Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιψυκτικό σε καινούριο ηλιακό


eng11

Recommended Posts

Εργοστάσιο που αγοράζαμε εμείς ηλιακούς μου είχε πει ότι για τις διαστολές στο κλειστό κύκλωμα είναι σχεδιασμένο ώστε να κρατάει λίγο αέρα σε θύλακα και να παίρνει έτσι τις διαστολές του υγρού λόγω αλλαγών θερμοκρασίας.

 

Ίσως αυτό να είναι διαδεδομένο κόλπο και σε άλλους κατασκευαστές. Κάποιο «κόλπο» θα έχουν αλλιώς θα άνοιγε συνέχεια η βαλβίδα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια φορα θα ανοιξει μεχρι η πιεση στο ζεστο φτασει στα κανονικα επιπεδα.
το ζητημα ειναι επηρέαζει αυτη η ποσοτητα που χαθηκε την κυκλοφορια του υγρου απο οταν αρχισει να ζεσταινεται και μετα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

μια φορα θα ανοιξει μεχρι η πιεση στο ζεστο φτασει στα κανονικα επιπεδα.

το ζητημα ειναι επηρέαζει αυτη η ποσοτητα που χαθηκε την κυκλοφορια του υγρου απο οταν αρχισει να ζεσταινεται και μετα.

Νομίζω ότι είναι σχεδιασμός του μανδύα που με λίγο κενό στο πάνω του μέρος να μην επηρεάζει την ροή

Οι περισσότερες εταιρίες δεν τοποθετούν εδώ και χρόνια  δοχεία διαστολής...

Ουτε ο Μαλτέζος ούτε ο Nobel, ούτε ο ηλιακμή στο megasun, ούτε ο sonne στον χάλκινο.

Και αυτα είναι ηλιακά που έχουν όλα solar kyemark

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ισχύει ότι μένει λίγος αέρας, προσοχή όμως στη περίπτωση ύπαρξης αυτόματου εξαεριστικού απαιτείται δοχείο διαστολής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας, έχω πολύ καιρό να επισκεφτώ το forum  λόγω επαγγελματικών ταξιδιών.

Εννοώ αυτόματο εξαεριστικό, και αυτό γιατί αποβάλει όλο τον αέρα, το υγρό είναι ασυμπίεστο και έχουμε αύξηση της πίεσης. Δεν μένει ο αέρας που λέγαμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθαβω το θεμα για συνεχεια.

 

Ο ηλιακος Μαλτ.. δεν παιρνει δοχειο διαστολης (μαλλον εχει εσωτερικο, αν καταλαβα σωστα).

 

Καλεσα τον ιδιο τον εγκαταστατη (και οχι αλλον ασχετο - το τονιζω και για την τιμη που θα δειτε στη συνεχεια) να συμπληρωσει υγρο γιατι δεν μου ζεσταινε νερο. Μου πηρε 30 εργατικα (για κεραμοσκεπη) και 15 ευρω το 4λιτρο του Μαλτ.. Συνολο 45 ευρω.

Επειδη δεν γνωριζω σχετικα, οι τιμες για συμπληρωση υγρου εκει παιζουν? Δηλαδη, προ κρισης τι παιρνανε για 10 λεπτα υποθεση? 50 ευρω εργατικα? Το υγρο οντως κοστιζει 15 ευρω?

 

Εκτος αυτου, ο ηλιακος ειναι 2 ετων, και ηδη συμπληρωνω υγρο για 2η φορα. Την 1η φορα περισυ πηρε περιπου 400ml και τωρα 200ml. Μηπως πρεπει να μιλησω απευθειας με Μαλτ?

Τι λετε?

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.