Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

αυτο ακριβως. εγω τουλαχιστον περιμενω αυτη τη ΚΥΑ που λενε οτι θα βγει αυτη την εβδομαδα κυριως για αυτο το θεμα. τι θα γινει με τις αποθηκες. ειναι μεγαλο θεμα να τους πεις του ιδιοκτητη οτι θα πληρωσεις παλι ολο το προστιμο. τεσπα εχω ευθυνη και εγω που δεν τελειωσα την υποθεση . αλλα με ποια λογικη εστω οτι την ειχα τελειωσει, μετα μου ζητουσε βεβαιωση. αρα επρεπε να την περασω την υποθεση στον 4178. αρα τοτε δεν θα πληρωνε επιπλεον το προστιμο?

θελω να πω οτι εαν δεν υπαρξει μια ΣΥΝΕΧΕΙΑ στη λογικη των νομων και στο κυριοτερο που μας νοιαζει στον υπολογισμο του προστιμου τοτε δυστυχως ολα θα γινονται με αλχημειες. σταματαω γιατι πραγματικα εχω τρελη περιεργια να δω τι θα γινει. αλλα το θεμα ειναι να γινει σε 2 εβδομαδες και οχι σε 1 χρονο. ημαρτον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GEORGE MICHEAL διαφωνώ. .

 

Και εκτιμώ ότι θα την πατήσουμε χοντρά με τις αποθήκες, γκαράζ, λεβητοστάσια και τους ΒΧ γενικότερα... Γιατί : 

 

Στον ν. 4178/2013 πουθενά δεν αναφέρει την λέξη "Βοηθητική Χρήση" για χρήση του μειωτικού συντελεστή.. Ούτε στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ, ούτε στον Νόμο, πουθενά. Άρα το 0,5  μπαίνει ΜΟΝΟ σε πατάρι, σοφίτα και υπόγεια στάθμη.  

 

Και δεν σε καλύπτει νομικά τι λέει ο κέρσορας στο πρόγραμμα του ΤΕΕ, ούτε τι λέει το ΤΕΕ το ίδιο, εκτός και αν ξεκαθαριστεί σε κάποια εγκύκλιο.

 

Όπως δεν μας κάλυπταν και νομικά οι ερωτοαπαντήσεις του 4014,αφού δεν ήταν υπογεγραμμένες από κανέναν. Ούτε σε εγκύκλιο τις ενσωμάτωσαν ούτε πουθενά. Κακώς αλλά όλοι τις πήραμε υπόψιν..

 

Και να τώρα που θα ξεκαθαριστεί αν ήταν ηθελημένο το όλο παιχνίδι :

 

Αν δεν βγάλουν κάποια εγκύκλιο που να ξεκαθαρίζει αν ισόγειοι βοηθητικοί χώροι παίρνουν μειωτικό συντελεστή, τότε όσοι αναγκαστούν να μεταφέρουν τις δηλώσεις τον Ν,4014/2011 στον 4178, ΘΑ ΠΛΕΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...

 

Και άρα ποιος κερδίζει;;; Μα οι τρύπες του προϋπολογισμού φυσικά!! Ζήτω η πράσινη ανάπτυξη!

 

Εκτός και αν βγάλουν εγκύκλιο, που θα ξεκαθαρίζει προς το θετικό το όλο θέμα.. (σε κάνα χρόνο από τώρα και αν..)

 

Μέχρι τότε 0,5 ΜΟΝΟ σε πατάρια , σοφίτες , και υπόγεια. 

Καλώς η κακώς όμως (κακώς) με το πρόγραμμα του ΤΕΕ δουλέυουμε..Δεν μπορούμε να αγνοούμε τι λέει η καρτέλα πχ. Σαφώς και υπερισχύει ο νόμος αλλά και εγώ μπορώ να στραφώ εναντιον του ΤΕΕ πχ ...Μετά από άπειρες ώρες σκέψεις και διαβουλέυσεων στα φορουμ για τον 4014 εγώ κατέληξα σε έναν "μπούσουλα" για όλες τις "σκοτεινές" περιπτώσεις που χρίζουν διευκρίνισης η οποία δεν έρχεται ποτέ .Εφόσον έχω εύλογα πατήματα και μπορώ να στηρίξω κάπου την λογική μου(βλέπε πχ αυτά που ανέφερε πιο πάνω ο συνάδελφος George ) τότε θα αποφασίζω με κριτήριο την ευνοϊκότερη μεταχείριση του πελάτη μου..Αν ποτέ ελεγχθώ και δεν έχει την ίδια άποψη αυτός που θα με ελέγξει τότε θα δούμε ποιος θα αποφασίσει ποιος έχει δίκαιο..(υπάρχει άραγε πρόβλεψη για αυτό;) . Και στην χειρότερη ας τα πληρώσει τότε , γιατί από τώρα εφόσον υπάρχουν αμφιβολίες; 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακώς όμως (κακώς) με το πρόγραμμα του ΤΕΕ δουλέυουμε..Δεν μπορούμε να αγνοούμε τι λέει η καρτέλα πχ. Σαφώς και υπερισχύει ο νόμος αλλά και εγώ μπορώ να στραφώ εναντιον του ΤΕΕ πχ ...Μετά από άπειρες ώρες σκέψεις και διαβουλέυσεων στα φορουμ για τον 4014 εγώ κατέληξα σε έναν "μπούσουλα" για όλες τις "σκοτεινές" περιπτώσεις που χρίζουν διευκρίνισης η οποία δεν έρχεται ποτέ .Εφόσον έχω εύλογα πατήματα και μπορώ να στηρίξω κάπου την λογική μου(βλέπε πχ αυτά που ανέφερε πιο πάνω ο συνάδελφος George ) τότε θα αποφασίζω με κριτήριο την ευνοϊκότερη μεταχείριση του πελάτη μου..Αν ποτέ ελεγχθώ και δεν έχει την ίδια άποψη αυτός που θα με ελέγξει τότε θα δούμε ποιος θα αποφασίσει ποιος έχει δίκαιο..(υπάρχει άραγε πρόβλεψη για αυτό ;) . Και στην χειρότερη ας τα πληρώσει τότε , γιατί από τώρα εφόσον υπάρχουν αμφιβολίες; 

