Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα σενάρια για τις εισφορές των μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akius η ιστορία πάει πολύ πίσω,τουλάχιστον από την είσοδο της χώρας στην ΕΟΚ. Τα μνημόνια όπως σωστά λές είναι το αποτέλεσμα της κρίσης καιόχι μόνο των τελευταίων ετών. Το θέμα είναι οτι αυτή η κρίση δημιουργήθηκε με δόλο. Όλοι όσοι κυβέρνησαν την Ελλάδα ήταν πράκτορες ξένων δυνάμεων. Οι κομματικοί στρατοί και το δημόσιο δημιουργήθηκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο για να υπάρχει υποστήριξη,στο ξεπούλημα που θα ακολουθούσε. Μοίραζαν χάντρες στους ινδιάνους μέχρι που στο τέλος τους έκλεψαν την γη. Το οτι φτάσαμε σε σημείο να μην παράγουμε ούτε χαρτί τουαλέτας δεν είναι τυχαίο γεγονός.

 

Το αν συνεχίζουν να υπάρχουν οι κομματικοί στρατοί και το γιγαντωμένο δημόσιο,είναι διότι αυτό βολεύει τους δανειστές νομιμοποιώντας την εξουσία τους μέσω των πολιτικών κομμάτων που ελέγχουν.

 

 

εδώ μερικοί ήθελαν να πάμε σε δημοψήφισμα με ανοιχτές τράπεζες....δλδ να στέλνουν οι ξένοι λεφτά στις άδειες μας τράπεζες να σηκώνουμε λεφτά και μετά να τους πουμε αντε γεια από το ευρώ   γραψτετα στο χιόνι

 

Υποθετικά μιλώντας,κάτι αντίστοιχο θα συμβεί και σε περίοδο πολέμου. Επομένως φίλε μου,όπως καταλαβαίνεις η επιστροφή στην δραχμή είναι πρωτίστως ζήτημα εθνικής ασφαλείας.

 

 

ας κάνουμε κυβέρνηση την τροικα 1 χρ  να δουμε ποιοι ήταν άχρηστοι πουλημένοι και  εθνική κυριαρχία

 

Μην το αποκλείεις στο μέλλον να ακουστεί και αυτή η πρόταση. Με την τρόικα να μοιράζει λεφτά και παροχές σε εξαθλιωμένους,ακολουθώντας όμως τους όρους που εκείνη θα έχει θέσει. Στην διπλωματία πρώτα δημιουργείς το πρόβλημα και μετά παρουσιάζεις τις λύσεις που σε βολέυουν.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

ότι λες άνω της παράθεσης  σε μεγάλο ποσοστό και τμηματικά όχι ακριβώς με αυτή τη διατύπωση συμφωνώ

 

επειδή ιστορία διαβάζω όσο μπορώ ...τα ελληνικά κόμματα  ανά περιόδους ήταν  γαλλικά  αγγλικά  ρωσικά  γερμανικά  μετά  τον β παγκόσμιο μπήκαν και οι αμερικάνοι

έτσι έγινε και τώρα......ο μηχανικάρας όταν είχε πρόβλημα τηλεφωνούσε στον ΛΙΟΥ  να τραβήξει ταυτί της μέρκελ

 

 

κάτω από παράθεση είπες μαγική λέξη για μένα

 

ΠΑΡΑΓΩΓΗ........πρέπει αυτή η χώρα  να συζητήσει το παραγωγικό της μοντέλο....τι στα σκατά θα κάνουμε σε 30χρ....αν είναι ναμαστε γκαρσόνια μην σπουδάζουμε τσαμπα βρε αδερφέ

και ότι αποφασιστεί τι νόμισμα τοεξυπηρετεί καλύτερα.......δεν είναι ταμπού.....αλλά αν γυρίσεις σε δρχ πρέπει ναχεις κυβερνήτες και λαο  με @@@  και εμείς αυτό δεν τοχουμε

 

σκέψου να μην είχαμε  όριο το 3% βάση ευρωπαικών συνθηκών που το τσακίσαμε....με εθνικό νόμισμα και με πολιτικούς της αγάπης  ανά 15 χρ  όλο πτώχευση θα βαράγαμε

