Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Verda και Νίκο,

 

υπάρχει και η περίπτωση που έχω αυθαίρετη επέκταση υπογείου  σε νόμιμη στάθμη σύμφωνα με την ΟΑ και ξεμπάζομα.

 

Η αυθαίρετη επέκταση θα λάβει και αυτή μειωτικό συντελεστή γιατί θεωρείται και αυτή σε νόμιμη στάθμη υπογείου ή θα λάβει το 50% μόνο ο χώρος υπογείου σύμφωνα με τα τμ της άδειας και η αυθαίρετη επέκταση άλλο φύλλο με ΚΧ.

αν ο εκτός περιγραμματος χώρος είναι β.χ τότε μειωτικός χαλαρά,

αν είναι κ.χ τότε εγώ θα έβαζα μειωτικό για τα 50τμ  (σαν ισόγειο δηλ) και τα υπόλοιπα χωρίς μειωτικο΄..

 

κάνουμε τις πυθίες βέβαια

Edited by verda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στην περίπτωση αυτή μπαίνει μειωτικός, διότι συνεχίζει και βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη και αυτή η αυθαίρετη προέκταση του υπογείου (φυσικά και ξεμπάζωμα).

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου κι εμένα μια γνώμη για κάτι. Έχω μια 2όροφη μονοκατοικία όπου ζουν 3 διάφορετικοί ιδιοκτήτες σε λειτουργικά αυτόνομα τμήματα. κάθε ένας έχι και ποσοστά επί του υπογείου το οποίο είναι και αυτό λειτουργικά διαχωρισμένο.

 

Ο πελάτης μου όμως έχει "διανείξει" πριν 40 χρόνια το μπάζωμα κάτω απο τη σκάλα το οποίο κ έχει διαμορφώσει σε αποθηκάκι 25 τ.μ. και το δηλώνει και στο Ε9.

 

πως δηλώνεται αυτό στον 4178 και με δεδομένο οτι είναι αυθαιρεσία σε μπάζωμα ("κοινόκτητο" που λέγανε παλιά)

post-31135-0-51156000-1390812236_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως Υπέρβαση Δόμησης χώρου με μειωτικό συντελεστή και για τη ρύθμιση απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών του ακινήτου (εκτός κι αν ο συγκεκριμένος χώρος φαίνεται στα σχέδια της σύστασης ή ο κανονισμός της πολυκατοικίας ορίζει διαφορετικά).

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τίποτα από συστάσεις κλπ. Είναι προσφυγική κατοικία του 1922 και τους παραχωρήθηκαν απο τη Νομαρχία, κάποτε, τμήματα του ακινήτου. Επίσης πρόσφατα έφαγε καταγγελία...για "γενικές αυθαιρεσίες" όπως λέει η έκθεση

Link to comment
Share on other sites

υπόγεια αποθήκη με αδεια, έχει γίνει κατοικία.

Για τον υπολογισμό του προστίμου βαζω

α)ΥΔ βχ

β)ΥΔ βχ και αλλαγη χρήσης

γ)ΥΔ κχ

Αν έχει πληρώσει το παραβολο και μια δοση του 3843 συμψηφιζονται;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με την λογική το γ πιστεύω

Απλα κάπου διάβασα ότι οι υπόγειοι Β.Χ. πάνε με μειοτικό συντελεστή ανεξαρτητα την χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.