Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Αποθήκη η οποία :

*Οικοδομική άδεια επταόροφης πολυκατοικίας εκδοθείσα το 1970(Γ.Ο.Κ. '55)

*Στην κάτοψη αναφέρεται στην στάθμη του ημιισογείου.(πραγματικότητα κατεβαίνεις 4 σκαλιά από πεζοδρόμιο) 

*Ελεύθερο ύψος 2.40μ. και το δάπεδο της λιγότερο(0,80μ.) από 1,00μ. από την στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους---Άρα πληρεί τους όρους κύριας χρήσης.

*Δεν έχει μετρήσει στην δόμηση

*Αποδεδειγμένα έχει αλλάξει χρήση από αποθήκη σε κατοικία το 1972.

 

--α)Πάει ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2 με υπέρβαση Δόμησης χωρίς μειωτικό και προ 1983?

--β)Πάει ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 με αλλαγή χρήσης χωρίς μειωτικό και προ 1975?

Δύσκολο ερώτημα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παντως ειναι παραλογο να λαμβανουμε υποψη τι λεει ο ΝΟΚ για τις σοφιτες και να ΜΗΝ λαμβανουμε υποψη τι λεει για τις αποθηκες, οτι ειναι βοηθητικοι χωροι δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ μια χαρά τα λέει..... Βοηθητικοί χώροι είναι! Δεν το αμφισβητεί κανένας! Ούτε ο 4178.......

Το πρόστιμο όμως για τη ρύθμιση αυτών υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ....

Δηλαδή, οι ..."μάγκες" μας λένε, άλλο πράγμα το τι είναι, άλλο πράγμα πως υπολογίζεται το πρόστιμο γι' αυτές.....

Παίζουν....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εσυ λαμβανεις υποψην τον ΝΟΚ ομως για να αποκλεισεις μια σοφιτα απο τον μειωτικο επειδη εχει ξεχωριστη προσβαση.Γιατι να μην κανεις και το ιδιο και με την αποθηκη;Ο ΝΟΚ λεει βοηθητικος χωρος αρα τον βαζω στο πεδιο με τους βοηθητικους...Κουβεντα για να βρουμε πατηματα κανουμε Ιασωνα οπως καταλαβαινεις..Πατηματα πριν μας αφησει ο πελατης για αλλες πολιτειες.. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πεδιο για βοηθητικους χωρους . ετσι ηταν και λεγοταν επι 4014. τωρα ειναι απλα ενα πεδιο για χωρους που λαμβανουν μειωτικο συντελεστη. περιμενουμε να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

εγω να σας ευχαριστησω για τον χρονο σας...ευχαριστω Nik...

 

Βασικα τι περιμενουμε?

 

Γενναμε κανα μωρακι?

 

itzanis...

Προ του 75--> Κατηγορια 1--> 500ε-->ΤΕΛΟΣ

...εκτος αν σε γονατιζει το ''αποκλειστικη χρηση κατοικια''

Δες το λιγο και πες μας

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

εγω να σας ευχαριστησω για τον χρονο σας...ευχαριστω Nik...

 

Βασικα τι περιμενουμε?

 

Γενναμε κανα μωρακι?

 

itzanis...

Προ του 75--> Κατηγορια 1--> 500ε-->ΤΕΛΟΣ

...εκτος αν σε γονατιζει το ''αποκλειστικη χρηση κατοικια''

Δες το λιγο και πες μας

Ακριβώς όπως το λες thankafe με γονατίζει.....γιατί έχει ξεχωριστεί ιδιοκτησία και αποδεικνύεται η χρήση πριν το 1975 αλλά...έχει κατάστημα στο ισόγειο της πολυκατοικίας....

Άρα.... τι κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λες thankafe με γονατίζει.....γιατί έχει ξεχωριστεί ιδιοκτησία και αποδεικνύεται η χρήση πριν το 1975 αλλά...έχει κατάστημα στο ισόγειο της πολυκατοικίας....

Άρα.... τι κάνουμε???

Το κατηγορία 5 που είχες πει νωρίτερα δεν νομίζω να ισχύει... άντε κατηγορία 4. Πάντως νομίζω, μάλλον Κατηγορία 2 είναι, αφού περιλαμβάνει όλες τις αυθαίρετες κατασκευές πριν το 83. Τώρα υπάρχει ένα κενό όσον αφορά τις αλλαγές χρήσης προ του 83 (μάλλον για αυτό είπες Κατηγορία 5) αλλά νομίζω (χωρίς να είναι σαφές στο νόμο) ότι θα πρέπει να μπούν και αυτές. Λέει μάλιστα, στο άρθρο 9, στην κατηγορία 2, " Δεν πληρούνται  ...... ή αλλαγές χρήσεις ...... μεταγενέστερες του έτους 1983". 

 

Υ.Γ. Το ορθογραφικό παραπάνω (χρήσεις) δεν είναι δικό μου. Έτσι το γράφει ο 4178. Αυτοί είναι που νομοθετούν για εμάς! Βιάστηκαν κιόλας, να τον δημοσιεύσουν πριν τον Οκτώβρη. Δεν το λέω με μπλαζέ ύφος. Και εγώ κάνω ορθογραφικά και τρανταχτά μάλιστα. Αλλά αν βλέπω τέτοια σε νόμους, κάπως μου φαίνεται. Μου θυμίζει τα φοιτητικά μου χρόνια, που νωρίς το πρωί (τα ξημερώματα) τελείωνα την εργασία που έπρεπε να υποβάλω μετά από μία-δύο ώρες και δεν είχα το κουράγιο ούτε για μία ανάγνωση πριν εκτυπώσω.

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.