 

Και καλώς η κακώς η δουλειά μας δεν είναι υποκειμενική. Δηλαδή αν το LASER μέτρο με το οποίο μετράς έχει χαλάσει, δεν έχεις εσύ ευθύνη των μέτρων που υπογράφεις;;;

 

Δεν ρυθμίζουμε αυθαίρετα όπως μας φαίνεται δίκαιο, αλλά ενιαιοποιούμε την δουλειά μας με βάση οδηγίες του Κράτους. Νόμους και εγκυκλίους.

 

Και δηλαδή αν στο φόρουμ εσύ βγάζεις κάποιο συμπέρασμα αντίθετο από τον νόμο, ή αν νομίζεις κάτι τελοσπάντων διαφορετικό από αυτό που λέει ο νόμος και το κάνεις, παίρνεις και την ευθύνη των πράξεών σου..

 

Πάντως επειδή τα έχω πολυακούσει, πελάτες μου που μου λένε πχ "ο άλλος μηχανικός μου βγάζει λιγότερο πρόστιμο" τους λέω πήγαινε σε αυτόν. 

 

Γιατί όταν κάνεις λάθος που θα βρεις το δίκιο σου ; στο ΤΕΕ; και τι θα του κάνεις μήνυση επειδή έχει στο πληροφοριακό του σύστημα κάτι άλλο;;

 

Μην νομίζεις πάντως ότι την νομική ευθύνη της δήλωσης την έχει κανένας άλλος από ΕΣΕΝΑ!! (τα κουτάκια που checkάρεις όταν υποβάλεις την δήλωση τα έχεις δει τι λένε; ;)

 

Και εγώ σου λέω σενάριο: Ρυθμίζεις αποθήκες με 0,5. Και βγαίνει εγκύκλιος που λέει ΟΧΙ. 1,0 και στις αποθήκες. Ποιόν θα βρίζει νομίζεις ο πελάτης σου;; Το κράτος το βρίζει έτσι και αλλιώς, τότε όμως θα τα ακούσεις και εσύ!

 

Καλύτερα να χάνω δουλειές πλέον, τις καθυστερώ όσο πάει, αλλά πρέπει πλέον να φυλάς τα νώτα σου από παντού.

 

Δυστυχώς για το επάγγελμά μας. 

 

ΥΓ: μου έχει τύχει σε αυτοψία της πολεοδομίας, "έξυπνος" συνάδελφος που έχει τακτοποιήσει το άλλο μισό οικόπεδο από εμένα να έχει δηλώσει ότι νά`ναι προκειμένου το πρόστιμο να είναι χαμηλό.

 

Και έρχεται η πολεοδομία για αυτοψία και λέει φέρτε μου τις δηλώσεις του Ν. 4014. και προφανώς αναγκάστηκε να διορθώσει την δήλωση και να συμφωνεί με την -σωστή- δική μου. Και πλήρωσε και τα λεφτά από την τσέπη του για  να μην εκτεθεί.. Γιαυτο λέω: ΠΡΟΣΟΧΗ..