 

 

 

 

κάτω από 2 παράθεση.........liberal  libertarian   μην δουμε και κανά  tea party για τα ελληνικά δεδομένα που έχουν αλλεργία  σε αυτές τις λέξεις

Edited by akius
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς τίποτε άλλο

Όπως βλέπεις κανένας δεν το κατάλαβε!!!!!!! +1 από εμένα για τη λεπτή αίσθηση του χιούμορ!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

νέοι μηχανικοί είναι όσοι είναι ΚΑΤΩ 5ετιας σωστά?

 

τι ποσοστό είναι οι νέοι μηχανικοί  zio7 ?

 

και είπα  Η είναι Η ευελπιστούν   .....δλδ το 100% μηχανικών  εκτός αυτών που θέλουν μιαζ ζωή 10κ που δεν πιστευω να υπάρχει επομένως πρέπει να αντιδράσουμε από τώρα

ΟΧΙ όταν έρθουν τα 30κ

 

 

antboton

 

νταξ αν βλέπεις στα λεγόμενά μου έλλειψη σεβασμού τι να σου πω

 

εγώ αλλάζω καράβι  πριν βουλιάξει....πέρνω δύσκολες αποφάσεις που αφού είναι δύσκολες έχουν κόστος πριν  ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ

 

προσωπικά έχω και 50 στρεμ ελιές και κάτι άλλα χωράφια....θα το έκανα επαγγελματικά...έτσι και αλλιώς μετά το 2020 και επειδή έχω παιδιά ΔΕΝ μπορώ να φύγω εξωτερικό  επομένως έχω πει θα ασχοληθώ γιατί πιο πέρα δεν το βλέπω το επάγγελμα  για μένα

 

αν ΔΕΝ ΕΙΧΑ ή δεν βγει

 

καλύτερα ταμίας από τράπεζα εως  σουπερ μαρκετ στη χειρότερη ή κάτι αντίστοιχο

ότι δίνει 600-700 ευρω  μισθό καλύτερα θα είναι από 10 κ  με άγχος σε μόνιμη βάση

 

10.000-3500 εισφορές = 6500 -30% φορος = 4550 ευρω -650 τελος = 4900 -50 τεε -120οαεδ =4730 /12 μηνες = 394 ευρω

 

και ναχεις το άγχος το τρέξιμο τις ΕΥΘΥΝΕΣ  ?

 

ΟΧΙ δεν θα με πεθάνουν για να λέω είμαι μηχα

 

 

 

Έχεις ψάξει για ταμίας που λες ή κάτι άλλο; Γιατί αν νομίζεις πως είναι εύκολο να βρεις ακόμη και αυτή τη δουλειά και σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες, λυπάμαι αλλά είσαι βαθιά νυχτωμένος. Είμαι γυναίκα ετών 40 και δεν υπάρχει τίποτα σε πληροφορώ. Ας μη μιλάμε τόσο εύκολα για νέες "καριέρες"...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

Συμπληρωματικά , διαβάζω σε άλλο post
 
 

 

Tα 6000Ε ΤΣΜΕΔΕ επί ανέργων μηχανικών , τι ποσοστό του εισοδήματός τους είναι ?

Οταν γινόντουσαν πέρυσι οι κινητοποιήσεις κατά του Σελλιανάκη και του ΚΕΑΟ που ήταν ?

Που ήταν όλοι αυτοί οι σημερινοί διαδηλωτές να διαμαρτυρηθούν για το απίθανο να κλείνουν συνάδελφοι βιβλία στην ΔΟΥ αλλά από το ΤΣΜΕΔΕ να μην βγαίνουν ?

Οταν οι παραπάνω παρακαλούσαν το Σπιρτζο-ΤΕΕ  για διαγραφή και τους την αρνιόντουσαν ?

Πουθενά. Γιατί ήταν "βολεμένοι".

 

Αλλά μόλις ένιωσαν και αυτοί ..... την αύρα του αγγουριού σε απόσταση dx από την ..ευαίσθητη είσοδο του σώματος  τους , ξεχύθηκαν στο δρόμο.

