Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
pontifikas

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)

Recommended Posts

Η αυθαίρετη στέγη με αναλυτικό αφού δεν μπορεί να πάει με εμβαδό λόγω χρήσης...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη προκαταβολικά αν έχει προαναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες, αλλά ομολογώ πως έχω μπερδευτεί.

 

Πατάρι ισογείου καταστήματος που σύμφωνα με την άδεια είχε κατασκευαστεί το 50% και στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε το 100%, παίρνει μειωτικό συντελεστή ή όχι;

Σύμφωνα με όσα έλεγε αρχικά ο Ν.4178, πριν τις εγκυκλίους (πάμε δλδ σύμφωνα με τον ΝΟΚ), δεν μπορεί να πάρει καθώς καλύπτει >70% του υποκείμενου χώρου.

 

Είτε στην μία περίπτωση, είτε στην άλλη, για τον υπολογισμό του εμβαδού του αυθαίρετου τμήματος παίρνουμε μόνο το εσωτερικό τμήμα του παταριού, χωρίς τους περιμετρικούς τοίχους, καθώς αυτοί προϋπήρχαν ούτως ή άλλως;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Edited by stek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παίρνει.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

και για τις σοφίτες που ήταν ανεξάρτητες με τον 4014 και πριν τον ΝΟΚ όπου δεν υπήρχε ξεκάθαρος ορισμός και η Λεμπέση μιλούσε για μ.ο ύψους τί πιστευτέ για την μεταφορά  στον 4178?

1.Διάβασε την απάντηση 228 από αυτό:
2.Και τις διευκρινήσεις της εγκ. 3 (άρθρου 1, παρ 1)
.....
και αποφάσισε....(ή μάλλον πάρε το ρίσκο..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν η κεραμοσκεπή είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού 1,5 -2,0μ ύψος τότε πάει με αναλυτικό 

 Ναι είναι περίπου 1,20 στον κορφιά και επι πλάκας χωρίς πρόσβαση εσωτερικά.

 

ευχαριστώ Anastasioz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω για τα υπόγεια:

Σε κτίριο με Ο.Α. για ισόγειο και τμήμα υπογείου έχουν γίνει:

 

1ο. Επέκταση του υπογείου σε όλη την κάλυψη του κτιρίου, 

2ο. Επέκταση του υπογείου εκτός κάλυψης του ισογείου (κάτω από τις θέσεις των βεραντών) και ξεμπάζωμα

3ο. Το δάπεδο του υπογείου είναι 20-30 εκατοστά χαμηλότερα της στάθμης υπογείου της αδείας (χωρίς να έχουμε υπέρβαση ύψους του κτιρίου ή του ισογείου)

 

Ερώτηση:

α) Για το 1ο και το 2ο ισχύει ο μειωτικός συντελεστής; 

β) Μήπως χάνεται η δυνατότητα του μειωτικού λόγω του 3ου;

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι για παρακολουθήστε τον συλλογισμό μου.

Λέει ο ν4178 για τις σοφίτες

 

"Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ.79/Α΄), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%."

 

Η ΕΓΚ4 διευκρινίζει πως το άρθρο 2 αφορά τις σοφίτες μόνο.

Λέει το άρθρο 2

 

"80. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκευή και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών.

81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία."

 

Άρα δεν παίζει ρόλο το ύψος, το ποσοστό και τα άλλα των άρθρων 11 (νομίζω) του ΝΟΚ.

 

Άρα ότι είναι μέσα σε στέγη και δεν είναι διηρημένη ιδιοκτησία, παίρνει μειωτικό συντελεστή.

Έχω δίκιο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να συνεχίσουμε με κάτι ακόμα: '' 81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. ''

Εννοεί τεχνικά ή νομικά ??? Δηλαδή έστω σοφίτα με ανεξάρτητη είσοδο η οποία όμως δεν πρόκειται ποτέ να αποτελέσει ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Θα φανεί συμβολαιογραφικά ως παρακολούθημα της κάτω κατοικίας.

 Τεχνικά είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία ( επειδή έχει ανεξάρτητη είσοδο).

 Νομικά δεν είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Τι γίνεται ???? Δηλώνεται ως σοφίτα ή όχι ????

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν είναι φυσιολογικού ύψους πως υπολογίζεται; 

 

 

Η αυθαίρετη στέγη με αναλυτικό αφού δεν μπορεί να πάει με εμβαδό λόγω χρήσης...

Αν δεν είναι φυσιολογικό πχ έχεις χώρους με <2,4 μήπως πρέπει να εξετάσουμε χώρο; προς το παρών δεν είναι προσβάσιμη αλλά αργότερα; ίσως είναι κάτι που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 Τεχνικά είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία ( επειδή έχει ανεξάρτητη είσοδο).

 Νομικά δεν είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Τι γίνεται ???? Δηλώνεται ως σοφίτα ή όχι ????

 

Ο ορισμός της "ιδιοκτησίας" είναι σαφής. Αυτό που λες ανεξάρτητη πρόσβαση είναι ..απλά ανεξάρτητη πρόσβαση. Γενικά αν πάρει κανείς αυστηρά την Εγκ 4 καταλαβαίνει πως όποια σοφίτα έχει στηθαίο παύει να είναι κατά τον ορισμό του ΝΟΚ. Πρακτικά δε νομίζω ότι 20-30 εκ είναι κάτι σοβαρό, γιατί πρώτον πολλές φορές κατασκευαστικά δε γίνεται να κατασκευαστεί σοφίτα χωρίς έστωένα μικρό στηθαίο, και δεύτερον είναι χώρος που "υστερεί" έναντι κανονικού ορόφου, εφόσον για μεγάλο τμήμα του είσαι "σκυμμένος" οπότε είναι κρίμα να χρεώσεις σαν κανονικό όροφο. Αν δε θες να το έχεις βάρος στη συνείδηση όμως πάρτο μονάδα..

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.