Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Χάπια έχεις στο συρτάρι του γραφείου σου;;;;;; Αν όχι πετάξου μέχρι το φαρμακείο της γειτονιάς σου.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση σοφίτας που δήλωσα στον 4014 ως ΒΧ , τώρα όμως και με βάση αυτά που συζητιούνται εδω μέσα ότι αν έχει ανεξάρτητη είσοδο δεν είναι σοφίτα και βάση και των νέων διατάξεων του ΝΟΚ κτλ θέλω να το αλλάξω σε ΚΧ. Αυτό φυσικά διπλασιάζει το πρόστιμο...Πιστέυετε ότι υπάρχει περίπτωση να το διορθώσουν; Με συμβουλεύετε να το αφήσω έτσι πως είναι η να του πω την λυπητερή;

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπτωση που δεν πρόκειται ν' αποφύγει να πει την ....λυπητερή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση σοφίτας που δήλωσα στον 4014 ως ΒΧ , τώρα όμως και με βάση αυτά που συζητιούνται εδω μέσα ότι αν έχει ανεξάρτητη είσοδο δεν είναι σοφίτα και βάση και των νέων διατάξεων του ΝΟΚ κτλ θέλω να το αλλάξω σε ΚΧ. Αυτό φυσικά διπλασιάζει το πρόστιμο...Πιστέυετε ότι υπάρχει περίπτωση να το διορθώσουν; Με συμβουλεύετε να το αφήσω έτσι πως είναι η να του πω την λυπητερή;

Μην βιαστείς.

Αναμένεται νέα εγκύκλιος που θα αλλάζει εντελώς το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμο <2000 κατ!Ισογειος οικοδομη με  υπογειο σε αδεια του 2009! το υπογειο εχει βγει κατα τις 2 πλευρες εξω απο το εδαφος κ (παρεμεινε αποθηκευτικος χωρος) και στην μια πλευρα του κατασκευαστηκε κατ επεκταση κχ 35τμ

1.για το υπογειο βαζω μειωτικο + παραβαση διαμορφωση -ξεμπαζωμα κτλ για τακτοποιηση?καποια ενσταση η γνωμη επ αυτου?

2.Στους οικισμους <2000 κατ μεγ αριθμος οροφων   ειναι 2.Στην περιπτωση αυτη μετα την τακτοποιηση υπαρχει καποια δυνατοτητα προσθηκης οροφου?(τετραγωνικα συντελεστη δομησης υπαρχουν)

 

ειχα κ μια συζητηση με συναδελφο προ ολιγου κ μου ειπε οτι στην περιπτωση μου δηλ υπογειο που βγηκε εκτος εδαφους κ παρεμεινε αποθ χωρος  μπορει καλλιστα να τακτοποιηθει χωρις να βαλουμε τα τετραγωνικα του χωρου(πρωην υπογειου) παρα μονον με την πληρωμη της διαμορφωσης εδαφους -ξεμπαζωματος κ τα αλλα να μεινουν ως εχουν(εννοειται τα 35 τμ ΚΧ κατ επεκταση  ξεχωριστα)

 

 

συναδελφοι επιτρεψτε μου να επιμεινω με τα παραπανω  επιζητωντας την αποψη σας (και εκ νεου) 

Link to comment
Share on other sites

1. Συμφωνώ, κάνοντας ερμηνεία του μειωτικού συντελεστή για χώρους "που κατασκευάστηκαν σε υπόγεια στάθμη" του 18.6 4178/2013.

Για την επεκταση ΥΔΚΧ με υπερβαση κάλυψης/δόμησης

2. Οχι, δεν υπάρχει

 

Κακώς σου απάντησε έτσι. Αν έβγαζες άδεια είτε με τον σημερινό ΝΟΚ αλλά και ακόμη με τον ΓΟΚ85 , θαπρεπε να μετρήσεις τα τετραγωνικά του πρωην υπογειου - νυν ισογείου στην δόμηση, ανεξάρτητα από την τελική τους χρηση (αποθήκη ή κατοικία ή οτιδήποτε άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με σιγουριά αν πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο σε περίπτωση αλλαγής από ΒΧ σε ΚΧ ; διευκρινίζω πως έχει πληρωθεί το σύνολο του προστίμου στον 4014 και έχουν ανέβει τα σχέδια. Να ρισκάρω τον επανυπολογισμό και απλά να τον αγνοήσω και να ολοκληρώσω τη διαδικασία;  

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει εξοφληθεί το πρόστιμο κι έχουν ανέβει τα πάντα, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο αλλά δεν θα σε ενδιαφέρει.

Η δήλωση θα μπορεί να οριστικοποιηθεί με τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμο <2000 κατ!Ισογειος οικοδομη με  υπογειο σε αδεια του 2009! το υπογειο εχει βγει κατα τις 2 πλευρες εξω απο το εδαφος κ (παρεμεινε αποθηκευτικος χωρος) και στην μια πλευρα του κατασκευαστηκε κατ επεκταση κχ 35τμ

1.για το υπογειο βαζω μειωτικο + παραβαση διαμορφωση -ξεμπαζωμα κτλ για τακτοποιηση?καποια ενσταση η γνωμη επ αυτου?

2.Στους οικισμους <2000 κατ μεγ αριθμος οροφων   ειναι 2.Στην περιπτωση αυτη μετα την τακτοποιηση υπαρχει καποια δυνατοτητα προσθηκης οροφου?(τετραγωνικα συντελεστη δομησης υπαρχουν)

 

ειχα κ μια συζητηση με συναδελφο προ ολιγου κ μου ειπε οτι στην περιπτωση μου δηλ υπογειο που βγηκε εκτος εδαφους κ παρεμεινε αποθ χωρος  μπορει καλλιστα να τακτοποιηθει μονον με την πληρωμη της διαμορφωσης εδαφους -ξεμπαζωματος κ τα αλλα να μεινουν ως εχουν(εννοειται τα 35 τμ ΚΧ κατ επεκταση  ξεχωριστα)

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Προσοχή! Πρέπει να διευκρινίσεις τι σημαίνει "έχει βγει κατα τις 2 πλευρές έξω από το έδαφος".

 

'Εχεις ελέγξει τη στάθμη του υπογείου σε σχέση με την άδεια; Για να το θεωρήσεις ξεμπάζωμα και να πάρει μειωτικό θα πρέπει η στάθμη σου να συμφωνεί με αυτήν που φαίνεται στην οικ άδεια.

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.