Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
pontifikas

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)

Recommended Posts

συν/φε Anton_civeng

(εντελώς φιλικά και πιστεύω και χωρίς την από μέρους παρεξήγηση μου)

 

άλλο τι λέει ο νόμος και η ΚΥΑ και

άλλο τι κάνει το σύστημα ΤΕΕ

(που παραδόξως και παρανόμως αυξάνει τα πρόστιμα και

αν δεν πληρώσεις τη διαφορά κολλάς και δεν μπορείς να προχωρήσεις

ούτε σε βεβαίωση μεταβίβασης ούτε στην οριστική υπαγωγή)

Share this post


Link to post
Share on other sites

συν/φε Anton_civeng

(εντελώς φιλικά και πιστεύω και χωρίς την από μέρους παρεξήγηση μου)

 

άλλο τι λέει ο νόμος και η ΚΥΑ και

άλλο τι κάνει το σύστημα ΤΕΕ

(που παραδόξως και παρανόμως αυξάνει τα πρόστιμα και

αν δεν πληρώσεις τη διαφορά κολλάς και δεν μπορείς να προχωρήσεις

ούτε σε βεβαίωση μεταβίβασης ούτε στην οριστική υπαγωγή)

 

Οπότε τελικά τι κάνουμε σε αυτες τις περιπτώσεις. Το συστημα του ΤΕΕ δεν άλλαξε και ουτε προκειτε προφανως να αλλάξει. Τι προτείνετε?

Στην αρχη μας λέγανε οι περισσοτεροι να περιμένουμε,περασε ένα μεγαλο χρονικο διαστημα και δεν άλλαξε κατι..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα,

 

Σε μεζονέτα διώροφη:

Έχω αλλαγή χρήσης σε υπόγειο (από αποθήκη σε κατοικία)

Επίσης στο ίδιο υπόγειο υπέρβαση ύψους αλλά όχι αλλαγή ύψους, απλώς θεμελειώθηκε πιο ψηλα και υπερβαίνει το μεγιστο της περιοχης

 

Επειδή είναι υπόγειο με χρήση αποθήκη μπορεί να πάει με μειωτικό συντελεστή?

Επίσης αν και δεν είναι το σωστό φόρουμ, στο άρθρο 19 λεει οτι για αλλαγή χρήσης απο βοηθητική σε κύρια υπολογίζουμε μόνο την Υ.Δ. για τα τετραγωνικά που έγινε αλλαγή.

Μπορώ δηλαδή να δηλώσω Υ.Δ. χωρίς να βάλω καθόλου αλλαγή χρήσης?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η εγκύκλιος αναφέρει ότι το υπόγειο πρέπει να έχει υλοποιηθεί στη σωστή στάθμη για να πάει με 50%.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Σε μεζονέτα διώροφη:

Έχω αλλαγή χρήσης σε υπόγειο (από αποθήκη σε κατοικία)

Επίσης στο ίδιο υπόγειο υπέρβαση ύψους αλλά όχι αλλαγή ύψους, απλώς θεμελειώθηκε πιο ψηλα και υπερβαίνει το μεγιστο της περιοχης

 

Επειδή είναι υπόγειο με χρήση αποθήκη μπορεί να πάει με μειωτικό συντελεστή?

Επίσης αν και δεν είναι το σωστό φόρουμ, στο άρθρο 19 λεει οτι για αλλαγή χρήσης απο βοηθητική σε κύρια υπολογίζουμε μόνο την Υ.Δ. για τα τετραγωνικά που έγινε αλλαγή.

Μπορώ δηλαδή να δηλώσω Υ.Δ. χωρίς να βάλω καθόλου αλλαγή χρήσης?

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι  υπολογισμός προστίμου για το υπόγειο που μετατράπηκε σε κατοικία θα έχει μειωτικό συντελεστή.

Σχετική ανάλυση στο θέμα μπορείς να δεις εδώ--> http://www.michanikos.gr/topic/35844-%CE%B118-%CF%85%CF%80%CF%8C%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5/page-77?do=findComment&comment=782136 .Δημοσίευση #769 καθώς και στην επόμενη σελίδα στη δημοσίευση #775 του συναδέλφου Αnton_civeng

Η υπέρβαση δόμησης που θα χρεώσεις θα αφορά τη μικτή επιφάνεια του υπογείου (συμπεριλαμβανομένου των περιμετρικών του τοιχίων).

