Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για μία σοφίτα που θέλω να τακτοποιήσω. Έχω διώροφη οικοδομή με υπόγειο και άδεια του 1979. Στο ισόγειο υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία με δική της ανεξάρτητη είσοδο, ενώ για τον Α΄ όροφο, που είναι η άλλη οριζόντια ιδιοκτησία, υπάρχει άλλη είσοδος με ένα κλιμακοστάσιο από το ισόγειο. Ο ιδιοκτήτης του Α΄ ορόφου συνέχισε το κλιμακοστάσιο και δημιούργησε διαμέρισμα στο Β΄όροφο με σκεπή. Εφόσον:

- Το κλιμακοστάσιο  αναφέρεται ως κοινόχρηστο ωστόσο εξυπηρετεί μόνο τον πελάτη μου,

- η σοφίτα αποτελείται από υπνοδωμάτιο, μπάνιο και σαλόνι χωρίς κουζίνα όμως (και με ύψος από 1,10 έως 2,20 εσωτερικά)

-το δικαίωμα υψούν ανήκει επίσης στον πελάτη μου

οπότε θα μπορούσα να θεωρήσω ότι η σοφίτα ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία και να την υπολογίσω  με μειωμένο συντελεστή? Επίσης για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης μπορώ να συγκρίνω με το συντελεστή δόμησης που αναλογεί στον πελάτη μου?

Για αυτήν την περίπτωση μετά και από επίσκεψη στην συμβολαιογράφο λέω να κάνω τα εξής: να θεωρήσω ότι ο Α' όροφος και η σοφίτα είναι μία ιδιοκτησία και το κλιμακοστάσιο ότι ανήκει μόνο στην πελάτισσά μου. Οπότε και μειωμένο συντελεστή θα πάρει και το ποσοστό υπέρβασης θα προκύψει με βάση τα χιλιοστά του Α' ορόφου. Εφόσον το τακτοποιήσω θα πάει στη συμβολαιογράφο και με τη συναίνεση του άλλου ιδιοκτήτη θα κάνουν τροποποίηση στη σύσταση. Πως βλέπετε το σκεπτικό μου?

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για μία σοφίτα που θέλω να τακτοποιήσω. Έχω διώροφη οικοδομή με υπόγειο και άδεια του 1979. Στο ισόγειο υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία με δική της ανεξάρτητη είσοδο, ενώ για τον Α΄ όροφο, που είναι η άλλη οριζόντια ιδιοκτησία, υπάρχει άλλη είσοδος με ένα κλιμακοστάσιο από το ισόγειο. Ο ιδιοκτήτης του Α΄ ορόφου συνέχισε το κλιμακοστάσιο και δημιούργησε διαμέρισμα στο Β΄όροφο με σκεπή. Εφόσον:

- Το κλιμακοστάσιο  αναφέρεται ως κοινόχρηστο ωστόσο εξυπηρετεί μόνο τον πελάτη μου,

- η σοφίτα αποτελείται από υπνοδωμάτιο, μπάνιο και σαλόνι χωρίς κουζίνα όμως (και με ύψος από 1,10 έως 2,20 εσωτερικά)

-το δικαίωμα υψούν ανήκει επίσης στον πελάτη μου

οπότε θα μπορούσα να θεωρήσω ότι η σοφίτα ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία και να την υπολογίσω  με μειωμένο συντελεστή? Επίσης για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης μπορώ να συγκρίνω με το συντελεστή δόμησης που αναλογεί στον πελάτη μου?

 
 

Για αυτήν την περίπτωση μετά και από επίσκεψη στην συμβολαιογράφο λέω να κάνω τα εξής: να θεωρήσω ότι ο Α' όροφος και η σοφίτα είναι μία ιδιοκτησία και το κλιμακοστάσιο ότι ανήκει μόνο στην πελάτισσά μου. Οπότε και μειωμένο συντελεστή θα πάρει και το ποσοστό υπέρβασης θα προκύψει με βάση τα χιλιοστά του Α' ορόφου. Εφόσον το τακτοποιήσω θα πάει στη συμβολαιογράφο και με τη συναίνεση του άλλου ιδιοκτήτη θα κάνουν τροποποίηση στη σύσταση. Πως βλέπετε το σκεπτικό μου?