 

Αυτή είναι -δυστυχώς- η αλληλεγγύη του κλάδου των μηχανικών κυρίες και κύριοι συνάδελφοι...

 

Αντε τώρα να πείσουν τους "άλλους" (των 8Κ , απολυμένους , υποαπασχολούμενους , οφειλέτες κλπ) οι οποίοι όπως πολύ σωστά είπε ο zio7 ωφελούνται , να προστρέξουν.......

 

Έτσι ακριβώς είναι . Κι εγώ - με έκπληξη μπορώ να πω - διαπιστώνω πως οι περισσότεροι μηχανικοί ανήκουν στην κατηγορία άνω των 20000€ οι οποίοι και θίγονται από το ασφαλιστικό ουσιαστικά. Γιατί στα 20000€ οι εισφορές είναι γύρω στα 6000€ που ούτως ή άλλως είναι και τώρα για 10ετή εμπειρία και ανεβαίνει...Άρα, η κρίση στον κατασκευαστικό κλάδο είναι στο μυαλό μου; Μόνο εγώ δεν έχω δουλειά; Ας μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι . Κι εγώ - με έκπληξη μπορώ να πω - διαπιστώνω πως οι περισσότεροι μηχανικοί ανήκουν στην κατηγορία άνω των 20000€ οι οποίοι και θίγονται από το ασφαλιστικό ουσιαστικά. Γιατί στα 20000€ οι εισφορές είναι γύρω στα 6000€ που ούτως ή άλλως είναι και τώρα για 10ετή εμπειρία και ανεβαίνει...Άρα, η κρίση στον κατασκευαστικό κλάδο είναι στο μυαλό μου; Μόνο εγώ δεν έχω δουλειά; Ας μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται...

 

Στα 20.000Ε οι εισφορες ειναι κοντα στα 8000Ε και οχι 6000Ε.

 

Προσωπικα ειμαι υπερ της συνδεσης των εισφορων με το εισοδημα.

ΑΛΛΑ, με λογικοτερους συντελεστες, με συστημα που να ειναι ανταποδοτικο (δεν εχω διαβασει διεξοδικα το σχεδιο νομου, αλλα νομιζω οτι ολοι την ιδια συνταξη θα παρουν) και με δυνατοτητα για ιδιωτικη ασφαλιση.

 

ΥΓ. Τελος, στις παροχες υγειας για ποιο λογο μπηκε συντελεστης επι του εισοδηματος? Δηλαδη αυτος που βγαζει 20.000Ε θα εχει καλυτερες παροχες απο αυτον που βγαζει 10.000Ε και πρεπει να πληρωνει παραπανω?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι . Κι εγώ - με έκπληξη μπορώ να πω - διαπιστώνω πως οι περισσότεροι μηχανικοί ανήκουν στην κατηγορία άνω των 20000€ οι οποίοι και θίγονται από το ασφαλιστικό ουσιαστικά. Γιατί στα 20000€ οι εισφορές είναι γύρω στα 6000€ που ούτως ή άλλως είναι και τώρα για 10ετή εμπειρία και ανεβαίνει...Άρα, η κρίση στον κατασκευαστικό κλάδο είναι στο μυαλό μου; Μόνο εγώ δεν έχω δουλειά; Ας μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται...

Συγνώμη που θα το πω, μπορεί να σε αδικώ

αλλά η λογική σου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ κοντόφθαλμη.

 

Στα 20.000Ε οι εισφορες ειναι κοντα στα 8000Ε και οχι 6000Ε.

 

Προσωπικα ειμαι υπερ της συνδεσης των εισφορων με το εισοδημα.

ΑΛΛΑ, με λογικοτερους συντελεστες, με συστημα που να ειναι ανταποδοτικο (δεν εχω διαβασει διεξοδικα το σχεδιο νομου, αλλα νομιζω οτι ολοι την ιδια συνταξη θα παρουν) και με δυνατοτητα για ιδιωτικη ασφαλιση.

