Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

τις δηλωσεις τις κανει  ο ψιλος κυριος

 

ή ο επικαρπωτης με την συναινεση του ψιλου κυριου

 

Πότε   εγινε το συμβολαιο???  [εχει και αυτοψιες...και ολα τα καλα..]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρα  οι γονικες εγιναν πριν τον ν. 4014

 

[δεν απορω με την αυτοψια...απλα επισημαινω οτι,  με βαση την αυτοψια   εχει πλήρη περιγραφη  το ακινητο και οι χωροι του  και με βαση αυτη εγιναν και οι γονικες...]

 

Θεωρω, λοιπον οτι,

όποιες  μεταβολες χρησης  εχουν γινει,  εγιναν μετα το συμβολαιο και πριν τον Ιουλιο του 2011, διοτι  οι   χρησεις  ειναι ηδη καταγεγραμμενες   στις γονικες..

 

ελπιζω να κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές χρήσης είχαν ήδη δηλωθεί στον 3843 πρίν τις γονικές , εκτός από το ύψος των σοφιτών και μιά μικρή αποθήκη 18 τμ που η εφορία ζήτησε να θεωρηθεί κύριας χρήσης , επειδή είχε ντουλάπα και σώμα , ενώ δεν χρησιμοποιείται . Εκτός της μίας σοφίτας , κανένα δεν χρησιμοποιείται αν και φτιάχτηκαν την δεκαετία του 90 . Προφανώς είναι πριν το 2011 , δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία γιά αυτό .

 

Το μόνο θέμα είναι τα πρόστιμα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ΝΟΚ , άδεια του 1990 είναι .

 

Ο ορισμός που του άρθρου 2 του ΝΟΚ ισχύει (αναγράφεται και στην εγκ. 4 του ν. 4178)  προκειμένου να κρίνεις αν έχεις αυθαίρετη σοφίτα και έτσι να υπολογίσεις το πρόστιμο με μειωτικό συντελεστή. Αν δεν πληρείται ο ορισμός δεν θα πρέπει να κάνεις χρήση μειωτικού. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδιναν οι όροι δόμησης στέγη 2 μ. ύψος , αλλά αν πάω με το Ημεγ της περιοχής που είναι 8,60 + 2 στέγη τότε έχω ύψος , 7,5 + 2,60 = 10,10 < 10,60 . 

 

Αρα πως πρέπει να πάω ?

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο με μειωτικό.

Η αποθήκη των 60 τ.μ, χωρίς μειωτικό λόγω επιφάνειας μεγαλύτερης των 50 τ.μ.

Αν μιλάμε για ξεχωριστές-αυτοτελείς αποθήκες, προσωπικά θα τις άθροιζα και αυτές που συμπληρώνουν έως και 50 τμ, θα τις υπολόγιζα με μειωτικό, όπως κάτι αντίστοιχο γίνεται μετά και την εγκ. 4 με τις αποθήκες κατηγορίας 3, όπου εντάσσονται περισσότερες της μιας με μέγιστη αθροιζόμενη επιφάνεια 15 τ.μ.

 

thanks pavlo

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο καλοκαιρι σε ολους,

 

λογω μετανστευσης στο εξωτερικο δεν εχω ασχοληθει το τελευταιο διαστημα με τα αυθαιρετα,επειδη ομως εχω εκρεμμεις υποθεσεις απο τον 4014 ηθελα να ρωτησω αν τελικα για σοφιτες(στον 4014 με δοσεις) οι οποιες κατα ΝΟΚ δε πληρουν τις προυποθεσεις για τον ορισμο της Σοφιτας,πρεπει να ξαναυπολογιστουν σαν κυριοι χωροι με 2πλασιο προστιμο?

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο καλοκαιρι σε ολους,

 

λογω μετανστευσης στο εξωτερικο δεν εχω ασχοληθει το τελευταιο διαστημα με τα αυθαιρετα,επειδη ομως εχω εκρεμμεις υποθεσεις απο τον 4014 ηθελα να ρωτησω αν τελικα για σοφιτες(στον 4014 με δοσεις) οι οποιες κατα ΝΟΚ δε πληρουν τις προυποθεσεις για τον ορισμο της Σοφιτας,πρεπει να ξαναυπολογιστουν σαν κυριοι χωροι με 2πλασιο προστιμο?

 

Βάσει Εγκ.3/13 παρ.2  αν οι χώροι που μεταφέρονται από τον 4014 στον 4178 είναι οι ίδιοι,  με το ίδιο εμβαδόν και ανεξάρτητα από τους μειωτικούς συντελεστές τους ΤΟΤΕ έστω και αν το νέο πρόστιμο θα ήταν μεγαλύτερο ΔΕΝ χρεώνεται αλλά παραμένει αυτό του 4014.  Επικουρικά σου λέω ότι στην πλατφόρμα του το ΤΕΕ διατηρεί το προηγούμενο χαμηλό πρόστιμο ΚΑΙ για μικρότερα νέα εμβαδά των δηλωμένων χώρων από τον 4014 στον 4178.

 

Υ.Γ Μην τους πεις εκεί έξω ότι οι Μηχανικοί εδώ ασχολούμαστε πλέον με αυτά....... :mrgreen:

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.