 

 

Εφόσον υπάρχει συναίνεση του άλλου ιδιοκτήτη τότε μπορείς να θεωρήσεις ότι το κλιμακοστάσιο είναι εσωτερικό του πελάτη σου.. όμως ο μειωτικός συντελεστής απαιτεί να είναι σοφίτα σύμφωνα με τον ορισμό και μόνο της σοφίτας του ΝΟΚ.. άρα δεν αρκεί το εσωτερικο κλιμακοστάσιο. Θα πρέπει η σοφίτα να είναι εντός ύψους στέγης. Το 1,10 στο χαμηλό σημείο (άρα τουλάχιστον 1,40 εξωτερικά) σημαίνει ότι η στέγη υπερυψώθηκε (πατάει σε τοιχο λογικά) και έτσι ο χώρος απο κάτω είναι εντός ύψους στέγης (2,20-1,10=1,10+δοκάρι στέγης) αλλά και εντός ύψους περιμετρικού στηθαίου (1,10 μείον δοκάρι στέγης)και άρα δεν εμπίπτει στον ορισμό της σοφίτας. Μέσο ύψος δε μας ενδιαφέρει καθότι αυτό αναφέρεται στο ΝΟΚ αλλά όχι στον ορισμό της σοφίτας.

Δε σου λέω να μη χρησιμοποιήσεις μειωτικό συντελεστή σου λέω απλά ότι αν θες να είσαι σύμφωνα με το Νόμο δε πρέπει. Δυστυχώς παίρνουμε ευθύνες που δε μας αναλογούν πολλές φορές.

Εννοείται ότι για τον σ.δ θα συγκρίνεις με τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ισως να έχει ξανατεθεί το ερώτημα και να μην έχω καταφέρει να βρώ απάντηση.Η εσωτερική ξύλινη σκάλα, που οδηγεί σε σοφίτα 17 τμ την οποία και δηλώνω ως ΥΔ με μειωτικό συντελεστή, υπολογίζεται ως ξεχωριστή αυθαιρεσία με αναλυτικό ή τα τ.μ. που καταλαμβάνει προστίθενται στα τ.μ. της σοφίτας? Στο 4014 τα είχα περάσει ξεχωριστά. Μπορώ κατα τη μεταβαση στο 4178 να τα τροποποιησω σωστά?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δίκιο για τον ορισμό της σοφίτας ωστόσο νομίζω ότι για πρακτικούς και για αισθητικούς λόγους , αν και η στέγη πατάει σε δοκάρι , αυτοί έχουν χτίσει και τοίχο ώστε να μη φαίνεται η ενδιάμεση επιφάνεια που δε χρησιμεύει σε τίποτα. Αυτήν την εντύπωση έχω, δεν είναι πιθανό? Επιπλέον ως προς τα χιλιοστά, όταν τα χιλιοστά δεν αντιστοιχούν στην δόμηση τότε με τι από τα δύο συγκρίνουμε? Εν τω μεταξύ η πελάτισσα μου έχει και χιλιοστά στο υπόγειο...Μπέρδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δίκιο για τον ορισμό της σοφίτας ωστόσο νομίζω ότι για πρακτικούς και για αισθητικούς λόγους , αν και η στέγη πατάει σε δοκάρι , αυτοί έχουν χτίσει και τοίχο ώστε να μη φαίνεται η ενδιάμεση επιφάνεια που δε χρησιμεύει σε τίποτα. Αυτήν την εντύπωση έχω, δεν είναι πιθανό? Επιπλέον ως προς τα χιλιοστά, όταν τα χιλιοστά δεν αντιστοιχούν στην δόμηση τότε με τι από τα δύο συγκρίνουμε? Εν τω μεταξύ η πελάτισσα μου έχει και χιλιοστά στο υπόγειο...Μπέρδεμα....

