Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

επειδη εχω δυο περιπτωσεις που πρεπει να βγαλω προστιμο σε ισογειο γκαραζ λογω ομογενων που θα φυγουν για εξωτερικο, προσπαθω να βρω πως θα τα δηλωσω. επικοινωνησα λοιπον σημερα με υπεκα και μου ειπαν οτι δεν απανταμε σε ερωτησεις για τον 4178 γιατι περιμενουμε διευκρινηστικες σε 10 μερες. απλα ενημερωνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι γιτί σε 10 ημέρες θα μπορούν να ενημερώνουν.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτεινα να συμφωνώ μαζί σου Παύλο, αλλά..

 

Για να κάνεις χρήση των διατάξεων της κατηγορίας 3 αυθαιρέτων κατασκευών, μέσα στις οποίες αναφέρει μεταξύ άλλων και την αποθήκη 15 τμ κλπ, πρέπει στη δήλωσή σου να έχεις ΜΟΝΟ τετοιες παραβάσεις (κατηγορίας 3)..

 

Αν έχεις και υπέρβαση δόμησης τότε πας Κατηγορία 4.

 

Εφόσον λοιπόν είσαι στην κατηγορία 4, αν θες να βάλεις κάτι με αναλυτικό, πρέπει να πας σύμφωνα με τους ορισμούς του αρ. 18 παρ. 5α, που λέει και αυτό το διαβόητο "που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνεια τ.μ."

 

Εκεί δεν έχουν ισχύ αυτά που ορίζει στην κατηγορία 3 για αναλυτικό..(δεν αναφέρει πάλι τις ίδιες κατασκευές, μεταξύ των οποίων και η αποθήκη..)

 

Και το ηλεκτρονικό σύστημα το επιβεβαιώνει.. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να έχεις 2 φύλλα καταγραφής , ένα με τύπο αυθαιρεσίας κατηγορία 3, και ένα με κατηγορία 4.. Δεν σε αφήνει ούτε αρχική υποβολή να έχεις..

 

Δηλαδή.. Αν έχεις μόνο παραβάσεις κατηγορίας 3 στη δήλωσή σου τις αποθήκες τις πας με αναλυτικό..

 

Αν έχεις και υπέρβαση δόμησης τις πας με τ.μ. και συντελεστή 5α = 1.0

 

Μπάχαλο....

 

ΥΓ: Αναρωτιέμαι αν σε αυτές τις περιπτώσεις (και όπου συμφέρει εννοείται) μπορείς να κάνεις 2 δηλώσεις Ν.4178.. Μια με μονο κατηγορίας 3 παραβάσεις (και βάζεις εκεί τις αποθήκες), και άλλη μία με κατηγορίας 4 παραβάσεις,.

 

Λίγο που@%ιά βέβαια αλλά γιατί όχι;;

 

 

αυτο που εχω υπογραμιση πως προκυπτει συναδελφε???? Εγω εχω 4 φυλλα καταγραφης  και μεσα σε αυτο εχω και κατηγοριας 3  για την θεση της οικοδομης και μολυς παταω υποβολη το δεχεται  και μου βγαζε να επιλεξω τροπο πληρωμης.

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

εβαλα  σε ενα φκ κατηγορια 1 και σε αλλο φκ κατηγορια 4(ολα κυρια κ μοναδικη κατοικια) και <<ετρεξε κανονικα>>....οπως κ τα παραπανω μονο που στο φκ με κατηγορια 4 εβαλα αλλη κατοικια παλι <<ετρεξε κανονικα>> και επιπροσθετα εβαλα κ ενα φκ με κατηγορια 3 παλι ολα οκ ................

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει...

 

Εμένα σε δήλωσή μου έχω 2 φύλλα καταγραφής.

 

Στο 1ο έχω κατηγορία 3, και στο δεύτερο κατηγορία 4. όταν πάω να κάνω αρχική υποβολή μου βγάζει την παρατήρηση όπως φαίνεται στη συννημένη εικόνα..

 

ενώ αν βγάλω το 2ο Φ.Κ. το δέχεται το 1ο μια χαρά..

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει..

 

ΥΓ: το βρηκα το λαθος μου...

 

Πρέπει να μην βάλεις καθόλου λοιπές παραβάσεις στο εν λόγο Φ.Κ. όπου δηλώνεις Κατηγορία 3. Αυτόματα παίρνει 1 500άρικο χωρίς να μπορείς να βάλεις και άλλο σε αυτό το Φ.Κ. Οπότε αν έχεις υπερβάσεις στα επιτρεπόμενα μεγέθη της Κατηγορίας 3 πως τα βάζεις; σε άλλο Φύλλο καταγραφής;;

post-43072-0-45211000-1378747298_thumb.jpg

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει...

 

Εμένα σε δήλωσή μου έχω 2 φύλλα καταγραφής.

 

Στο 1ο έχω κατηγορία 3, και στο δεύτερο κατηγορία 4. όταν πάω να κάνω αρχική υποβολή μου βγάζει την παρατήρηση όπως φαίνεται στη συννημένη εικόνα..

 

ενώ αν βγάλω το 2ο Φ.Κ. το δέχεται το 1ο μια χαρά..

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει..

 

ΥΓ: το βρηκα το λαθος μου...

 

Πρέπει να μην βάλεις καθόλου λοιπές παραβάσεις στο εν λόγο Φ.Κ. όπου δηλώνεις Κατηγορία 3. Αυτόματα παίρνει 1 500άρικο χωρίς να μπορείς να βάλεις και άλλο σε αυτό το Φ.Κ. Οπότε αν έχεις υπερβάσεις στα επιτρεπόμενα μεγέθη της Κατηγορίας 3 πως τα βάζεις; σε άλλο Φύλλο καταγραφής;;

 

κανεις αλλο φυλλο κατηγοριας 5  και βαζεις οσες παραβασεις εχεις!   στην κατηγορια 3 πανε μονο οσα ειναι στην λιστααπλα γραφεις περιγραφη ανεξαρτητοσ το πληθος!

 

 

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

Aποθηκη λοιπον σε οικισμο<2000 ...τι κανουμε...πολλα ειπωθηκαν ως τωρα πολλα ειπα κ εγω ..και τωρα που ο πελατης με ρωταει  Τι του λεω , Τι του λεω 

50 τμ αποθηκη ως κατηγορια  4   ΚΧ  2004-2011 βγαινει 4500!!!

ως 50%       ...... 2250

θελει να τακτοποιησει κ να παει για συμβολαια και ολοι βιαζονται...!!!!!!

Edited by KOKARADI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αρα αν εχω 100τμ κατοικια με 100τμ υπογειο, που εγινε κατοικια, το υπογειο δεν αποτελει υπερβαση δομησης?

Μπαινει σε συντελεστη 0.5 σωστα? (ως κατασκευη σε υπογεια σταθμη)

Kατασκευη σε υπογεια σταθμη τι γινεται οταν <<βγει εξω>> καθ ολο το υψος ??κ εμεινε αποθηκευτικος χωρος -γκαραζ ?

τι θα αλλαζε αν γινοταν το παραπανω κατοικια?

 

 

ΥΔΒΧ και ΥΚ όλα τα τ.μ.

ΥΔ οk , το ΒΧ που το βρισκω να το βαλω?

ΥΚ ..δεν εχει εξαντλησει -υπερβει την καλυψη

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.