανει το υπογειο ισογειο. Η αδεια του 85 δεν εχει τομες και υψομετρα. Ο συναδελφος πρωην ιδιοκτητης του ξενοδοχειου

τακτοποιησε με το νομο Μπιρμπιλη τα υπογεια ως βοηθητικους χωρους και τα εχει μεταφερει και στο νομο 4178/13 οπου εξακολουθουν να χαρακτηριζονται βοηθητικοι και εχουν μειωτικο συντελεστη. Οι χωροι των υπογειων ηταν παντα κυριας χρησης (δωματια και καφετερια). Ο συναδελφος (που απεβιωσε) ειχε βγαλει και μια αδεια το 11, για πισινα και περιβαλλοντα χωρο, στην οποια εδειχνε τα υπογεια με την τωρινη κυρια χρηση αλλα στις τομες και στις οψεις τεχνηεντως δεν υπηρχε πουθενα η διαμορφωση φυσικου και διαμορφωμενου (απο το 85) εδαφους.Στο διαγραμμα καλυψης δεν υπαρχουν υψομετρα πουθενα παρα μονο στην πισινα και στην καφετερια.  Σε αναθεωρηση της αδειας που θελω να κανω τωρα (γιατι ο ιδιοκτητης δεν θελει αυτη τη διαμορφωση περιβ. χωρου) ο υπαλληλος της πολεοδομιας μου ειπε οτι θα ελεγξει την τακτοποιηση και τα υψομετρα της αδειας ως προς αυτα που θα δειξω εγω που θα κανω νεα διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου.

Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να κανω συμπληρωματικη τακτοποιηση των υπογειων χωρις μειωτικο συντελεστη με συμψηφισμο προστιμου, και αν εχω ευθυνη για τα ελλιπη σχεδια του συναδελφου σε σχεση με την πραγματικοτητα που θελω εγω να δειξω, ωστε να αποκτησει ο ιδιοκτητης επιτελουν ενα νομιμο κτιριο με σωστα σχεδια.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να κάνεις νέα δήλωση 4178 , να υπολογίσεις τα πρόστιμα κανονικά με τα πραγματικά δεδομένα χωρίς μειωτικό βέβαια στα ισόγεια και να κάνεις συμψηφισμό με τα πρόστιμα που έχει πληρώσει από 3843

 

Υποθέτω ότι δεν έχει υπόλοιπο δόμησης και ότι έχεις περάσει πρώτα έγκριση ΕΟΤ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καλύτερα να κάνεις ότι σου πει ο υπάλληλος της πολεοδομίας??? Ούτως ή άλλως αυτός θα σε ελέγξει. Αποφασίστε από κοινού, για να μην κάνεις κάτι που δεν θα συμφωνήσει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα και εγω ηθελα να συμφωνησω με τον υπαλληλο της πολεοδομιας αλλα οταν του ειπα τι να κανω με την τακτοποιηση μου ειπε οτι δεν ειναι δικο του θεμα και οταν του ειπα οτι θελω να δειξω πραγματικες σταθμες οικοπεδου μου ειπε "θα εχεις προβλημα αν δεν ειναι ιδιες με τις προηγουμενες" Οταν τον ρωτησα τι εννοει προβλημα δεν πηρα καμμια απαντηση. Δηλαδη να θελεις να κανεις το σωστο και να μην μπορεις λογω παραλειψεων συναδελφων......

Link to comment
Share on other sites

Το ξενοδοχειο λειτουργει νομιμα απο το 85 και εχει και εγκριση πυροπροστασιας με τα σωστα σχεδια. Επισης δεν εχει υπολοιπο δομησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις αναθεώρηση γιατί δεν έχεις υπόλοιπο ΣΔ

Ο υπάλληλος υπονοουσε ότι αν δειξεις τις πραγματικές στάθμες, οπως είσαι υποχρεομενη να κάνεις, τότε θα έχεις πρόβλημά συντελεστή και πιθανότατα πρόβλημα ύψους.

Η μονή λύση είναί να ρυθμίσεις τις αυθαιρεσίες για 30 χρονιά με 4178 όπως σου έγραψα στο πρώτο post και μετά με ρυθμισμένο κτίριο να βγάλεις άδειά διαμόρφωσης πέρ. Χώρου.

