Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

γεια σας,

 

έχω σε οικόπεδο εκτός οικισμού (<2000 κάτοικους)  την παρακάτω οικοδομή της φωτογραφιας(του 77) χωρίς οικοδομική άδεια, δηλαδη κατηγορια 5.

 

στο υπόγειο (θεωρείται υπογειο ξεμπαζομένο?) έχω αποθηκες και στο ισογειο και α οροφο κατοικία και μεταγενεστερα εχω προσθήκες.

 

 

για το υπόγειο πάω με αναλυτικό μόνο?

μου είπε συνάδελφος οτι υπολογίζω μόνο το ξεμπάζωμα στον αναλυτικό και όχι τα τ.μ της κατασκευής του αφού χρισιμοποιείται σαν αποθήκες?

ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας,

έχω μια περίπτωση όπου είναι μια αποθήκη 36 τμ κατασκευασμένη από λαμαρίνες κλειστή απ'όλες τις πλευρές, από τις οποίες η μία πλευρά ανοίγει ολόκληρη ( κάτι σαν γκαράζ). 

Χρησιμοποιώ τον αναλυτικό προυπολογισμό ή την βάζω σαν βοηθητικό χώρο σύμφωνα με τα τετραγωνικά?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

έχω σε οικόπεδο εκτός οικισμού (<2000 κάτοικους)  την παρακάτω οικοδομή της φωτογραφιας(του 77) χωρίς οικοδομική άδεια, δηλαδη κατηγορια 5.

 

 η φωτογραφια που ειναι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

έχω σε οικόπεδο εκτός οικισμού (<2000 κάτοικους)  την παρακάτω οικοδομή της φωτογραφιας(του 77) χωρίς οικοδομική άδεια, δηλαδη κατηγορια 5. Γιατί κατ5 και όχι Κατ2;;;; 

 

στο υπόγειο (θεωρείται υπογειο ξεμπαζομένο?) έχω αποθηκες και στο ισογειο και α οροφο κατοικία και μεταγενεστερα εχω προσθήκες.

 

 

για το υπόγειο πάω με αναλυτικό μόνο?

μου είπε συνάδελφος οτι υπολογίζω μόνο το ξεμπάζωμα στον αναλυτικό και όχι τα τ.μ της κατασκευής του αφού χρισιμοποιείται σαν αποθήκες?

ισχύει? 

Από την στιγμή που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ δεν υφίσταται ξεμπάζομα, δεν ήταν ποτέ μπαζομένο βάση μελέτης, εάν δεν είναι σε υπόγεια στάθμη μπορείς να δηλώσεις έως 50τμ σαν ΒΧ και τα υπόλοιπα ΚΧ έστω και αν αυτά τα τμ είναι ΒΧ

Edited by Anastasioz
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για το πάνω ποστ αλλά μπλέχτηκα :sad:

 

δεν είναι κατηγορια 2 γιατί  στο νόμο στην κατηγορια 2 γράφει:

"Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις
της παρούσας κατηγορίας στην περίπτωση που στο
ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες
αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες
πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα
του έτους 1983."

 

το υπόγειο είναι από τη βόρεια πλευρά μπαζωμένο και στη νότια φτάνει σε ύψος στα 3μ κάτω από το δρόμο.

 

εμένα πάντως μου φαινόταν λογικό και ας μην εχει άδεια να υπολογίσω με αναλυτικό το ξεμπάζωμα αφού είναι μια διαδικασία που έγινε.

Μπορει να κάνω και λάθος βέβαια....

 

Το θέμα είναι αν υπολογίζω με αναλυτικό πάλι τις εργασίες κατασκευής του υπογειου-αποθήκη ή το υπολογίζω στο πρόστιμο σαν επιφάνεια ως β.χ

Εσυ λες το δευτερο αλλά μισο μισό(β.χ και κ.χ) γιατί από τη μία είναι ξεμπαζωμένο, αν καταλαβα καλά.

 

Εμένα με προβλημάτισε ο συνάδελφος τον οποίο έχω σε εκτίμηση που μου πε οτι αφού είναι αποθήκες βάλτο μόνο στον αναλυτικό σα ξεμπαζωμα χωρίς τις εργασίες για την κατασκευή του...

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για το πάνω ποστ αλλά μπλέχτηκα :sad:

 

δεν είναι κατηγορια 2 γιατί  στο νόμο στην κατηγορια 2 γράφει:

"Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις

της παρούσας κατηγορίας στην περίπτωση που στο

ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες

αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες

πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα

του έτους 1983."

 

Κανένα πρόβλημα, απλά όπως το διατύπωσες «ακίνητο του 77 χωρίς άδεια δηλαδή κατ5» δεν στέκει.

 

 

Εφόσον από την μία πλευρά είσαι σε υπόγεια στάθμη, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσης μειωτικό για όλο αυτό τον χώρο, παραπάνω ανέφερα τα 50τμ μόνο στις περιπτώσεις ισογείων, εσύ είσαι στην περίπτωση υπογείου λόγο βόρειας πλευράς. 

 

 

Ο συνάδελφος είναι λάθος, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσης αναλυτικό (ξεμπάζομα) για ακίνητα χωρίς άδεια αντί για ΥΔΒΧ για να δηλώσης την παράβαση ΥΔ. Αυτό που σου λέω είναι 100000% 

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι, και στη δήλωση κάνουμε σαφή αναφορά ότι παρόλο που είναι ΚΧ δηλώνονται με μειωτικό συντελεστή (ή ως ΒΧ επί 4014) επειδή μας το επιτρέπει η νομοθεσία στον υπολογισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

 

...... εσύ είσαι στην περίπτωση υπογείου λόγο βόρειας πλευράς. 

 

Όμως κατά ΓΟΚ αν τυχόν είναι ενιαίος ο χώρος στη στάθμη αυτή και νότια δεν είναι καθόλου μπαζωμένος όπως κατάλαβα ( ; ; ),  τότε δεν θα θεωρείται υπόγειος. Θα πρέπει να ελεγχθεί . Ενώ η περίπτωση θεώρησης τους ως ισογείων αποθηκών  πράγματι παίρνει μειωτικό συντ. αλλά βέβαια μέχρι τα 50μ2  όπως ακριβώς  είπες προηγούμενα στο #795.

 

 

Ο συνάδελφος είναι λάθος, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσης αναλυτικό (ξεμπάζομα) για ακίνητα χωρίς άδεια αντί για ΥΔΒΧ για να δηλώσης την παράβαση ΥΔ. Αυτό που σου λέω είναι 100000% 

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω σε 10x100000% :smile:

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σε ισόγεια μονοκατοικία έχω αυθαίρετη σοφίτα η οποία έχει πρόσβαση με εσωτερική σκαλα επίσης αυθαιρετη. Πώς υπολογίζουμε την σκάλα στο πρόστιμο; Σαν τετραγωνικά της σοφίτας οπότε υπολογίζεται και αυτή με μειωτικό συντελεστή ή με αναλυτικό σαν λοιπή παράβαση;   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.