εφόσον έχεις αυτήν την περίπτωση τότε νομίζω ότι είσαι οκ...

Σύμφωνα με 4178 συγκρίνουμε με ΧΙΛΙΟΣΤΑ και μόνο.. φημολογείται ότι αυτό θα αλλάξει αλλά μέχρι τότε....

Τα χιλιοστά στο υπόγειο δεν επηρεάζουν τα υπόλοιπα... ΟΜΩΣ!!!..

εφόσον θα ενοποιήσεις το κλιμακοστάσιο με το υπόλοιπο σπίτι, αν μπορείς να έχεις πρόσβαση και στο υπόγειο χωρίς να πρέπει να περάσεις μέσα από κοινόχρηστο χώρο τότε θα μπορούσες να προσθέσεις όλα τα χιλιοστά που έχεις και να πεις ότι ανήκουν στη μεζονέτα... "υπογείου-ισογείου- α ορόφου" και έτσι να συγκρίνεις την υπέρβαση με περισσότερα χιλιοστά. Αυτά όλα βέβαια εξαρτώνται από τα μεγέθη που έχεις καθώς τα υπόγεια συνήθως έχουν ελάχιστα χιλιοστά που δε βοηθάνε και πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ισως να έχει ξανατεθεί το ερώτημα και να μην έχω καταφέρει να βρώ απάντηση.Η εσωτερική ξύλινη σκάλα, που οδηγεί σε σοφίτα 17 τμ την οποία και δηλώνω ως ΥΔ με μειωτικό συντελεστή, υπολογίζεται ως ξεχωριστή αυθαιρεσία με αναλυτικό ή τα τ.μ. που καταλαμβάνει προστίθενται στα τ.μ. της σοφίτας? Στο 4014 τα είχα περάσει ξεχωριστά. Μπορώ κατα τη μεταβαση στο 4178 να τα τροποποιησω σωστά?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπορείς να υπολογίσεις ξανά όπως θέλεις απλά αν αλλάξεις τετραγωνικά ή πρόστιμο λοιπών παραβάσεων τότε το πρόστιμο επαναυπολογίζεται και δε μπορείς να κρατήσεις το παλιό.

όσον αφορά τη σκάλα κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολή να την πας με αναλυτικό. Τα τετραγωνικά της ούτως ή άλλως θα πρέπει να υπολογίζεις στη σοφίτα σου φυσικά. Τώρα .. αν η σκάλα δε σου αυξάνει τον αριθμό των παραβάσεων που δηλώνεις δε χάνεις τπτ να την βάλεις και με αναλυτικό.

Εδώ δηλώνουμε αυθαίρετα χωρίς Ο.Α και απλά μετράμε τετραγωνικά χωρίς να βάζουμε εκεί εσωτερικές σκάλες με αναλυτικό, εσύ που έχεις και Ο.Α να τιμωρηθείς για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα υπόγεια - αποθήκες στην ΟΑ (γνωστά ως play room)- που έχουμε με το "κιλό" σε μαιζονέτες κλπ τι κάνουμε?

Συνήθως είναι ξεμπαζωμένα στη μία πλευρά με ωραιότατη βεραντούλα βάζουμε την

1. αλλαγή χρήσης 

2.ΥΔ με μειωτικό συντ και

3. ΥΥ

Σορυ που ρωτάω αλλά διαβάζω διαβάζω και ακόμα συμπέρασμα.... μηδέν!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τηρηθεί η στάθμη του υπογείου, δηλαδή δεν έχει σηκωθεί το υπόγειο, βάζεις ΥΔ ΒΧ και λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.