Edited by babis.lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις παρατηρήσεις και ειδικά του συναδέλφου Μπάμπη ,πρόσεξα το εξής Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ στον Ν4014 αναφέρει στην αντίστοιχή θέση για ΒΧ ενώ στον Ν4178 τμ χώρων με μειωμένο συντελεστή Διάβασα και προσεκτικά το άρθρο 18 του Ν4178 όπου στην παρ 6 δεν κάνει λόγο πλέον για ΒΧ και τελικά αποφάσισα ότι πολύ καλά μου έγραψε ο Μπάμπης.Λου ότι διαφωνεί αφού πλέον και εγώ διαφωνώ με το προηγούμενο ποστ μου (93)  εφόσον δεν είχα δει ότι δεν αναφέρει πλέον ο Ν4178 για ΒΧ και επομένως το επιχείρημά μου του προηγούμενου ποστ μου δεν ισχύει Το όλο θέμα εμένα βρωμάει και όπως είπανε και οι αγαπητοί συνάδελφοι ετοιμάζονται για περισσότερες εισπράξεις και εμείς για φάπες από τους πελάτες μας , με τις προηγούμενες δηλώσεις του Ν4014 όταν μπουν στο Ν4178 και πιθανόν να αυξηθεί το ειδικό πρόστιμο , λόγο των αποθηκών ΒΧ που δεν θα είναι πλέον με μειωμένο συντελεστή 

 

Ελπίζω να το διευκρινίσουν το θέμα και να μην είναι εκ του πονηρού , αλλά να τους διέφυγε Επομένως δεν προχωράω χωρίς να ενημερώσω τους πελάτες μου για την ασάφεια του θέματος . Και όπως έγραψε συνάδελφος εγώ πείστηκα ότι μέχρι να βγει ερμηνευτική εγκύκλιος μειωτικό συντελεστή μόνο σε υπόγειες στάθμες , πατάρια και σοφίτες και ενημέρωση στους πελάτες ότι ενδέχεται αυτό  να αλλάξει στο μέλλον με νέα διευκρίνιση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τελικά είμαστε όλοι μπερδεμένοι σε σχέση με τον 4014. Εγώ έχω 2 οικοδομές με αδεια σε ενα οικόπεδο τα οποία υπόγεια τους έχουν γίνει κατοικιες. Το ενα είναι ξεμπαζωμενο ( δηλ ισόγειο) και το άλλο σε υπόγεια στάθμη. Οπότε βάζω για το ενα ΥΔΚΧ και το άλλο ΥΔΒΧ; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

να μεριμενεις συναδελφε εαν εχεις την πολυτελεια αυτη. γιατι ισως και τα δυο να ειναι ΥΔΒΧ . αλλα εαν δεν την πολυτελεια αυτη κινησου οπως προειπες.

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία έχει κτιστεί σε σοφίτα με καθαρό ύψος μικρότερο του 2,65μ (προβλεπόμενο στην άδεια μέγιστο 2,00μ και ελάχιστο 1,00μ). Η κατοικία αυτή είναι ανεξάρτητη . Λαμβάνει μειωτικό συντελεστή? Στη δε σύσταση υπάρχει δικαίωμα υψούν με χιλιοστά επί του οικοπέδου . Θα πάρει και υπέρβαση δόμησης σύμφωνα με τα χιλιοστά της ή όχι θα πάει σύμφωνα με το όλο οικόπεδο αφού έχει εξαντληθεί ο συντελεστής και δεν μπορεί νόμιμα να κτιστεί όπως αναφέρει και το συμβόλαιο ?

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία έχει κτιστεί σε σοφίτα με καθαρό ύψος μικρότερο του 2,65μ (προβλεπόμενο στην άδεια μέγιστο 2,00μ και ελάχιστο 1,00μ). Η κατοικία αυτή είναι ανεξάρτητη . Λαμβάνει μειωτικό συντελεστή? Στη δε σύσταση υπάρχει δικαίωμα υψούν με χιλιοστά επί του οικοπέδου . Θα πάρει και υπέρβαση δόμησης σύμφωνα με τα χιλιοστά της ή όχι θα πάει σύμφωνα με το όλο οικόπεδο αφού έχει εξαντληθεί ο συντελεστής και δεν μπορεί νόμιμα να κτιστεί όπως αναφέρει και το συμβόλαιο ?

Λογικά, εφόσον η σοφίτα σου είναι ανεξάρτητη, ΔΕΝ λαμβάνει μειωτικό συντελεστή. Δες τον ορισμό της σοφίτας στον 4067 άρθρο 2 παρ. (δεν θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία έχει κτιστεί σε σοφίτα με καθαρό ύψος μικρότερο του 2,65μ (προβλεπόμενο στην άδεια μέγιστο 2,00μ και ελάχιστο 1,00μ). Η κατοικία αυτή είναι ανεξάρτητη . Λαμβάνει μειωτικό συντελεστή? Στη δε σύσταση υπάρχει δικαίωμα υψούν με χιλιοστά επί του οικοπέδου . Θα πάρει και υπέρβαση δόμησης σύμφωνα με τα χιλιοστά της ή όχι θα πάει σύμφωνα με το όλο οικόπεδο αφού έχει εξαντληθεί ο συντελεστής και δεν μπορεί νόμιμα να κτιστεί όπως αναφέρει και το συμβόλαιο ?

 Καμιά άλλη άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.