Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Νικ

ο όροφος σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί σοφίτα και αυτό βάσει του ορισμού του άρθρου 2 του ΝΟΚ: 

"81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία" 

Με έντονη γραφή είναι η αιτιολόγηση. Οι περιμετρικοί τοίχοι του αυθαίρετου ορόφου αποκλείουν το κριτήριο της θεώρησης του χώρου ως σοφίτα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H γνώμη μου είναι ότι, έχεις απλώς ένα ακόμα όροφο. Σοφίτα κ.λπ. δεν υπάρχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο εγώ συμφωνώ γενικά με τους δυο σας ότι στην περίπτωση μου σίγουρα δεν έχω σοφίτα. 

 

Όμως διαφωνώ με το σκεπτικό σου ότι για να είναι σοφίτα πρέπει να είναι εντός του ύψους της (νόμιμης) επικλινούς στέγης. 

 

Θεωρώ ότι χώρος ακόμη και αν είναι ένας πρόσθετος όροφος που βρίσκεται εντός νέας διαμορφωθήσας επικλινούς στέγης εάν αποτελεί εναία ιδιοκτησία με τον αποκάτω όροφο θεωρείται σοφίτα.

 

Για παράδειγμα : Πολυκατοικία έχει ρετιρέ στον Ε΄ όροφο. Στην πράξη πάνε και χτίζουν αυθαίρετο ΣΤ΄ όροφο με επικλινή στέγη και δημιουργούν μαιζονέτα (Ε-ΣΤ). Για εμένα ο ΣΤ παίρνει μειωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Νικ δεν είναι δικό μου σκεπτικό.

Επιβάλλεται λόγω του ορισμού του άρθρου 2.

 

Ο αυθαίρετος χώρος που δημιουργείται (έστω 3 μ. ύψος) δεν βρίσκεται εντός του ύψους της στέγης και δεν μπορεί να είναι σοφίτα.

Αν όμως εντός της στέγης υπήρχε σοφίτα τότε να συζητούσαμε το δεύτερο κριτήριο του ορισμού περί ανεξάρτητης ή μη ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο ΝΟΚ λέει : εντός του ύψους της επικλινούς στέγης. 

 

 

O 4178 όμως δεν ξεκαθαρίζει για ποια επικλινή στέγη μιλάμε. Την νόμιμη βάσει αδείας ή αυτή που κατασκευάστηκε. Αν δεις ερωτοαπαντήσεις ΤΕΕ θα δεις ότι λέει αυτό που λέω και εγώ. Ό,τι είναι κάτω από στέγη και είναι ενιαίος χώρος με άλλη νόμιμη ιδιοκτησία είναι σοφίτα ακόμη και αν είναι κανονικός όροφος. Και πιστέυω πολλοί συνάδελφοι το εφαρμόζουν έτσι.

 

Μα αλλιώς τι νόημα έχει ? Αν δεν αλλάξει το ύψος του κτιρίου είναι δυνατόν πρακτικά να δημιουργηθεί σοφίτα ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχουν συνάδελφοι που πιστεύουν ότι 3 μέτρα ύψος και 1.5 μέτρο στέγη αποτελεί σοφίτα με βάση τον ορισμό του ΝΟΚ?

Όσο και να το "ξεχειλώσεις" τέτοια περίπτωση να πάει ως σοφίτα απλά δεν γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάυλο αυτό που λέμε είναι ότι ο 4178 θέλει από το χώρο να είναι κάτω από στέγη και να μην είναι ξεχωριστή στέγη. Δεν απαιτεί τίποτε άλλο. 

 

Φυσικά αυτό είναι παραλογισμός το ξέρω. Αλλά ο 4178 έτσι δουλεύει.....! 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαφωνώ ριζικά με την όλη αντιμετώπιση, από τη στιγμή που κατέστη σαφές ότι ο μειωτικός δίνεται σε σοφίτα με βάση τον ορισμό του ΝΟΚ (άρθρο 2 παρ. 81) για μένα είναι ξεκάθαρο. Οι συνάδελφοι που το υποστηρίζουν ας ρίξουν μια ματιά και στις τεχνικές οδηγίες στα σκαριφήματα, ώστε να αρθούν οι αμφιβολίες.

Καλημέρα σε όλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε για να δημιουργηθεί σοφίτα χωρίς να αλλάξει το εξωτερικό περίγραμμα του κτιρίου θα πρέπει να έχει γίνει υποβιβασμός των σταθμών του κτιρίου δηλαδή π.χ. το ισόγειο να γίνει ημιυπόγειο, ο όροφος να κατέβει 1,50μ. για να χωρέσει ένας πρόσθετος όροφος εντός της στέγης. Αλλιώς δεν γίνεται. Αυτό εννοείς ? 

Link to comment
Share on other sites

Σοφίτα στην υπόθεση σου θα είχες αν για παράδειγμα είχες μια στέγη με κορφιά 2 μ και δάπεδο στη στέψη των τοίχων (ή δοκών) και μια οπή με εσωτερική σκάλα να ανεβαίνει κάποιος και να κοιμάται εκεί.

Αυτό με το οποίο πραγματεύεσαι είναι όροφος και όχι σοφίτα και κατά την προσωπική μου άποψη δεν μπορεί να λάβει μειωτικό.

Νομίζω ότι στο σημείο αυτό μετά από αρκετά ποστ μπορείς να λάβεις την τελική σου απόφαση είτε προς τη μια επιλογή, είτε προς την άλλη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.