Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Το είδα και από εσάς και σε παλαιότερη ανάρτηση. Έτσι το ερμηνεύω κι εγώ και μάλλον, έτσι θα το προχωρήσω. Και πάλι σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά, εξάλλου η απόπειρα να ερμηνεύσουμε τον 4178 βάσει του ΓΟΚ ή του ΝΟΚ πάντα θα πέφτει στο κενό επειδή ο νόμος των αυθαιρέτων δεν φτιάχτηκε λαμβάνοντας υπόψη τους οικοδομικούς κανονισμούς αλλά έχει τη δική του φιλοσοφία ως προς τι είναι π.χ. βοηθητικός χώρος ή ποιοι χώροι λαμβάνουν μειωτικό συντελεστή ή τι μετρά και τι όχι ως δόμησης και κάλυψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο νομος 4178 ειναι μια προσεγγιση λανθασμενη,αφου τιμωρει περισσοτερο τον πολιτη που εχει βγαλει μια οικοδομικη αδεια,απο αυτον που δεν εβγαλε καθολου αδεια

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι συνάδελφοι, όπως  παλαιότερα έχω πει κι εγώ στο #703 του :

 

http://www.michanikos.gr/topic/35841-%CE%B118-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%8D%CF%88%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/page-71

 

ο ν.4178/13 δεν είναι κατά ΓΟΚ αλλά κατά ...ΣΟΚ !

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε κλειστο χωρο εισοδου pilotis εχει γινει προσθηκη κατ επεκταση  η οποια ειναι επισης χωρος εισοδου...Τα μετρα της προσθηκης κατα ΝΟΚ ειναι βοηθητικος χωρος, μπορω να τα βαλω στα 50μ2 ισογειων βοηθητικων με μειωτικό συντελεστη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ;; :sad: :-(

Στην τροποιηση παραρτηματος λεει: μεχρι 50μ2 ισογειοι βοηθητικοι (αποθηκες, garage κτλ...) Η εισοδος πιστευω οτι ειναι στα "κτλ", γιατι στην εκδοση αδειας μαζι με τα ισογεια garage kαι τις ισογειες αποθηκες δεν μετρανε στη δομηση...Επισης στον ΝΟΚ χαρακτηριζονται βοηθητικοι χωροι...

Link to comment
Share on other sites

Και το λουτρό και το χωλ εντός διαμερίσματος είναι ΒΧ κατά κτιριοδομικό.

Επίσης, κατά ΝΟΚ δε μετρούν στη δόμηση μέχρι 25μ2 ανά κλιμακοστάσιο, η σοφίτα, το πατάρι και το μισό υπόγειο.

Εγώ επιμένω στο όχι, γιατί απλά δε το λέει πουθενά.

Για εμένα το ΒΧ του παραρτήματος Α ΔΕΝ είναι αυτοί που ορίζονται στον κτιριοδομικό αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε όλοι ως αποθήκες, γκαράζ, λεβητοστάσια κ.λπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.