Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Καλημερα και καλο καλοκαιρι σε ολους,

 

λογω μετανστευσης στο εξωτερικο δεν εχω ασχοληθει το τελευταιο διαστημα με τα αυθαιρετα,επειδη ομως εχω εκρεμμεις υποθεσεις απο τον 4014 ηθελα να ρωτησω αν τελικα για σοφιτες(στον 4014 με δοσεις) οι οποιες κατα ΝΟΚ δε πληρουν τις προυποθεσεις για τον ορισμο της Σοφιτας,πρεπει να ξαναυπολογιστουν σαν κυριοι χωροι με 2πλασιο προστιμο?

 

Βάσει Εγκ.3/13 παρ.2  αν οι χώροι που μεταφέρονται από τον 4014 στον 4178 είναι οι ίδιοι,  με το ίδιο εμβαδόν και ανεξάρτητα από τους μειωτικούς συντελεστές τους ΤΟΤΕ έστω και αν το νέο πρόστιμο θα ήταν μεγαλύτερο ΔΕΝ χρεώνεται αλλά παραμένει αυτό του 4014.  Επικουρικά σου λέω ότι στην πλατφόρμα του το ΤΕΕ διατηρεί το προηγούμενο χαμηλό πρόστιμο ΚΑΙ για μικρότερα νέα εμβαδά των δηλωμένων χώρων από τον 4014 στον 4178.

 

Υ.Γ Μην τους πεις εκεί έξω ότι οι Μηχανικοί εδώ ασχολούμαστε πλέον με αυτά....... :mrgreen:

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Καλά μας έχουν γίνει τα μυαλά κρόσσια.. Σε λίγο θα διαφωνούμε και με τους εαυτούς μας...   Πάνε με το πνεύμα, διάβασε το γράμμα...   Και στον έξω κόσμο γίνεται της Καλλιόπης από ότι λάχει δηλώσει

Ο νόμος λέει: άρθρο 18 παρ.6: "Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν

Ν.4178/2013 απόσπασμα: "...........6. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2

Posted Images

σε οικισμο< 2000 κατ  βγηκε  αδεια του 2000  για ισογειο με  τμημα υπογειου  .Στην πραξη κατασκευαστηκε το υπογειο απ ευθειας  ως ισογειο καθ ολη την εκταση της κατοψεως  και σημερα δειχνει ως <<πυλωτη>>  με ενα μικρο μονο τμημα κλεισμενο για το λεβητοστασιο . Ποιος θα ηταν κατα την γνωμη σας ο προσφοροτερος τροπος υπολογισμου του προστιμου (υπερ του πελατη-ειναι δυνατη η εκμεταλλευση του μειωτικου συντελεστη)??

Edited by KOKARADI
Link to post
Share on other sites

Βάσει Εγκ.3/13 παρ.2  αν οι χώροι που μεταφέρονται από τον 4014 στον 4178 είναι οι ίδιοι,  με το ίδιο εμβαδόν και ανεξάρτητα από τους μειωτικούς συντελεστές τους ΤΟΤΕ έστω και αν το νέο πρόστιμο θα ήταν μεγαλύτερο ΔΕΝ χρεώνεται αλλά παραμένει αυτό του 4014.  Επικουρικά σου λέω ότι στην πλατφόρμα του το ΤΕΕ διατηρεί το προηγούμενο χαμηλό πρόστιμο ΚΑΙ για μικρότερα νέα εμβαδά των δηλωμένων χώρων από τον 4014 στον 4178.

 

Υ.Γ Μην τους πεις εκεί έξω ότι οι Μηχανικοί εδώ ασχολούμαστε πλέον με αυτά....... :mrgreen:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Παρολαυτα εχω την εντυπωση οτι εφοσον αλλαξουμε τα μετρα στους Β.Χ και τα βάλουμε στους Κ.Χ τότε αλλαζει το πρόστιμο..ετσι δεν ειναι? 