 

ΥΓ. Τελος, στις παροχες υγειας για ποιο λογο μπηκε συντελεστης επι του εισοδηματος? Δηλαδη αυτος που βγαζει 20.000Ε θα εχει καλυτερες παροχες απο αυτον που βγαζει 10.000Ε και πρεπει να πληρωνει παραπανω?

ΑΚΡΙΒΩΣ!!

Αυτός που έχει μηδενικό εισόδημα να μην έχει καθόλου εισφορές,

αυτός που έχει μεγάλο εισόδημα να συνεισφέρει λίγο παραπάνω αλλά με λογικούς όρους.

ΔΕΝ γίνεται αυτός με 40000€ τζίρο να χαιρόμαστε που θα του πάρουν τα 24600€ γιατί εμείς δεν τα βγάζουμε.

 

Όσοι έχετε τσίμπλες στα μάτια ανοίξτε τα και σκεφτείτε.

Σκοτώνουμε τον "εμποράκο", όποιος έχει μείνει ακόμα, ο οποίος αποτελεί τον μοχλό της ελληνικής οικονομίας.

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Τελος, στις παροχες υγειας για ποιο λογο μπηκε συντελεστης επι του εισοδηματος? Δηλαδη αυτος που βγαζει 20.000Ε θα εχει καλυτερες παροχες απο αυτον που βγαζει 10.000Ε και πρεπει να πληρωνει παραπανω?

 

Σωστό αυτό που λες, αλλά νομίζω και οι μισθωτοί πληρώνουν ποσοστό επί του μισθού τους.

 

 

Συγνώμη που θα το πω, μπορεί να σε αδικώ

αλλά η λογική σου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ κοντόφθαλμη.

.

.

.

 

Όσοι έχετε τσίμπλες στα μάτια ανοίξτε τα και σκεφτείτε.

Σκοτώνουμε τον "εμποράκο", όποιος έχει μείνει ακόμα, ο οποίος αποτελεί τον μοχλό της ελληνικής οικονομίας.

Δεν είπα να πληρώσουν και να ματώσουν όσοι έχουν, επειδή δεν έχω εγώ, απλά απορώ πως έχουν τόσοι πολλοί!

Γιατί μη μου πεις πως βγαίνουν και φωνάζουν οι μη έχοντες, λυπάμαι δε θα σε πιστέψω. Γιατί αν όλοι αυτοί είναι μη έχοντες, θα κάναν την ίδια φασαρία και όταν τους ζήτησαν 3000€ το εξάμηνο. Και θυμώνω που τόσα χρόνια που δε θίγονταν, δε σήκωναν δάχτυλο για όσα γίνονταν.

 

Και επαναλαμβάνω πως οι μισθωτοί (δημόσιοι και ιδιωτικοί) δίνουν εισφορές το 20% του μισθού τους νομίζω. Αν ισχύει αυτό, το μόνο δίκαιο είναι να δίνουμε το ίδιο ποσοστό, όποιο και αν είναι αυτό, λαμβανομένων πάντα βέβαια υπόψη και των υπολοίπων παραγόντων που επηρεάζουν το τελικό ποσό που μένει για βιοπορισμό, δηλαδή των φορολογικών συντελεστών και των υπολοίπων φορολογικών βαρών.

Δηλαδή ίδιο ποσοστό εισφορών αλλά και ίδια φορολόγηση. Όχι δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Ξέρω όλοι τα ίδια λέμε, αλλά κάπου πρέπει να πούμε και τον πόνο μας και να μας καταλαβαίνουν...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο μισθωτός δίνει το 20% για την υγεία.

6,67% αυτός και 13,33% ο εργοδότης.

Και από αυτός ο εργοδότης θα πληρώσει και για την εαυτό του.

 

Προφανώς και όλοι φωνάζουν όταν κάτι τους θίγει.

Είναι νομοτελειακό.

Δεν γίνεται αλλιώς.

Υπήρχαν όμως φωνές και αντιδράσεις αρκετά ισχυρές, για τις αυξήσεις του 07.2011.

Σκέψου όμως και την παράμετρο της κατάστασης.

Πως ήσουν στο 2011 πως είσαι τώρα και που βαδίζουμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.