Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου όλες οι κατωτέρω στάθμες της οριστικής στάθμης εδάφους στην περίπτωση γεωτεμαχίου με άδεια και της φυσικής στάθμης εδάφους όταν δεν υπάρχει άδεια είναι υπόγειες στάθμες (αναφορικά με τον εν λόγω νόμο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά τη γνώμη μου όλες οι κατωτέρω στάθμες της οριστικής στάθμης εδάφους στην περίπτωση γεωτεμαχίου με άδεια και της φυσικής στάθμης εδάφους όταν δεν υπάρχει άδεια είναι υπόγειες στάθμες (αναφορικά με τον εν λόγω νόμο).

Σωστα!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά:

α) ΄Εστω επίπεδο τεμάχιο/οικόπεδο με ΟΑ, η οποία προέβλεπε: Στάθμη ΦΕ=+/-0,00. Οριστική Στάθμη ΔΕ περιμετρικά =+0,30. Στάθμη υπογείου= -2,50. Κατασκευάστηκε όμως το υπόγειο στην στάθμη +0,20.

β) Έστω επίπεδο τεμάχιο/οικόπεδο χωρίς ΟΑ. Στάθμη ΦΕ=+/-0,00. Κατασκευάσηκε αυθαίρετη ισόγεια κατοικία με στάθμη δαπέδου -0,10.

γ) Έστω κεκλιμένο τεμάχιο/οικόπεδο χωρίς ΟΑ, : Στάθμη ΦΕ κυμαινόμενη περιμετρικά του αυθαιρέτου = από +/-0,00 έως +1,50. Κατασκευάστηκε αυθαίρετη ισόγεια κατοικία με στάθμη δαπέδου -0,10.

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ α),β),γ) βρίσκεται σε υπογεια στάθμη για να πάρει μειωτικό συντελεστή (άσχετα με την παράβαση μη μπαζώματος ή ξεμπαζώματος) ;

Link to comment
Share on other sites

  προσθηκη  40 τμ υπογειου κατ επεκταση περαν του περιγραμματος  βαζουμε τα 40τμ  με μειωμενο κ  υπερβαση καλυψης αν υπερβαινονται τα μεγιστα επιτρεπομενα?? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά:

α) ΄Εστω επίπεδο τεμάχιο/οικόπεδο με ΟΑ, η οποία προέβλεπε: Στάθμη ΦΕ=+/-0,00. Οριστική Στάθμη ΔΕ περιμετρικά =+0,30. Στάθμη υπογείου= -2,50. Κατασκευάστηκε όμως το υπόγειο στην στάθμη +0,20.

β) Έστω επίπεδο τεμάχιο/οικόπεδο χωρίς ΟΑ. Στάθμη ΦΕ=+/-0,00. Κατασκευάσηκε αυθαίρετη ισόγεια κατοικία με στάθμη δαπέδου -0,10.

γ) Έστω κεκλιμένο τεμάχιο/οικόπεδο χωρίς ΟΑ, : Στάθμη ΦΕ κυμαινόμενη περιμετρικά του αυθαιρέτου = από +/-0,00 έως +1,50. Κατασκευάστηκε αυθαίρετη ισόγεια κατοικία με στάθμη δαπέδου -0,10.

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ α),β),γ) βρίσκεται σε υπογεια στάθμη για να πάρει μειωτικό συντελεστή (άσχετα με την παράβαση μη μπαζώματος ή ξεμπαζώματος) ;

 

α) Δεν παίρνει μειωτικό αφού το υπόγειο δεν κατασκευάστηκε στην σωστή υπόγεια στάθμη βάσει ο.α.

β) Δεν παίρνει μειωτικό αφού είναι πάνω από 1,50 μέτρο από το ΦΕ

γ) Δεν παίρνει μειωτικό, αφού πρέπει να είναι όλο έως 1,50 μέτρο (ή 80 εκ η οροφή στα εκτός σχεδίου) πάνω από το ΦΕ και για κεκλιμένα εδάφη μόνο το εσωτερικά αυτοτελές διαχωρισμένο τμήμα εφόσον υπάρχει τέτοιο, που είναι έως 1,50 μέτρο δεν προσμετράται στον ΣΔ και παίρνει μειωτικό (δες σχετικά ερμηνευτική εγκύκλιο ΓΟΚ85- 113/86 2. διευκρινήσεις κατά άρθρο- άρθρο 7 παρ 1Ββ και αν τα βρεις δες τα συνοδευτικά σκίτσα της εγκυκλίου γιατί δεν έχω μπροστά μου σκάνερ). Ως προς το ΦΕ οι συγκρίσεις εφόσον δεν υπάρχει ο.α. και όχι όπως το διαμόρφωσε αυθαίρετα ο αυθαιρετούχος.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  προσθηκη  40 τμ υπογειου κατ επεκταση περαν του περιγραμματος  βαζουμε τα 40τμ  με μειωμενο κ  υπερβαση καλυψης αν υπερβαινονται τα μεγιστα επιτρεπομενα?? 

Θα τα βάλεις με μειωμένο, αλλά εφόσον τα τμ της επέκτασης θα λογίζονταν ως κάλυψη, θα βάλεις και ΥΚ, άσχετα εάν υπερβαίνονται ή όχι τα μέγιστα επιτρεπόμενα. Εσύ συγκρίνεις με την ο.α.. Αφού αυτά τα τμ δεν υπάρχουν στην άδεια και δεν έχουν μετρήσει ως κάλυψη, εάν τώρα μετράνε, τότε θα βάλεις ΥΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και υποπτεύομαι ότι έτσι που το πάμε, αυθαίρετο πατάρι που παίρνει μειωτικό συντελεστή κατά ΝΟΚ είναι ο αυθαίρετος εσωτερικός εξώστης και μόνο ο ανοικτός. Όλα τα άλλα πατάρια είτε νόμιμο πατάρι κλεισμένο, είτε αυθαίρετο πατάρι κλεισμένο και έμπροσθεν πχ γραφείο) δεν θα παίρνουν μειωτικό. Το 'χουμε παρακάνει με τις ερμηνείες. Ο νόμος 4178/13 έχει χρεοκοπήσει. Δηλώσεις δεν γίνονται και το υπουργείο πανηγυρίζει για τις δηλώσεις σε κατάσταση επεξεργασίας. Σου λέει εσείς εδώ είστε ακόμα? Άει σηκωθείτε φύγετε από την Ελλάδα. Ουστ, θέλετε να τακτοποιήσετε και αποθήκες, θέλετε και δουλειά (και τι δουλειά, παραγωγική)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

ισογειο λεβητοστασιο

 

με 4014 θαταν Β.Χ

 

αλλα με 4178  ακομα και το  φυλλο του ΤΕΕ αναφερει

Υ.Δ με μειωτικο συντελεστη.....παταρι δεν ειναι, σοφιτα δεν ειναι,  υπογειο δεν ειναι....

 

τι να τους πω οτι η να χτισεις σπιτι η να χτισεις προχειρα ενα λεβητοστασιο το ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ?

Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα, ο νόμος είναι προνοητικός, σου λέει αν αύριο μεθαύριο το γίνει κατοικία τουλάχιστον να έχει πληρωθεί το ανάλογο πρόστιμο να είναι πιο καλυμμένος ο ιδιοκτήτης.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.