 

η μη αλλαγη του προστιμου για το ιδιο εμβαδο αφορα την παλαιοτητα και τους συντελεστες υπέρβασης αλλα όχι την αλλαγη Β.Χ σε Κ.Χ με το συνολικο εμβαδο να παραμένει ιδιο?

 

Προσπάθησα να τους εξηγησω με τι ασχολουμασταν τα τελευταια χρονια και δεν μπορουν ακριβως να καταλαβουν :smile:!

Link to post
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση.. Σοφίτα για να πάρει το 50% πρέπει να έχει τις προϋποθέσεις που έχει η σοφίτα με βάση το αντίστοιχο άρθρο του ΝΟΚ ή όχι; Γιατί η εγκύκλιος είναι ελαφρώς μπερδεμένη στο συντακτικό της. Όταν μιλάει για τη σοφίτα λέει μετά και για τους εσωτερικούς εξώστες και στο τέλος πετάει ένα ανεξαρτήτως μεγέθους. Αυτό πάει και στις σοφίτες; Άρα δεν χρειάζεται η σοφίτα να έχει εμβαδόν μέχρι το μισό της κάτοψης του κάτω ορόφου, όπως ορίζει ο ΝΟΚ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to post
Share on other sites

η σοφίτα πρέπει να έχει τις μόνο τις προυποθέσεις τις παρ. 81 του άρθρου 2 του ΝΟΚ

81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία

Link to post
Share on other sites

Άρα δεν απαιτούνται οι προϋποθέσεις για το εμβαδόν να είναι το μισό της κάτοψης και το μέσο ύψος κάτω από τα 2,20μ.;

Link to post
Share on other sites

Αυτή η διάταξη έχει να κάνει με νέες κατασκευές μετά την ισχύ του ΝΟΚ ώστε η επιφάνεια σοφίτας να μην προσμετρά στο Σ.Δ

παρ ιε ΆΡΘΡΟ 11 ΝΟΚ όπως τροποποιήθηκε και ισχύει:

ιε. Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο των 1/2 του χώρου "του υποκείμενου ορόφου"(*) με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο και εφόσον το μέσο ελεύθερο ύψος είναι μικρότερο από 2,20 μ. 

Για τη χρήση μειωτικού συντελεστή προστίμου εξετάζεις ότι αναφέρω στο #1085

Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Παρολαυτα εχω την εντυπωση οτι εφοσον αλλαξουμε τα μετρα στους Β.Χ και τα βάλουμε στους Κ.Χ τότε αλλαζει το πρόστιμο..ετσι δεν ειναι? 

 

η μη αλλαγη του προστιμου για το ιδιο εμβαδο αφορα την παλαιοτητα και τους συντελεστες υπέρβασης αλλα όχι την αλλαγη Β.Χ σε Κ.Χ με το συνολικο εμβαδο να παραμένει ιδιο?

 

Προσπάθησα να τους εξηγησω με τι ασχολουμασταν τα τελευταια χρονια και δεν μπορουν ακριβως να καταλαβουν :smile:!

 

Στην εγκύκλιο 3/13 αναφέρεται καθαρά ότι ανεξαρτήτως του  νέου συντελεστή (0,5 ή 1) που θα πάρει ο κάθε χώρος που μεταφέρεται στον 4178 το πρόστιμο δεν θα αυξηθεί τελικά.  Αρκεί πάντως για την επιβεβαίωση αυτού να επανυποβάλεις για υπολογισμό προστίμου την δήλωση (η επιλογή με το  € )  χωρίς αυτό να σε δεσμεύει  σε οριστική υποβολή και διατηρώντας την δυνατότητα για νέες αλλαγές.

 

Υ.Γ  Σίγουρα με το  αντικείμενο  που ασχολούμαστε (3843-4014-4178) δεν φοβόμαστε  κύμα εισόδου ξένων μηχανικών να μας πάρει τις δουλειές ……    :smile:

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.