Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Ο χώρος αυτός που περιγράφεις ειναι προσβάσιμος από κάποια θύρα; Αν ναι τότε δύσκολα ως λοιπή παράβαση. Διαφορετικά αν είναι ανοιχτός από την μία πλευρά τότε θα μπορούσε να υπολογιστεί ως ΛΠ.

 

Το ύψος δυστυχώς εδώ δεν παίζει κάποιο απαλλακτικό ρόλο. Θα μπορούσε ως ισόγεια αποθήκη της κατ.3 αλλά εκεί θες Ε < 15 τμ, οπότε πάλι δεν πληροίς τα κριτήρια.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε οικόπεδο που υπάρχει κτίριο κατοικίας υπάρχει και κτίριο αποθήκης κάτω των 50 τ.μ., αλλά όχι σε επαφή με το κτίριο κατοικίας. Δικαιούται να πάρει το μειωτικό συντελεστή η αποθήκη; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει υποχρεωτικά η αποθήκη να είναι σε επαφή με την κατοικία.

Το παράρτημα λέει ισόγειοι βοηθητικοί χώροι έως 50τμ. Μπορεί να πάρει μειωτικό.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει υποχρεωτικά η αποθήκη να είναι σε επαφή με την κατοικία.

Το παράρτημα λέει ισόγειοι βοηθητικοί χώροι έως 50τμ. Μπορεί να πάρει μειωτικό.

 

+1

 

 

Ο χώρος αυτός που περιγράφεις ειναι προσβάσιμος από κάποια θύρα; Αν ναι τότε δύσκολα ως λοιπή παράβαση. Διαφορετικά αν είναι ανοιχτός από την μία πλευρά τότε θα μπορούσε να υπολογιστεί ως ΛΠ.

 

Το ύψος δυστυχώς εδώ δεν παίζει κάποιο απαλλακτικό ρόλο. Θα μπορούσε ως ισόγεια αποθήκη της κατ.3 αλλά εκεί θες Ε < 15 τμ, οπότε πάλι δεν πληροίς τα κριτήρια.

 

Όχι δεν είναι ανοιχτός από καμία μεριά και ναι έχει πρόσβαση από συγκεκριμένη πόρτα. Δε διαφωνώ γενικότερα, με ΥΔ και μειωτικό συντελεστή είχα σκοπό να το περάσω, απλά είπα να ρωτησω, λόγω χαμηλού ύψους, μπας και...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει υποχρεωτικά η αποθήκη να είναι σε επαφή με την κατοικία.

Το παράρτημα λέει ισόγειοι βοηθητικοί χώροι έως 50τμ. Μπορεί να πάρει μειωτικό.

 

 

+1

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Έτσι πίστευα κι εγώ, αλλά κάπου χθες κόλλησε το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

εξωτερικό κλιμακοστασιο ακάλυπτου, που οδηγεί απο το Ισόγειο στον Α όροφο θεωρείται κύριος η βοηθητικός χώρος?

Το κλιμακοστασιο δεν ειναι το κυριο.

Ευχαριστω.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Το αυθαίρετο κλιμακοστάσιο είναι ανοικτό ή κλειστό;

Αν είναι ανοικτό θα το υπολογίσεις με αναλυτικό. Αν είναι κλειστό με ΥΔ+ΥΚ+ έλεγχος για παραβίαση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Το αυθαίρετο κλιμακοστάσιο είναι ανοικτό ή κλειστό;

Αν είναι ανοικτό θα το υπολογίσεις με αναλυτικό. Αν είναι κλειστό με ΥΔ+ΥΚ+ έλεγχος για παραβίαση Δ.

 

Καλημέρα, 

το κλιμακοστασιο ειναι κλειστο. 

Το εχω υπολογισει με ΥΔ και ΥΚ και παραβιαση Δ. 

Αλλα σαν κυριο χώρο ή χωρο με μειωτικό συντελεστη?

Link to comment
Share on other sites

Μειωτικό συντελεστή δικαιούνται, οι σοφίτες βάσει του ορισμού άρθρου 2 του ΝΟΚ, τα πατάρια, τα υπόγεια και οι ισόγειοι βοηθητικοί χώροι με επιφάνεια μικρότερη των 50 τμ. 

Link to comment
Share on other sites

(Την ίδια ερώτηση έχω θέσει και στην κατηγορία με τις αυθαιρεσίες των υπογείων)

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
οικοδομική άδεια 1991 με υπόγειο + 2 ορόφους (στάθμη οροφής υπογείου +1.50 μ. από το περιβάλλον ενώ στην πράξη μεταβάλλεται με μεγαλύτερη απόσταση στο +1.80 μ.)
Ενώ έχουν διατηρηθεί σύμφωνα με την άδεια τα ύψη των ορόφων (2,40μ. για υπόγειο, 2,90μ. για ισόγειο και 2,90μ. για Α όροφο) έχουν μεγαλώσει τα πάχη των πλακών σε κάθε πλάκα με αποτέλεσμα η στάθμη οροφής του Α΄ορόφου να βρίσκεται στο + 8,10 μ. αντί για το +7.60μ.
Το ζητούμενο είναι : η αλλαγή χρήσης του υπογείου χώρου από αποθήκη σε κατοικία, πρέπει να υπολογισθεί με μειωτικό ή όχι: γιατί έχω μπερδευτεί;

Μήπως επιπλέον πρέπει να υπολογίσω και υπέρβαση ύψους και πώς; στα μ² του ορόφου;
Υπάρχει κάποια άποψη για το προηγούμενο post?
Μήπως δεν πρέπει να έχω απάντηση επειδή είχα παρατήρηση σε προηγούμενο post μου συγγνώμη αλλά δεν το είχα καταλάβει.



Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". (τα μηνύματά σας έχουν ενοποιηθεί)
Μη δημοσιεύετε το ίδιο μήνυμα σε περισσότερες θεματικές ενότητες. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.