Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κάνει ήδη οριστική υπαγωγή με πληρωμένο πρόστιμο και μου προέκυψε το εξής: 

λόγω βιασύνης (να μη σας κουράσω με την περιπέτεια του να βρω σχέδια και την ΟΑ κλπ) επειδή βρεθηκε αγοραστής έγινε η τακτοποίηση του διαμερίσματος και καθώς έφτιαχνα τα σχέδια ανακαλύπτω ότι το παρακολούθημα η αποθήκη του υπογείου είναι εκτός περιγράμματος κτιρίου και κανονικά στην ΟΑ φαίνεται χώρος στάθμευσης. Στη δήλωση έχω μία λοιπή παράβαση, μπορεί η αλλαγή από Βχ σε ΒΧ να ενσωματωθεί σεαυτή; Ή χρεώνεται ξεχωριστά και με υπέρβαση κάλυψης (επειδή είναι εκτός περιγράμματος). Η επιστροφή από Οριστική υπαγωγή επιτρέπει τη διόρθωση στο πρόστιμο; δεν το έχω ξανακάνει!  Ο αγοραστής καταφτάνει την Τρίτη και το helpdesk του ΥΠΕΚΑ εμαθα ότι σταμάτησε....χελπ!!!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειπες οτι

"είναι εκτός περιγράμματος κτιρίου και κανονικά στην ΟΑ φαίνεται χώρος στάθμευσης."

 

αρα, αν φαινεται   στην  αδεια...ειναι νομιμη...

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιφάνεια υφίσταται νομίμως αλλά όχι αποθήκη οπότε δεν τη βλέπω και πολύ νόμιμη! Εξ' άλλου εκτός περιγράμματος μόνο χώρο στάθμευσης επέτρεπε ο ΓΟΚ. Οπότε κάπως πρέπει να δηλωθεί ... με ανλυτικό για τους τοίχους που φτιάξανε; Θέλει ξεχωριστό ΦΚ ή να το αναφέρω στη ΛΠ που έχω;; 

Link to comment
Share on other sites

ειχες θεσει  θεμα υπερβασης καλυψης ...

αρα, ως προς αυτο.... καλυπτεσαι

 

 

η αλλαγη χρησης   θα αντιμετωπισθει  οπως το προανεφερες ΒΧ σε ΒΧ

συν τυχον τοιχοποιία

Link to comment
Share on other sites

Αρα το ενσωματωνω στη ΛΠ παράβαση που ήδη έχω! Οπότε δεν αλλάζω κάτι στη δήλωσή μου. σωστά;;

Και σε ευχαριστώ πολύ μου έχει φύγει το στομάχι, είναι και Ρώσσος ο αγοραστής και είναι κάπως..

Link to comment
Share on other sites

Είναι νόμιμη η υπαγωγή σοφίτας αυτού του τύπου όπου ο υπολογισμός της υπέρβασης δόμησης γίνεται στην επιφάνεια άνω των 2 μέτρων (όπου ορίζεται χώρος κτιρίου) και τα υπόλοιπα τμήματα με αναλυτικό;

 

Παραθέτω:

Άρθρο 8 Κτιριοδομικού Κανονισμού.

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΟΓΚΟΣ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ

1. ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΥΨΗ
1.1. Τα επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων ορίζονται ως εξής:
1.1.1. Για κύρια χρήση 2,65 m.
1.1.2. Για βοηθητική χρήση 2,20 m και
1.1.3. Ανεξάρτητα από χρήση κάτω από δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία που προεξέχουν κάτω από τις οροφές ή τις ψευδοροφές τους 2,00 m.

Attic.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε προσωπικά δεν θα έδινα μειωτικό συντελεστή λόγω σοφίτας, διότι σύμφωνα με τον ορισμό του άρθρου 2 του ΝΟΚ δεν είναι σοφίτα, αφού ο χώρος δεν είναι εντός του ύψους της επικλινούς στέγης.

Δες τα σκαριφήματα σοφίτας και το πως ορίζεται η επικλινής στέγη στις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ και θα διαπιστώσεις ότι η εμφαινόμενη κατασκευή αποτελεί όροφο και όχι σοφίτα.

Τα ύψη για την υπαγωγή δεν θα έπαιζαν κανένα ρόλο. Δεν βγάζεις άδεια για να ασχολείσαι με τα σωστά ύψη χρήσεων. Όλος ο χώρος ανεξαρτήτου ύψους θα υπολογιστεί στο πρόστιμο. Σε καμία περίπτωση αναλυτικός. (ίσως θυμάσαι περιπτώσεις του ν. 4014).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θα μπορούσα να συμφωνήσω, πριν όμως θα θελα να μου πεις, δεν έχουμε επικλινή στέγη στο σχήμα; Αν όχι γιατί; γιατί δεν κατασκευάστηκαν τα «αυτιά».

Επίσης από που προκύπτει πως ξύλινη βάση με κεραμίδια με ύψος 30 40 50 πόντους... < 2 μέτρα θα υπολογιστούν σαν υπέρβαση δόμησης;

Θυμίζω πως υπολογίζουμε με αναλυτικό Η/Χ, εξωτερικές κλίμακες, προβόλους κ.τ.λ..     

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη λύση. Βάζει ο ιδιοκτήτης γυψοσανίδα, απομονώνει το μη λειτουργικό τμήμα της "σοφίτας", οπότε χρεώνεται το ωφέλιμο χώρο με υπέρβαση δόμησης και το υπόλοιπο με αναλυτικό όπως το λες. 

Για τις κατασκευές, όπως Η.Χ, κιόσκι κλπ υπάρχει σαφής αναφορά στο ν. 4178 κάτι που δεν υπήρχε στον προηγούμενο νόμο και ψαχνόμασταν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.