Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λύση Β . Αναλυτικός για τις εργασίες κλεισίματος.

 

Εγώ πάντα είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που μπορείς κάτι να το νομιμοποιήσεις να το κάνεις. Το κόστος όμως πολλές φορές είναι μεγαλύτερο.

Οπότε και το Γ....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι πρέπει να κάνεις 2 εργασίες αφού τα υπόστεγα, έχουν προσμετρηθεί σε κάλυψη και δόμηση.

1. προσφορά για νομιμοποίηση με άδεια αφού τα μετράει σαν δόμηση.

2. Μην μπερδέψεις ακόμα την αλλαγή χρήσης.

Πήγαινε τα με αναλυτικό, αφού είναι σε κάλυψη και δόμηση, δεν έχεις υπερβάσεις Ο.Γ. και Δ. Ο αναλυτικός σου έμεινε, οι τζαμαρίες, να το δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λύση Β . Αναλυτικός για τις εργασίες κλεισίματος.

Παυλο μου φαίνεται λογικό αυτό που λές. πως όμως το στηρίζω ?  εννοω με αναφορά σε ποιο άρθρο ? ως αλλαγή χρήσης από κύριο σε κύριο. μπορέις να μου πεις.

 

Εγώ πάντα είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που μπορείς κάτι να το νομιμοποιήσεις να το κάνεις. Το κόστος όμως πολλές φορές είναι μεγαλύτερο.

Οπότε και το Γ....

Ναι αυτή η εναλλακτική είναι στο τραπέζι μιας και το συνολικό κόστος των προστίμων είναι στον ουρανό. Λαμβάνοντας υπόψιν πως πρόκειται για κατάστημα κάποιες μελέτες είναι ιδιες (πχ στατική επάρκεια, αποτύπωση αρχιτεκτονικών) είτε αν πάμε με ρύθμιση είτε με νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι πρέπει να κάνεις 2 εργασίες αφού τα υπόστεγα, έχουν προσμετρηθεί σε κάλυψη και δόμηση.

1. προσφορά για νομιμοποίηση με άδεια αφού τα μετράει σαν δόμηση.

2. Μην μπερδέψεις ακόμα την αλλαγή χρήσης.

Πήγαινε τα με αναλυτικό, αφού είναι σε κάλυψη και δόμηση, δεν έχεις υπερβάσεις Ο.Γ. και Δ. Ο αναλυτικός σου έμεινε, οι τζαμαρίες, να το δηλώσεις.

δυστυχώς όπως πάντα τα αυθαίρετα δεν είναι τόσο καθαρά. δηλαδή ναι μεν εχουν κλείσει αλλά υπάρχουν κάποια μικρά τμήματα εντός Δ (που αναγκαστικά θα τα πάω με ρύθμιση. απλώς τα υπόλοιπα εμβαδά - που είναι πολλά - θα προτιμούσα να τα πάω με αναλυτικό όπως αναφέρεις αλλά δε ξέρω σε ποιο άρθρο να το στηρίξω. συντελεστη αλλαγής χρήσης δεν βάζω εφόσον δεν έχω αλλαγή στη βασική χρήση του ακινήτου (παραμένει κατάστημα) και επομένως δεν έχω διαφοροποιήση του συντελεστή δόμησης.

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα,

 

αυθαίρετο υπόγειο με κύρια χρήση σε κατοικία με οα παίρνει μειωτικό συντελεστή????????

 
Ναι
 

ναι θα πάρει

και ως ημερομηνία θα πάρεις το έτος που έγινε το κτίριο

 

έστω όμως ότι ελεύθερο ύψος ημιυπογείου στην άδεια 2,70. κατασκευάζεται το δάπεδο και έχουμε ελεύθερο ύψος 2,40μ. χωρίς να αλλάζει η στάθμη οροφής. Ξεμπαζώνεταιμκαι λίγο. Και έρχεται και γίνεται σαν ισόγειο. Πάλι παίρνει μειωτικό + 1λοιπή? Και ναι και όχι λέω εγώ!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Έχω μία περίπτωση που δε ξέρω αν η παράβαση αφορά πατάρι ή σοφίτα προκειμένου να εκμεταλλευτώ τον μειωτικό συντ. ή τίποτα από αυτά

 

Σε μονοκατοικία, στο ισόγειο έχει κατάστημα και δίπλα είσοδο για το κλιμακοστάσιο που οδηγεί στην εν εν λόγω κατοικία με επιπλέον πόρτα. Αυτός μετά το πλατύσκαλο συνεχίζει την σκάλα με 6 σκαλοπάτια που οδηγούν σε έναν μικρό χώρο γραφείου (5-6τμ, όσο το υπόλοιπο υπερκείμενο κλιμακοστάσιο) & ύψους 1,9μ. Δεν έχει γίνει υπέρβαση ύψους και από πάνω υπάρχει στέγη εδραζόμενη σε πλάκα.

 

Μπορώ να εκμεταλλευτώ τον μειωτικό συντ σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δες αρχικά τον ορισμό με βάση τον ΝΟΚ, στον οποίο παραπέμπει και η εγκ. 4 στο θέμα μειωτικός συντελεστής προστίμου σε χώρο σοφίτας. Δώσε προσοχή στα bold. Χώρος εντός ύψους της στέγης και να μην αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. 

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω υπόψη τον ορισμό και για αυτό προβληματίζομαι.....

 

Ανεξάρτητη ιδιοκτησία νομίζω ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί καθώς δεν διαθέτει τους απαραίτητους χώρους για να λειτουργεί ως αυτοτελής ιδιοκτησία.

 

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο στον ορισμό που αναφέρεις είναι η έκφραση "εντός του ύψους της επικλινούς στέγης". Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους (είναι δηλ. στον όγκο του κτιρίου), αλλά όχι μέσα στο επικλινές της στέγης. Η οροφή του χώρου αυτού, δηλαδή, είναι η πλάκα που από πάνω της εδράζεται η στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά, έχει διαφορετική είσοδο από το υπόλοιπο διαμέρισμα του ορόφου. Η σκάλα συνεχίζει προς τον εξεταζόμενο χώρο. Αν λοιπόν δεν είναι εντός του ύψους της επικλινούς στέγης, προσωπική γνώμη εκφράζοντας, δεν θα έβαζα μειωτικό συντελεστή στον υπολογισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.