Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
pontifikas

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)

Recommended Posts

Aν κατάλαβα καλά, έχει διαφορετική είσοδο από το υπόλοιπο διαμέρισμα του ορόφου. Η σκάλα συνεχίζει προς τον εξεταζόμενο χώρο. Αν λοιπόν δεν είναι εντός του ύψους της επικλινούς στέγης, προσωπική γνώμη εκφράζοντας, δεν θα έβαζα μειωτικό συντελεστή στον υπολογισμό του προστίμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα λαμβάνω υπόψη και μία δεύτερη γνώμη και σ'ευχαριστώ...

 

Στα τετραγωνικά θα υπολόγιζες και τα τμ που καταλαμβάνουν τα σκαλοπάτια που οδηγούν σε αυτόν τον χώρο? ή με αναλυτικό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τμήμα σκάλας που οδηγεί στο χώρο αυτόν,  είναι κοινόχρηστο ως συνέχεια κοινόχρηστου κλιμακοστασίου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η σκάλα εξυπηρετεί αποκλειστικά μία ιδιοκτησία και είναι ουσιαστικά συνέχεια του υποκείμενου κλιμακοστασίου.

 

Όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα πρόκειται για μονοκατοικία. Στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα - επαγγελματική αποθήκη και απο πάνω η κατοικία. Δίπλα από το κατάστημα υπάρχει είσοδος με πόρτα που μέσω κλιμακοστασίου οδηγεί στην κατοικία. Από πάνω στέγη που εδράζεται σε πλάκα. Μετά το πλατύσκαλο που οδηγεί στην κατοικία, αυθαιρέτως προστέθηκαν λίγα σκαλοπάτια που οδηγούν σε χαμηλό χώρο γραφείου, που καταλαμβάνει περίπου τον υπόλοιπο χώρο του υποκείμενου κλιμακοστασίου (5τμ).

 

Η νόμιμη κλίμακα μετράει κανονικά στην δόμηση και κάλυψη. Τα επιπλέον σκαλοπάτια θα τα λάβω υπόψη σαν παράβαση με ΥΔ ή με αναλυτικό?

Edited by mitsaina

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εγκύκλιος 4 36) Παρ. 6 : 

 
.........Επίσης ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται για αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, δηλ. με βάση οικοδομική άδεια και μόνο στην περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλέπεται στην οικοδομική άδεια. Στην περίπτωση αυτή όταν υπάρχουν εκσκαφές στον περιβάλλοντα χώρο της υπόγειας στάθμης εφαρμόζεται η παρ. 2 του άρθρου 19 του ν. 4178/13.
 
Ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσματος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λ.π.). Επισημαίνεται
ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδομικού Κανονισμού χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την εφαρμογή των διατάξεων
του Κτιριοδομικού Κανονισμού και δεν αφορά γενικά τους χώρους με χρήση αποθήκης. Επομένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματικές, βιομηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής 50%. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων.

 

 

Κτιριοδομικός - Άρθρο 2. παρ3.

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων:
Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραµονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόµων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.
Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης.
Για παράδειγµα στα κτίρια µε χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωµάτια, οι χώροι διηµέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κλπ.
Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι µεταξύ άλλων οι ακόλουθοι: - Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδροµοι, προθάλαµοι, κλιµακοστάσια). - Οι χώροι υγιεινής. - Τα µηχανοστάσια. - Οι αποθήκες. - Οι χώροι στάθµευσης αυτοκινήτων.

 

1) Βάσει της Εγκυκλίου 4 και του Κτιριοδομικού κανονισμού όπως επισυνάπτω τα αποσπάσματα παραπάνω, πιστεύετε ότι αυθαίρετη επέκταση ισόγειου καταστήματος εντός του πίσω ακάλυπτου χώρου για χρήση χώρων υγιεινής του καταστήματος και μόνο, μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό συντελεστή ?

 

2) Επίσης θα το ξαναρωτήσω γιατί όλο μπροστά μου το βρίσκω...Επέκταση υπογείου εντός του ακαλύπτου με διαφορετική στάθμη δαπέδου για 0,50μ παίρνει μειωτικό συντελεστή ή τον χάνει γιατί α) είναι σε διαφορετική στάθμη από την άδεια και β) γιατί δεν είναι εντός νομίμου υπογείου αλλά αποτελεί επέκταση ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Εάν η επέκταση είναι "κολλητά" με το νόμιμο κτήριο, προσωπικά, θα το έβαζα ΚΧ. Εάν ήταν σε απόσταση από το κτήριο, τότε ίσως και να το πήγαινα ως ΒΧ. Δεν ξέρω εάν όμως κάτι τέτοιο βγάλει πρόβλημα με την άδεια του καταστήματος.

 

2) ΕΓΩ, ότι είναι σε υπόγεια στάθμη, τα βάζω ως ΒΧ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακαλώ μπορείτε να με βοηθήσετε?

Σε ισόγεια οικοδομή με υπόγειο στην άδεια, άλλαξε χρήση το υπόγειο, και θεμελιώθηκε σε υψηλότερη στάθμη, οπότε σήμερα είναι διώροφο.

Τι αυθαιρεσίες θα υπολογίσω συνολικά?

Ευχαριστώ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

υδ για το νυν ισόγειο και υ.υ και πολυ πιθανό να έχεις και μια παράβαση ξεμπαζώματος .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή

1. ΥΔ-ΚΧ για το υπόγειο.-σήμερα ισόγειο

2. ΥΥ για το ισόγειο- σήμερα οροφος

3. Λ.Π για ξεμπάζωμα και σκάλες

 

Αλλαγή χρήσης και ΥΥ για το υπόγειο θα βάλω???

 

Ευχαριστώ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι

υ.γ και αμφιβάλλω αν πρέπει να μπει το 2

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.