Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Κι όμως πάνε. Με βάσει τον 4178 το "πρόστιμο υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ"!

Δηλαδή, δεν λέει ότι, είναι "κύριος χώρος", αλλά λέει ότι, ο νομοθέτης έτσι ...γουστάρει και υπολογίζει το πρόστιμο αυτών των αυθαιρεσιών!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχα μια ερμηνία όταν πρωτοξεκινήσαμε το θέμα αυτό στο # 6 post, που ξαναπαραθέτω, ότι:

 

"Ό,τι δεν είναι χώρος κύριας χρήσης (αποθήκες, γκαράζ, Η/Χ, κλπ) πάει με αναλυτικό

Και εξηγούμαι: 

Στην παρ. 5α του άρθρου 18 αναφέρει ότι "Για τις παραβάσεις , οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 εως 12 του παραρτήματος μπλα μπλα... πάνε με αναλυτικό"

Και στο παράρτημα λοιπόν, στον 5ο συντελεστή (Συντελεστής δόμησης) λέει: Αναγράφεται η αυθαίρετη επιφάνεια που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια με χώρους κύριας χρήσης και συγκρίνεται με το επιτρεπτόμενο ...)

Και παρακάτω έχει τις εξής επιλογές:

5 (1) -> επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση

5 (2) -> επιφάνεια αυθαιρέτου σε υπόγεια στάθμη,ή πατάρι, ή σοφίτα.

Άρα για εμένα, κλειδί είναι η λέξη ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ. Οτι δεν είναι κύρια χρήση πάει με αναλυτικό..

Άλλωστε δεν πάνε ως ΒΧ με 0,5 συντελεστή καθώς δεν "βρίσκεται σε ισχύ" αυτή η ερωτοαπάντηση για τον 4014 που το έλεγε.. (μόνο εκεί το είχαμε δει, όχι στον νόμο..)

Εδώ ξεκάθαρα στον 4178 ΒΧ με μειωτικό συντελεστή πάει ΜΟΝΟ σε πατάρια, σοφίτες και υπόγεια..."

 

Βέβαια αυτό που τα χαλάει όλα είναι αυτό το ρημάδι που λέει για τι μπαίνει σε αναλυτικό .. "και δεν αντιστοιχούν σε τ.μ." .... 

 

Είναι αρκετά ριψοκίνδυνο να βάλεις δήλωση έτσι..  Αλλά είναι βλάκες για το όλο θέμα.. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ουδείς μηχανικός να ισχυριστεί κάτι τέτοιο!

Η επιφάνεια αντιστοιχίζεται σε τ.μ. κι ακολουθούμε αυτό που λέει ο νομοθέτης ΥΔΚΧ.

 

Κι άμα δουν δηλώσεις στο σύστημά τους, να μου τρυπήσεις τη ...μύτη!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ουδείς μηχανικός να ισχυριστεί κάτι τέτοιο!

Η επιφάνεια αντιστοιχίζεται σε τ.μ. κι ακολουθούμε αυτό που λέει ο νομοθέτης ΥΔΚΧ.

 

Κι άμα δουν δηλώσεις στο σύστημά τους, να μου τρυπήσεις τη ...μύτη!!!!

Ιάσονα τι σημαίνουν τα ΥΔ από την συντομογραφία ΥΔΚΧ ? άκυρο μάλλον το βρήκα Υπέρβαση Δόμησης 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είστε οι εν πολλοίς ειδήμονες παρακαλώ για μια επιβεβαίωση:

 

Ισόγειο με υπόγειο και κανονική Ο.Α του '08. Μπαζωμένη βεράντα (εξώστης ισογείου) με βάση από τοιχεία από κάτω και μπάζο στο ύψος υπογείου δεν έγινε το μπάζωμα, δεν κατασκευάστηκαν τα τοιχεία που κρατούσαν τα μπάζα, άνοιξε παράθυρο και απο μπροστά το υπόγειο έχει ύψος κανονικό. 

Λύση: Ο πρόσθετος χώρος που προέκυψε με ΥΔΒΧ στα τετραγωνικά χωρίς τα τοιχεία (καθαρός χώρος)

          Ξεμπάζωμα (εκσκαφή χωματουργικών 1.04), κατεδάφιση τοιχείων απο οπλισμένο σκυρόδεμα (2.04), τσιμεντοχρώματα νέου χώρου ( 17.05) και παράθυρο αλουμινίου (8.15) με αναλυτικό.  Το υπόλοιπο υπόγειο είναι όπως στην άδεια.

 

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, το υπόγειο προεκτάθηκε εκτός του εγκεκριμένου περιγράμματός του κατά επιφάνεια όση θα ήταν η μπαζωμένη βεράντα η όποια δεν κατασκευάστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα οι βοηθητικοί χώροι σύμφωνα με τον 4178 δεν ειναι ξεκάθαρο πως θα υπολογίζονται, δεν μπορώ όμως να καταλάβω την εμμονή σου ότι ξεκάθαρα πανε ως ΥΔΚΧ ? σύμφωνα με τον νομο το ξεκάθαρο ειναι ότι πανε με αναλυτικο , βέβαια δεν το θεωρω σωστο και γι αυτό τον λόγο περιμένω κι εγω διευκρινήσεις για το πως θα κινηθώ με τις περιπτώσεις μου.

Ως συνήθως οι απόψεις σου ειναι σωστές , αλλα εδώ κανεις λάθος πες μου πραγματικά που αφήνει ο νόμος να εννοηθεί ότι οι αποθήκες πανε ως ΥΔΚΧ ?

Link to comment
Share on other sites

ποτνιφικα κοιτα το παραρτημα με το φυλλο υπολογισμου . λοιπον στο πεδιο με την υπερβαση δομησης αναφερει οτι ΄΄ αναγραφεται η αυθαιρετη επιφανεια που δεν καλυπτεται απο οικοδομικη αδεια με χωρους κυριας χρησης ...

ετσι λοιπον σου λεει οτι οτιδηποτε εχει γινει αυθαιρετο και μετριεται σε επιφανεια χωρου τοτε το λαμβανεις ως Υπερβαση δομησης κυριων χωρων εκτος απο τις περιπτωσεις της κατηγοριας 3 και τα παταρια , υπογεια , σοφιτες που παιρνουν μειωτικο συντελεστη.

ειμαι και εγω απο αυτους που περιμενουν διευκρινισεις πανω σε αυτο αλλα μου φαινεται οτι δεν το εχουν ξεχασει και οτι στο τελος θα μας πουν οτι να ολα σαν κυριους χωρους θα τα βαζετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.