Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Ο ορισμός της σοφίτας λέει: "Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία."

 

Η κατασκευή που βλέπω στην φωτογραφία, δεν βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτηρίου. 

Έχω τον ίδιο προβληματισμό και κλίνω προς την ίδια άποψη, ότι δεν δικαιούται μειωτικό συντελεστή ο χώρος.

Επιπλέον, από τη φωτογραφία φαίνεται να υπάρχει παράθυρο, το οποίο οδηγεί σε εξώστη ή μήπως είναι πόρτα, οπότε το ύψος του χώρου είναι μεγαλύτερο του 1,10 μ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω τον ίδιο προβληματισμό και κλίνω προς την ίδια άποψη, ότι δεν δικαιούται μειωτικό συντελεστή ο χώρος.

Επιπλέον, από τη φωτογραφία φαίνεται να υπάρχει παράθυρο, το οποίο οδηγεί σε εξώστη ή μήπως είναι πόρτα, οπότε το ύψος του χώρου είναι μεγαλύτερο του 1,10 μ;

Παυλο καλημερα,σωστα το λες ειναι παραθυρο ,οσο για τον εξωστη θα αποξυλωθει.Και εγω εχω προβληματιστει ,για τον λογο αυτο εθεσα το ερωτημα.Συναδελφος στον οποιο ειχε παει προηγουμενως ο πελατης μου,το υπολογισε με μειωτικο!

<<βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου>>  γιατι θεωρειτε, οτι δεν βρισκεται μεσα στο υψος η δεν ειναι χωρος στεγης συμφωνα με τις προ ΝΟΚ διαταξεις (κατασκευη 1999)? Τι  χωρος μπορει να θεωρηθει ?σιγουρα οχι κυριος με αυτο το υψος

 Δειτε κ τον ορισμο σοφιτας που δινει η ΛΕΜΕΣΗ στο 4014 ,κ που παρεθεσα στο προηγουμενο post

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω γύρω γύρω ενάμισι μέτρο τοιχία κατα τη γνώμη μου αυτό δεν είναι χώρος στέγης. Εφόσον ο ορισμός της σοφίτας πράγματι δεν αναφέρει ύψος αλλά λέει μόνο "Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία." θα μπορούσε κάποιος να πεί ας τα κάνω τα περιμετρικά τοιχία 2μισι μέτρα. Δηλαδή το όριο που θα μπεί; Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι σοφίτα. Είναι όροφος με ενσωματωμένη κεκλιμένη οροφή-στέγη και δεν διακιούται μειωτικό συντελεστή. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

 

βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου>>  γιατί θεωρείτε, ότι δεν βρίσκεται μέσα στο ύψος η δεν είναι χώρος στέγης σύμφωνα με τις προ ΝΟΚ διατάξεις (κατασκευή 1999)? Τι  χώρος μπορεί να θεωρηθεί;

Σίγουρα όχι κυρίως με αυτό το ύψος

 Δείτε κ τον ορισμό σοφίτας που δίνει η ΛΕΜΠΕΣΗ στο 4014 ,κ που παρέθεσα στο προηγούμενο post

 

Οι σημειώσεις της κ. Λεμπέση, αφορούσαν το ν. 4014, προ ισχύος του ΝΟΚ. Στα πλαίσια του ν. 4178 έχει διευκρινιστεί ότι για να λάβει μειωτικό συντελεστή η σοφίτα, θα πρέπει να πληροί τον ορισμό της παρ. 81/άρθρο 2 του ΝΟΚ που παραθέτει παραπάνω η Δανάη.

Οι προϋποθέσεις οι οποίες ταυτόχρονα πρέπει να τηρούνται είναι:

α) ο χώρος να μην είναι ανεξάρτητος

β) εντός ύψους της επικλινούς στέγης

Το (α) τηρείται από ότι φαίνεται. Το (β) είναι το πρόβλημα.

Επιπλέον, βάσει της εγκυκλίου 3, δεν εξετάζεται ποιο θα ήταν το απαιτούμενο ύψος χώρου για μια χρήση και αυτός είναι και ο λόγος που εισάγεις ολόκληρη την επιφάνεια της αυθαίρετης κατασκευής ανεξαρτήτου ύψους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,που μαλλον με βρισκουν συμφωνο κ εμενα.Αν κ ξεφευγω της θεματολογιας ,μιας και ανεβασα τη φωτο,οι εξωστες πανω απο το δρομο,μπορουν να υπαχθουν βασει του 9Γδ η θα επρεπε να προυφιστανται του ΓΟΚ (καπου  ειχα διαβασει μια σχετικη ε/α,αλλα δεν τη βρισκω προχειρη)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Αν ο εξώστης πληροί τους περιορισμούς που αναφέρονται την παράγραφο Γ.δ του άρθρου 9 (αλλαγή επιφάνειας ως 10%) τότε μπορείς να τον εντάξεις.

 

Η αναφορά για τους εξώστες που προυφίστανται του ΓΟΚ 85 γίνεται στην παράγραφο ΣΤ29 εγκύκλιος 3 : "Οι περιπτώσεις αυθαιρέτων ανοιχτών εξωστών ανεξαρτήτως µεγέθους, που υφίστανται προ ν. 1577/85 υπάγονται στο εδάφιο δ της παρούσας Κατηγορίας, δεδοµένου ότι δεν ίσχυε περιορισµός της επιφανείας τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδοµικές διατάξεις, µε αποτέλεσµα να µην προκύπτει η υπέρβαση επιφάνειας των εξωστών, που ορίζεται στο εδάφιο αυτό." http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qWJnuGdlVEE%3d&tabid=855&language=el-GR

 

Επίσης μπορείς να τον εντάξεις στο αρθρο 18 παράγραφος 5α αν η απαλλοτρίωση δεν έχει συντελεστεί.(άρθρο 2 παράγραφος 2α

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά, αποθηκευτικός χώρος κάτω από βεράντα (κ άρα εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος, εμβαδού 24,5τ.μ. και ύψους 1,75μ. μπορεί να πάει με αναλυτικό (λοιπές παραβάσεις); Σημειωτέον, μιλάμε για ισόγεια οικοδομή με άδεια του 1980 και εκτός απ' τον προαναφερθέντα χώρο η (περιμετρική) βεράντα είναι μπαζωμένη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by iakhos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.