Δεν εφαρμόζεις συντελεστή αλλαγής χρήσης 1.4 στην προκειμένη παράβαση. Χρεώνεις Υ.Δ

Επειδή έχεις θεμελίωση όλης της οικοδομής σε ψηλότερη στάθμη και η υπέρβαση δεν προήλθε από την μη εκχωμάτωση του περιβάλλοντος χώρου, μια κοινώς αποδεκτή προσέγγιση μέχρι στιγμής από μεγάλο μέρος συναδέλφων είναι να χρεώσεις τον ψηλότερο όροφο με την υπέρβαση ύψους (επιλογή χωρίς υπέρβαση δόμησης στον τελευταίο όροφο και χρήση συντελεστή προσαύξησης ύψους 0.2 ή 0.4, ανάλογα με το τι υπέρβαση ύψους προκύπτει).

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Για την αλλαγή χρήσης το διασταυρωσα. Παει μονο ως Υ.Δ.

 

Τώρα για το υψος είναι μπέρδεμα. Η ερώτηση 39 του help desk λεει οτι πρεπει να τηρειται η σταθμη δαπεδου του υπογειου. Η εγκυκλιος 4 δεν το διευκρινιζει αυτο... λεει απλως υπογεια...  

 

κοινώς Ελλας το μεγαλείο σου

Share this post


Link to post
Share on other sites

συν/φε Anton_civeng

(εντελώς φιλικά και πιστεύω και χωρίς την από μέρους παρεξήγηση μου)

 

άλλο τι λέει ο νόμος και η ΚΥΑ και

άλλο τι κάνει το σύστημα ΤΕΕ

(που παραδόξως και παρανόμως αυξάνει τα πρόστιμα και

αν δεν πληρώσεις τη διαφορά κολλάς και δεν μπορείς να προχωρήσεις

ούτε σε βεβαίωση μεταβίβασης ούτε στην οριστική υπαγωγή)

 

Συνάδελφε ΚΑΝΑ δεν υπάρχει κατ αρχήν θέμα παρεξήγησης στον διάλογο   όταν αυτός γίνεται  με την παράθεση στοιχείων και επιχειρημάτων. Αντιθέτως έτσι ο διάλογος ή και ο αντίλογος γίνεται παραγωγικός και μπορεί να καταλήξει σε χρήσιμα προς εφαρμογή  συμπεράσματα πράγμα που έχει πρωτεύουσα αξία.

Στο συγκεκριμένο θέμα της πλατφόρμας του ΤΕΕ θυμάμαι προ καιρού ότι είχα σχηματίσει αυτήν την εντύπωση από μεταφορά δήλωσης που είχαμε κάνει με συνεργάτη συνάδελφο. Δεν έχω τώρα πρόχειρη την περίπτωση για περισσότερα στοιχεία κι ελπίζω  να μη πρόκειται για μία ακόμη ανεκπλήρωτη υποχρέωση του ΤΕΕ όπως αυτή του συνυπολογισμού παλαιότητας στα πρόστιμα κατ.13 που ακόμη περιμένουμε από την εποχή του  4014……

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να φρεσκάρουμε λίγο τις γνώσεις μας;

  1. Σε μεζονέτα σε επικλινές έδαφος που το έδαφος έχει ξεμπαζωθεί από μπροστά, όχι όμως από πίσω και εν μέρει από τις δύο πλευρές, αυτό θεωρείται "ξεμπάζωμα" (με 500ρικο) ;
  2. Επίσης μεζονέτα, που το έδαφος περιμετρικά του υπογείου έχει "μερικώς ξεμπαζωθεί" (είναι σαν τάφρος δηλαδή), είναι παράβαση; Εν τέλει πόσο "μεγάλη" πρέπει να είναι η "τάφρος" για να θεωρήσουμε παράβαση ξεμπαζώματος;
Edited by Julius Caesar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την απάντηση θα την δώσεις αν έχεις τα εγκεκριμένα σχέδια και δεις από τις τομές και το Δ. κάλυψης,  ποια υψόμετρα προβλέπονταν να υλοποιηθούν στο διαμορφωμένο έδαφος.

Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι αναφέρεις. Ξεμπάζωμα με αναλυτικό για το υπόγειο και ενδεχόμενη παράβαση ύψους αν η οικοδομή θεμελιώθηκε ψηλότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το υπόγειο είναι στη στάθμη που προβλέπονταν από την ΟΑ. Το βασικό ερώτημα είναι πόσο "ξεμπάζωμα" θεωρείται μία παράβαση και πόσο μπορείς να παραβλέψεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.