Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα κληροτεμαχίου με διαδοχικές κατατμήσεις


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Το πρόβλημα μου αφορά ένα Κληροτεμάχιο. Το αρχικό του εμβαδόν ήταν 2137,00τ.μ. Μέσα απο αυτό πέρασε Επαρχιακή Οδός και το χώρισε σε δυο αγροτεμάχια. Ένα μικρό Εμβ=234,50τ.μ. και ένα μεγαλύτερο 1496,17τ.μ..

Στο κληροτεμάχιο βγήκε άδεια (γκαράζ) και το περίεργο είναι πως στην άδεια που βγήκε το 1981 αλλά και σε προσθήκη επιπλέον κτιρίου(τουαλέτας) που έγινε το 1987 στο τοπογραφικό αδείας ο συντελεστής δόμησης φαίνεται 0,8.

(Να υποθέσω πως το κληροτεμάχιο το αρχικό είχε κατα παρέκλησση αρτιότητα στα 2 στρέμματα αφού η δημιουργία του κλήρου είναι 1932 προ του 1962δλδ αλλά 0,8 συντελεστή?).

Το 1985 με απόφαση νομάρχη και χωρίς να γίνει επέκταση στην περιοχή (οχι 1337δλδ) τμήμα του κλήρου (250,00τ.μ. περίπου) μπήκαν στο όριο του οικισμού κάτω των 2000,00 κατοίκων της περιοχής και όχι προϋφιστάμενο του 1923. Αργότερα το 2002 το αγροτεμάχιο των 1496,17 τ.μ. χωρίστικε με ανώμαλη δικαιοπραξία (μα ούτως η άλλως αφού είχε απαλλοτροιωθεί απο επαρχιακή οδό δεν είχε γίνει αγροτεμάχιο?) σε δυο τμήματα ισεμβαδικά δλδ Ε=748τ.μ. το καθένα. Αρτιότητα κατά κανόνα για τα οικόπεδα είναι 1000,0τ.μ. Παρέκληση στα 250 στα προ του 86 οικόπεδα.Στο ένα απο τα τα δυο 748άρι υπάρχουν τα κτίσματα (Γκαράζ και w.c.) και το τμήμα οικοπέδου των 250 μέτρων είναι μέσα σ αυτό. Η ερώτησή: Είναι οικοδομήσιμο αυτό το οικόπεδο πλέον? κι αν ναι πιο τμήμα του?νομίζω παρεκκλήσεις δεν μπορώ να επικαλεστώ.Δρόμο έχω απο παντού και στο οικόπεδο και την επαρχιακή οδό...και αν δεν είναι αρτιο υπάρχει περίπτωση να το κάνω με κάποιον τρόπο? Επιπλέον υπάρχει και το εξής ερώτημα. Αν επικαλεστώ παρέκληση στο τμήμα οικοπέδου των 250,0 και θεωρήσω πως αυτό είναι άρτιο, τα κτίρια βρίσκονται εκτός του οικοπέδου αυτού.Τί γίνεται τότε με την δόμηση? Αυτό το πρόβλημα και αν δεν είναι φασαρία έ? :shock:

 

Σημείωση: Εγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη αναγνώριση από την "Αναζήτηση" avgoust

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πλέον δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Ούτε την παρέκκλιση των 250τμ μπορείς να επικαλεστείς γιατί δεν μπορείς να την αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

grtopo Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Η ημερομηνία της προσυμφώνου της ανώμαλης δικαιοπραξίας είναι το 1984 δλδ μπορώ να πάρω την παράκληση αλλά έχω άλλο πρόβλημα. Το εμβαδόν μου είναι 227,00τ.μ. μου λείπουν δλδ κάποια μέτρα. Μπορώ να επικαλεστώ αυτό για παράκληση?

Καθορισμός ορίων και πολεοδόμηση οικισμών μέχρι 2.000 κατοίκους.

'Αρθρο 87

Γενικές διατάξεις.

(άρθρο 7 π.δ. 24.4/3.5.1985, άρθρο 1 παρ. 4 π.δ. 14/23.2.1987, άρθρο 1 παρ. 4 π.δ. 25.4/16.5.1989) αν όχι μπορώ να ζητήσω απο το όμορο να αγοράσω κάποια μέτρα να συμπληρώσω 1000,0τ.μ. και να με βάση το άρθρο 87 να δώσω αρτιοτητα σε όλο? Αυτο με βολεύει γιατι τα κτίσματα είναι έξω απο τα 227,00τ.μ. του οικοπέδου μου δλδ είναι στον αγρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο πελάτης μου πλέον ζητάει συνένωση των δυο αγροτεμαχίων των 748τ.μ. που προέκυψαν απο την ανώμαλη δικαιοπραξία. Έτσι αν ενωθούν λέει πως θα μπορέσει να δωθεί αρτιότητα γιατί το όλο θα είναι 1496τ.μ. εν μέρη εντώς εν μέρη εκτός άρα το εντός θα τραβήξει μέτρα απο το εκτός ώστε να συμπληρώσει τα 1000,0 της αρτιότητας.

Θα έχω όμως εγώ κάποιο πρόβλημα με αυτό? Συνενώνω τμήματα προερχόμενα απο ανώμαλη δικαιωπραξία. Ο πελάτης καλά τα ζητάει.Θέλει αν το υποθηκεύσει σε τράπεζα.

Εγώ όμως κινδυνεύω απο κάτι? Ξέρει κανείς να μου απαντήσει? Έτσι όπως είναι τα πράγματα το τμήμα εντός είναι 207τ.μ. και κατά παρέκλιση κτίζει μόνο αυτό. Αλλά το σπίτι πλέον κατέστει μη άρτιο. Σας μπέρδεψα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.