Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Δεν έχω ΝΟΚ , άδεια του 1990 είναι .

 

Δημήτρη είναι 2 διαμερίσματα και μία μεζονέτα σε ενιαίο χαμηλό κτίριο δύο ορόφων με ημιυπόγειο και στέγες σε διαμπερές οικόπεδο . Εχει δώσει το κάθε σπίτι σε ένα από τα 3 του παιδιά με ψιλή κυριότητα και έχει κρατήσει την επικαρπία σε όλα  .

 

Η μεζονέτα έχει υπόγειο , ένα τμήμα του , μιά αποθήκη έχει ντουλάπα και σώμα και στην αυτοψία της εφορίας γιά την ΓΠ γύρω στα 18 τμ , η οποία δεν είχε δηλωθεί στον 3843 . Η σοφίτα της μεζονέτας , αντί γιά 2,0 μ. μεγ.  ύψος , έχει 2,60 μ. , όπως και η άλλη στέγη πάνω από το διαμέρισμα που έχει πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο η οποία όμως πρόσβαση φαινόταν και στην άδεια . Αυτές είναι δηλωμένες στον 3843 , αλλά με το ύψος των 2 μ. , οπότε τώρα θα δηλωθούν με το πραγματικό .

 

Το υπόγειο κάτω από τμήμα του ισογείου διαμερίσματος , έχει επίσης νόμιμη πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο και ένα τμήμα του συνολικού υπογείου  έχει κουζίνα και μπάνιο , γιά να διαμορφωθεί σε κατοικία , αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ . Εχει δηλωθεί λίγα μέτρα λιγότερο γύρω στα 6 , δηλαδή 79 αρχικά , 85 τώρα .

 

Ακόμα έχω παραβάσεις κατηγορίας 3 .

 

Τα κάνω όλα ένα φάκελλο στο όνομα του πατέρα ? Οπως και να τα βάλω πάνε συνολικά στην κατηγορία πάνω από 50 % , αφού έχουμε συνολικά περί τα 230 τμ υπόγεια και σοφίτες , έναντι 400 τμ δόμησης .

 

Αν πάω με μειωτικό συντελεστή παντού και ύψος στις στέγες μέχρι 20 % , τότε όλα τα πρόστιμα βγαίνουν λιγότερα από όσα πλήρωσε με τον 3843 .

 

Θα πληρώσει παράβολο 2000 που θα καλύψει όλα , η τα αδήλωτα , η αποθήκη που βγάζει γύρω στα 1000 € και η κατηγορία 3 που βγάζει 500 θα πάνε επιπλέον ?

 

Αυτά θα τα δοκιμάσω να δω τι βγάζουν , αλλά εκεί που έχω θέμα είναι με τους μειωτικούς γιά να είμαι σίγουρος .

Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Καλά μας έχουν γίνει τα μυαλά κρόσσια.. Σε λίγο θα διαφωνούμε και με τους εαυτούς μας...   Πάνε με το πνεύμα, διάβασε το γράμμα...   Και στον έξω κόσμο γίνεται της Καλλιόπης από ότι λάχει δηλώσει

Ο νόμος λέει: άρθρο 18 παρ.6: "Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν

Ν.4178/2013 απόσπασμα: "...........6. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2

Posted Images

τις δηλωσεις τις κανει  ο ψιλος κυριος

 

ή ο επικαρπωτης με την συναινεση του ψιλου κυριου

 

Πότε   εγινε το συμβολαιο???  [εχει και αυτοψιες...και ολα τα καλα..]

Link to post
Share on other sites

Το 2010 έγινε η γονική . Αλλά γιατί απορείς γιά την αυτοψία της εφορίας . Εδώ τις κάνουν πάνω από 10 χρόνια .

Link to post
Share on other sites

αρα  οι γονικες εγιναν πριν τον ν. 4014

 

[δεν απορω με την αυτοψια...απλα επισημαινω οτι,  με βαση την αυτοψια   εχει πλήρη περιγραφη  το ακινητο και οι χωροι του  και με βαση αυτη εγιναν και οι γονικες...]

 

Θεωρω, λοιπον οτι,

όποιες  μεταβολες χρησης  εχουν γινει,  εγιναν μετα το συμβολαιο και πριν τον Ιουλιο του 2011, διοτι  οι   χρησεις  ειναι ηδη καταγεγραμμενες   στις γονικες..

 

ελπιζω να κανω λαθος...

Link to post
Share on other sites

Οι αλλαγές χρήσης είχαν ήδη δηλωθεί στον 3843 πρίν τις γονικές , εκτός από το ύψος των σοφιτών και μιά μικρή αποθήκη 18 τμ που η εφορία ζήτησε να θεωρηθεί κύριας χρήσης , επειδή είχε ντουλάπα και σώμα , ενώ δεν χρησιμοποιείται . Εκτός της μίας σοφίτας , κανένα δεν χρησιμοποιείται αν και φτιάχτηκαν την δεκαετία του 90 . Προφανώς είναι πριν το 2011 , δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία γιά αυτό .

 

Το μόνο θέμα είναι τα πρόστιμα .

Link to post
Share on other sites

Δεν έχω ΝΟΚ , άδεια του 1990 είναι .

 

Ο ορισμός που του άρθρου 2 του ΝΟΚ ισχύει (αναγράφεται και στην εγκ. 4 του ν. 4178)  προκειμένου να κρίνεις αν έχεις αυθαίρετη σοφίτα και έτσι να υπολογίσεις το πρόστιμο με μειωτικό συντελεστή. Αν δεν πληρείται ο ορισμός δεν θα πρέπει να κάνεις χρήση μειωτικού. 

Edited by Pavlos33
Link to post
Share on other sites

Εμένα μου έδιναν οι όροι δόμησης στέγη 2 μ. ύψος , αλλά αν πάω με το Ημεγ της περιοχής που είναι 8,60 + 2 στέγη τότε έχω ύψος , 7,5 + 2,60 = 10,10 < 10,60 . 

 

Αρα πως πρέπει να πάω ?

Link to post
Share on other sites

Τελικά υπόγεια και σοφίτες , πάνε με μειωτικό ?

Link to post
Share on other sites

Το υπόγειο με μειωτικό.

Η αποθήκη των 60 τ.μ, χωρίς μειωτικό λόγω επιφάνειας μεγαλύτερης των 50 τ.μ.

Αν μιλάμε για ξεχωριστές-αυτοτελείς αποθήκες, προσωπικά θα τις άθροιζα και αυτές που συμπληρώνουν έως και 50 τμ, θα τις υπολόγιζα με μειωτικό, όπως κάτι αντίστοιχο γίνεται μετά και την εγκ. 4 με τις αποθήκες κατηγορίας 3, όπου εντάσσονται περισσότερες της μιας με μέγιστη αθροιζόμενη επιφάνεια 15 τ.μ.

 

thanks pavlo

Link to post
Share on other sites

Καλημερα και καλο καλοκαιρι σε ολους,

 

λογω μετανστευσης στο εξωτερικο δεν εχω ασχοληθει το τελευταιο διαστημα με τα αυθαιρετα,επειδη ομως εχω εκρεμμεις υποθεσεις απο τον 4014 ηθελα να ρωτησω αν τελικα για σοφιτες(στον 4014 με δοσεις) οι οποιες κατα ΝΟΚ δε πληρουν τις προυποθεσεις για τον ορισμο της Σοφιτας,πρεπει να ξαναυπολογιστουν σαν κυριοι χωροι με 2πλασιο προστιμο?

Edited by apostolosg
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.