Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

απαραίτητες μελέτες για άδεια δόμησης εργαστηρίου ζυμαρικών με πρατήριο πώλησης


Recommended Posts

Γεια σας,

 

θα ήθελα τα φώτα σας στο εξης:

 

για ανέγερση νέου κτιρίου 170 μ2 εργαστηρίου ζυμαρικών (εργαστήριο / βιοτεχνικό), όπου τα 49,50 μ2 θα είναι πρατήριο πώλησης και τα 124,50 θα είναι ο χώρος παραγωγής. τι μελέτες απαιτούνται για την έκδοση άδειας δόμησης ?

 

Πιστεύω πως η άδεια θα πρέπει να είναι "εργαστήριο ζυμαρικών με πρατήριο" και να θεωρηθεί η κυρια χρήση ως βιοτεχνικό/εργαστήριο μέσα στο οποίο θα έχει και χώρο πώλησης.

 

Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας για τις απαιτούμενες μελέτες

- τοπογραφικό

- αρχιτεκτονικά

- στατικά

- παθητική πυροπροστασία

- μελέτη θερμικής επάρκειας

- μελετη περιβάλλοντος χώρου

 

Απαιτείται τίποτα άλλο πχ (Ηλεκτρικά, ύδρευση, θέρμανση, ΚΕΝΑΚ ????)

 

με εκτίμηση

Βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

για δες και εδω:

Έλεγχος Πληρότητας Φακέλου Οικοδομικής Άδειας

  http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

 

Σε ευχαριστώ πολύ.  Δυστυχώς οι πληροφορίες που παρέχει το σάιτ της e-poleodomia είναι πολύ γενικές και αναφέρεται στα γενικά δικαιολογητικά (που είναι πολύ χρήσιμο αλλά δεν ξεκαθαρίζει το είδη των μελετών). θα ήταν ωστόσο τέλειο να μπορούσε εκείνο το σάιτ να δώσει ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με το θέμα μου.

 

το βασικό μου ερώτημα είναι:

 

πέρα από αρχιτεκτονικά, στατικά, παθητική πυροπροστασία, περιβάλλων χώρος και θερμομόνωση (θερμική επάρκεια), πρέπει να γίνουν και άλλες μελέτες (όπως ηλεκτρικά, ύδρευση, αποχέτευση, θέρμανση, κλιματισμός, ΚΕΝΑΚ ???

 

το κτίριο είναι ισόγειο με συνολική επιφάνεια 175 μ2. Εσωτερικά επιμερίζεται σε 49,50 μ2 πρατήριο πώλησης και 124,50 μ2 εργαστήριο. κύρια χρήση είναι το εργαστήριο και άρα κατατάσσεται ως βιοτεχνία/εργαστήριο.

 

με εκτίμηση

βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι ζηταει η πολεοδομια, αλλά η σωστη διαδικασία είναι να πας τα αρχιτεκτονικά σχεδια στη Δ/νση Αναπτυξης, μαζί με ερωτηματολόγιο και χρήση γης, να τα θεωρησει και μετα να πανε στην πολεοδομία.

Γινεται και κατευθειαν στην πολεοδομία αλλα το σωστο είναι το πρωτο.

 

Εξασφαλίζεις οτι θα αδειοδοτηθεί (οτι δεν εχεις κανει καποιο λάθος)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφε. το ερώτημα μου αφορά στις απαραίτητες μελέτες που χρειάζεται να κατατεθούν στην Υ.ΔΟΜ. προκειμένου να εκδοθεί άδεια δόμησης. και συγκεκριμένα αναφέρω τις:

αρχιτεκτονικα -- ναι

στατικά -- ναι

παθητική πυροπροστασία -- ναι

μελέτη περιβάλλοντος χώρου --- ναι

μελέτη θερμικής επάρκειας ---- ναι

 

χρειάζεται κάτι άλλο για αυτό το κτίριο ???  (πχ ηλεκτρικά, υδραυλικά, αποχέτευση, θέρμανση, κλιματισμός, κλπ ???).

 

Στην Υ.Δομ μου λένε πως θέλουν όλες της Η/Μ αλλά δεν μου λένε που το λέει αυτό ο νόμος..

 

διαβάζω τη νομοθεσία του ΚΕΝΑΚ και διαπιστώνω πως τα κτίρια με χρήση εργαστηρίου/ βιοτεχνία δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του - άρα όχι μέλετη ενεργειακής απόδοσης. Επίσης το πρατήριο είναι κάτω από 50 μ2, άρα ούτε αυτό απαιτέι ΚΕΝΑΚ.

 

διαβάζοντας τον κτιριοδομικό (άρθρο 368, ΦΕΚ 580δ/1999) βλέπω πως είμαι κάτω από 300 μ2 επιφάνεια και κάτω από 1500 μ3 ογκου άρα δεν απαιτεί ηλεκτρικα, θέρμανση κλπ. Επίσης είμαι κάτω από 800 μ3 όγκου άρα ούτε υδρευση / αποχέτευση).

 

Το μόνο άρθρο που βλέπω σε εκρεμμότητα είναι η παράγραφος 4 του άρθρου 368 Κτιριοδομικού (ΦΕΚ 580Δ/1999) που γράφει:
 

"4. Για τις περιπτώσεις ειδικών κτιρίων ή για τμήματα κτιρίων με ειδική χρήση απαιτείται η υποβολή και κάθε άλλης μελέτης η οποία επιβάλλεται από τις ειδικές διατάξεις που διέπουν την ειδική χρήση, καθώς και η σχετική δήλωση επίβλεψης των εργασιών αυτών"..

 

Μόνο βάσει αυτού του άρθρου μπορώ να συμπεράνω πως χρειάζονται και άλλες μελέτες. Μήπως γνωρίζετε ΦΕΚ, νόμος, εγκύκλιος που να αποσαφηνίζει τα είδη των μελετών αναλόγως της χρήσης. ?
 

ευχαριστώ πολύ

 

 

δε ξερω τι ζηταει η πολεοδομια, αλλά η σωστη διαδικασία είναι να πας τα αρχιτεκτονικά σχεδια στη Δ/νση Αναπτυξης, μαζί με ερωτηματολόγιο και χρήση γης, να τα θεωρησει και μετα να πανε στην πολεοδομία.

Γινεται και κατευθειαν στην πολεοδομία αλλα το σωστο είναι το πρωτο.

 

Εξασφαλίζεις οτι θα αδειοδοτηθεί (οτι δεν εχεις κανει καποιο λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι ειδικό κτίριο, τούλαχιστον θα απαιτηθεί (ανεξάρτητα επιφάνειας και όγκου) ύδρευση, αποχέτευση (σίγουρα θα σου τα ζητήσουν και απο το υγειονοικό για την καταλληλότητα του κτιρίου) καθώς επίσης και ηλεκτρική εγκατάσταση ισχυρών ρευμάτων και ενεργητική πυρασφάλεια !

Για θέρμανση μάλλον δεν θα απαιτηθεί ... πιθανόν για κλιματισμό (μόνο ψύξη) του χώρου !

 

Αυτό που γράφεις παραπάνω για τμ και όγκους (ΦΕΚ 580Δ/1999) , είναι παλιό και δεν ισχύει, έχει γίνει τροποποίηση του άρθου 25 του κτιριοδομικού απο το 2010 ή 2011 με κάποια ΥΑ που δεν θυμάμαι !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.