Τα προβλήματά σου όμως δεν είναι μονό αυτά, σε κάθε περίπτωση τα σχέδιά πρέπει πρώτα να εγκριθούν από τον ΕΟΤ και αν έχεις αύξηση δυναμικότητας οπως λες πρεπει να ελεγχθούν όλα ξανα συμφωμα με τις προδιαγραφές του ΕΟΤ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

θα ηθελα να βοηθησετε να αποσυμφωρήσω το κεφάλι μου.

1. υπόγειο με ΟΑ, στη σωστή στάθμη εντός νομίμου περιγράμματος με ΑΧ από ΒΧ σε ΚΧ >>>> ΥΔΒΧ

2. υπόγειο με ΟΑ, στη σωστή στάθμη εντός νομίμου περιγράμματος με ΑΧ από ΒΧ σε ΚΧ + επέκταση εκτός νομίμου περιγράμματος με ΚΧ >>>> ΥΔΒΧ(εντός) + ΥΔΚΧ (εκτός) + ΥΚάλυψης (εκτός)

3. υπόγειο με ΟΑ, ξεμπαζωμένο κατά ένα τμήμα ως προς την ΟΑ, εντός νομίμου περιγράμματος με ΑΧ από ΒΧ σε ΚΧ >>>> ΥΔΒΧ + αναλυτικό για ξεμπάζωμα

4. υπόγειο με ΟΑ, ξεμπαζωμένο κατά ένα τμήμα ως προς την ΟΑ, εντός νομίμου περιγράμματος με ΑΧ από ΒΧ σε ΚΧ + επέκταση εκτός νομίμου περιγράμματος με ΚΧ >>>> ΥΔΒΧ(εντός) + ΥΔΚΧ(εκτός) + ΥΚάλυψης (εκτός) + αναλυτικό για ξεμπάζωμα

5. υπόγειο με ΟΑ, ξεμπαζωμένο εντελώς, εντός νομίμου περιγράμματος με ΑΧ από ΒΧ σε ΚΧ >>>> ΥΔΚΧ + ΥΥ

6. υπόγειο με ΟΑ, ξεμπαζωμένο εντελώς, εντός νομίμου περιγράμματος με ΑΧ από ΒΧ σε ΚΧ + επέκταση εκτός νομίμου περιγράμματος με ΚΧ >>>>> ΥΔΚΧ (εντός & εκτός) + ΥΚάλυψης (εκτός)+ ΥΥ

 

Ισχύουν τα παραπάνω για εντός οικισμού???

 

ΥΓ: την κύρια χρήση στο εκτός του περιγράμματος υπόγειο την θεωρώ έτσι γιατί κατα ΝΟΚ υπόγειο ορίζεται ο όροφος κάτω από το ισόγειο και εντός του περιγράμματος αυτού ή κάνω λάθος

Edited by Tomomami Lee Ukomori
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις διάφορετικες ερμηνείες. Η δίκια μου είναι η εξής :

 

Το σώμα του νομού λέει. ..υπόγειες στάθμες.... με μειωτικό συντελεστή, άρα συμπεραίνω ότι και οι αυθαίρετες υπερβάσεις υπογείων σε υπόγειες στάθμες παίρνουν μειωτικό.

Άλλά στα κουτάκια σύγκρισης του ΣΔ και της καλυψης , και τείνω να πιστεύω και στην επιλογή της κατηγορίας, οι αυθαίρετες προσθήκες υπογείων προστίθενται με τις άλλες αυθαιρετες επιφάνειές της ανοδομης, για να συγκριθούν με τα αντίστοιχα των σημερινών δεδομενων, μόνο αν αυτές οι επιφάνειες θα προσμετρουσαν στα αντίστοιχα μεγέθη που εξετάζουμε την εποχή κατασκευής των αυθαίρετων δηλαδή κατά ΓΟΚ (όχί ΝΟΚ)

Παραδειγμα:

1 αν τυχαίνει η αυθαίρετη προέκταση του υπογείου να είναι γκαράζ και να υπάρχεί φύτευσή 1 μέτρου πάνω από αυτήν τότε βάζεις μεν ΎΔ με μειωτικό, άλλά αυτή η ΥΔ δεν προσμετράτε στις συγκρίσεις που προανέφερα

2 αν το υπογειο εχει καατασκευασθει με η>3.0 μ τοτε βαζω ΥΔ με μειωτικο γιατι ειναι υπογειο αλλα το προσμετραω στις συγκρισεις γιατι κατα ΓΟΚ θα ηταν εντος ΣΔ

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.