Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Το ΥΔΒΧ το έχει όπως και στον 4014 με άλλο "φρασεολόγιο" ("μειωτικό συντελεστή" τρομάρα τους, πήγαν να το ομορφήνουν και μπέρδεψαν τα μπούτια τους).

Το αν έχει υπόλοιπο κάλυψης δεν ενδιαφέρει!

Έχει όμως ΥΚ αφού έχει υπέρβαση της εγκεκριμένης κάλυψης (ίσως και πλαγίων αποστάσεων, αν δεν ακουμπάει στο όριο του οικοπέδου).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο ΙΑΣΟΝΑΣ παιρνει σαν δεδομενο οτι θα συνεχισουν οι ισογειες αποθηκες και γκαραζ να παιρνουν μειωτικο συντελεστη. λογω εμπειριας (εαν εχω καταλαβει εισαι χρονια στο επαγγελμα) στους νομους , μπορω να πω οτι αισιοδοξω οτι θα ειναι ετσι. οι νομοι αυτοι ευχομαι να εχουν μια συνεχεια ως προς την χρηση τους απο εμας. εφοσον ο 4014 λειτουργουσε 2 χρονια με τοσες διευκρινιστικες κτλ , ολα αυτα δεν νομιζω να ακυρωνονται. το ευχομαι βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Γκουφυ, δεν εχει σημασια να εχεις υπολοιπο καλυψης, δομησης ή υψους. Διαιρεις τα υλοποιημενα με τα μεγιστα επιτρεπομενα κ βλεπεις τον συντ. που παιρνει....

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπόγειο που ξεμπαζώθηκε και έγινε Χ.Κ.Χ.Το βάζω ως βοηθητικό χώρο και παράβαση το ξεμπάζωμα όπως και στον Ν.4014/2011?

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω και εδώ ένα γενικό ερώτημα για χώρους με μειωτικό συντελεστή που το έγραψα και στο topic για τα πατάρια,


 


Με βάση τον 4067:


 


28. Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος

χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη

επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρή−

σης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν,

αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής,

έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφά−

νειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος

και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία

 

και 

 

81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος

χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς

στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανε−

ξάρτητη ιδιοκτησία.

 


Για την εφαρμογή του μειωτικού συντελεστή αρκούν οι άνω προϋποθέσεις?


Το ελεύθερο ύψος αυτών των χώρων το μετράμε?


Υπάρχει κάποιο όριο?


 


Μπορεί να θεωρηθεί ότι το όριο είναι αυτό που προβλέπεται για τους χώρους κύριας χρήσης, δηλαδή το 2,65μ?


95. Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προ−

ορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης

του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε

αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια,

οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι

κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται

μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος

τουλάχιστον 2,65 μ..

 


 


Επίσης, για τον υπολογισμό των τετραγωνικών θεωρώ ότι οι περιμετρικές τοιχοποιίες δεν πρέπει να προσμετρούνται, καθώς υφίσταντο στο νόμιμο κτίσμα.


 


Και ακόμα, πώς αντιμετωπίζουμε το κλιμακοστάσιο που οδηγεί στο χώρο?


Αφαιρούνται τα τμ που αυτό καταλαμβάνει και πάμε με κατηγορία 13 την κατασκευή της σκάλας?


 


Τέλος, αν έχουν δημιουργηθεί νέα ανοίγματα (παράθυρα κ.λπ.) στο νέο χώρο που δημιουργήθηκε, πώς αντιμετωπίζονται αυτά? Επίσης με αναλυτικό? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η εως τωρα μεταξυ ημων συζητηση  μου εδειξε οτι την αποθηκη 40 τμ θα την βαλω ως ΥΔ ΒΧ .η περιπτωση μου λοιπον ειναι οπως εχω γραψει κ παραπανω  για χωρις αδεια συνολικα  :

σπιτι με στροφη του 82(σεισμοπληκτο-αδεια), αποθηκη 50 τμ(χωρις αδεια ) και ταβερνα  ψησταρια του 1968 χωρις αδεια επισης.Στη δηλωση  ΦΚ1 στροφη οικοδομης κατ3....500ε ΦΚ2:ταβερνα κατ 2(διοτι ειναι αυθ κατασκ οχι κατοικια εως 1983) 80τμΚΧ   ΦΚ3:αποθηκη κατ 5(διοτι δεν μπορει να ειναι 4 λογω του οτι δεν εχει αδεια )-->υποβολη δηλωσης --><<η δηλωση δεν πληροι τα παρακατω:ΦΚ  στην επιλογη κατ2 δεν επιτρεπεται η υπαρξη αλλου ΦΚ με κατηγοριες 4,5 και εμβαδο χωρων >> Βλεπει κανενας αλλον τροπο που θα μπορουσα να τα βαλω στη δηλωση??

μηπως κανω  και ξεχωριστες δηλωσεις ??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

παντως εβαλα την ταβερνα-ψησταρια κατηγορια 5 και παλαιοτητα εως 83 δεν αλλαξε φυσικα το προστιμο και το πηρε κανονικα.......

Link to comment
Share on other sites

zen.

πολλα ρωτας και δυσκολα...

απο τον 4014 δεν αλλαξε τιποτα, αν δεν διευκρινησουν...

 

Υποθέτοντας ότι δουλεύουμε όπως στον 4014, προσωπικά δεν θα κοίταζα ύψη, δεν θα προσμετρούσα εξωτερικές τοιχοποιίες στα τμ, νέα ανοίγματα ή μεγάλωμα των υφιστάμενων άνω του 10% (μάλλον) θα τα πήγαινα με αναλυτικό.

 

Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω απάντηση για τα κλιμακοστάσια που οδηγούν σε αυτούς τους χώρους.

Νομίζω ήταν μερικώς αδιευκρίνιστο και στους προηγούμενους νόμους.

 

Αν κάποιος μπορεί να πει με μεγαλύτερη βεβαιότητα κάτι, νομίζω ότι το θέμα αφορά πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.