Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντιψυκτικό σε καινούριο ηλιακό


eng11

Recommended Posts

Αγόρασα έναν ηλιακό (Maltezos Inox) το καλοκαίρι. Τότε στην εγκατάσταση που έκανε ο υδραυλικός έριξε και το προβλεπόμενο αντιψυκτικό. Τώρα (6 μήνες αργότερα) ο ηλιακός δεν έχει ούτε χλιαρό νερό. Θα το χαρακτήριζα όχι παγωμένο.

Είναι δυνατόν να μην έχει αντιψυκτικό ή να φταίει το αντιψυκτικό σε καινούριο ηλιακο;

Να έκανε κάτι λάθος ο υδραυλικός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχω γνωσεις απο ηλιακους αλλα στο σπιτι που νοικιαζω τον γεμιζω με νερο μια φορα το χρονο, την περιοδο οκτωβρη - νοεμβρη γιατι αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσενα.  Οταν γεμιζει μου ερχεται παλι ζεστο νερο....

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες που επικρατούν αυτή την εποχή επιτρέπουν σε έναν ηλιακό να παρέχει ζεστό νερό όχι καυτό. Το πρώτο που προσέχουμε είναι τι ώρες καταναλώνουμε ζεστό νερό.

Αν το καταναλώνουμε τότε που ο ηλιακός ζεσταίνει το νερό του δοχείου είναι φυσιολογικό τελικά να μην έχει ζεστό νερό αργότερα.

Πάντως η πρακτική είναι : πολύ πρωί που δεν έχουν "πέσει" οι ακτίνες του ήλιου στους συλλέκτες να ανοίξουμε την πάνω τάπα του δοχείου και να συμπληρώσουμε - πάντα - υγρά αν χρειάζονται.

Αν λοιπόν ο ηλιακός σου ζέσταινε πριν κανονικά το νερό τότε ενδεχομένως να είχε "κρατήσει" λίγο αέρα και να χρειάζεται εξαέρωση που γίνεται με την πρακτική αυτή.

Link to comment
Share on other sites

πάρε τον υδραυλικό να το δει, έχει υποχρέωση αφού το έβαλε πριν από 6 μήνες.

μπορεί να έχουν παγώσει οι σωλήνες ή κάτι άλλο . . . και να μη φταίει αυτός.

Edited by ioannis_g
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τον υδραυλικό αύριο πριν την ανατολή.

Δεν γίνεται όμως να συμπληρώνω τα υγρά κάθε λίγο. άλλο μια συμπλήρωση το χρόνο και άλλο μετά από κάθε παγωνιά.

Πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο 6 μηνών ηλιακός να θέλει συμπλήρωμα υγρών...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και την άποψη του υδραυλικού που έκανε τη δουλειά, πως το εξήγησε?

Προσωπικά βλέπω τα εξής:

1. Δεν έγινε σωστή πλήρωση στην εγκατάσταση.

2.Ανέβασε μεγάλη θερμοκρασία το καλοκαίρι και έβγαλε νερά από την βαλβίδα, αν έμεινε για μέρες με το νερό αχρησιμοποίητο (διακοπές για παράδειγμα).

3. Υπάρχει διαρροή.

Αν κατάλαβα σωστά είσαι υπό εγγύηση, φρόντισε λοιπόν να το λύσεις με τον σωστό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και την άποψη του υδραυλικού που έκανε τη δουλειά, πως το εξήγησε?

Προσωπικά βλέπω τα εξής:

1. Δεν έγινε σωστή πλήρωση στην εγκατάσταση.

2.Ανέβασε μεγάλη θερμοκρασία το καλοκαίρι και έβγαλε νερά από την βαλβίδα, αν έμεινε για μέρες με το νερό αχρησιμοποίητο (διακοπές για παράδειγμα).

3. Υπάρχει διαρροή.

Αν κατάλαβα σωστά είσαι υπό εγγύηση, φρόντισε λοιπόν να το λύσεις με τον σωστό τρόπο.

 

Ο υδραυλικός το μόνο που είπε "φέτος έβαλα 20 ηλιακούς Malt.. δεν είχα κανένα πρόβλημα. είναι πολύ περίεργο αυτό. μήπως έλειψες μέρες από το σπίτι το καλοκαίρι?".

 

Δεν έλειψα καμία μέρα κι επιπλέον ακόμη κι αν δεν το χρησιμοποιούσα το ζεστό, άφηνα τη βρύση ανοιχτή να φύγει αρκετή ποσότητα, ακριβώς για να αποφύγω την περίπτωση 2 που αναφέρεις κι εσύ.

 

Για το 1 δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Αλλά έστω ότι έλειπε εξαρχής. Το καλοκαίρι είχα ζεματιστό νερό. Θα μπορούσε να έχει;

Για το 3 θα δείξει.

 

6 μήνες τον έχω. αν γίνεται (εδω ή σε ΠΜ) μπορείς να μου περιγράψεις το σωστό τρόπο επίλυσης, γιατί πιστεύω ότι δεν ξεμπέρδεψα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.