Jump to content

Οικίσκοι γεωτρήσεων & αντλητικών εγκαταστάσεων-Εγκύκλιος 771/24-1-1978 Υπ. Δημ. Έργων


Recommended Posts

Oι οικίσκοι των γεωτρήσεων που βγαίνουν με ΕΕΜΚ μετράνε στην Δόμηση? δεν απαιτείται διάγραμμα δόμησης στα δικαιολογητικά και για αυτο υποθέτω ότι δεν θα μετράνε στην δόμηση. Χρειάζεται να περάσουν από ΣΑ ως ειδικά κτίρια ?

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...
  • Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Εγκύκλιος 6 (μή απαίτηση εκδόσεως οικοδομικής άδειας). Το άρθρο 7 του Ν651/77 αφορά την απαγόρευση παροχή ρεύματος και ύδατος χωρίς την προσκόμιση οικ. άδειας και καταργείται με το Ν 1512/1985, άρθρο

Έγγραφο 159641/18-11-1986 σχετικά με την έγκριση -  βεβαίωση της αναγκαιότητας κατασκευής κτισμάτων αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών από τις Δ/νσεις Εγγείων Βελτιώσεων (το βρήκα σε κακή κατ

Μπορεί κάποιος να πει ότι στο 4178 δηλώνεις μόνο όσες είναι μετά το 2004 , που απαιτούνταν η έκδοση εργασιών μικρής κλίμακας για την κατασκευή τους. Για πριν το 2004 όμως; Εκεί είναι το ερώτημα.

Posted Images

On 17/5/2016 at 12:41 ΜΜ, kasvan said:

Έγγραφο 159641/18-11-1986 σχετικά με την έγκριση -  βεβαίωση της αναγκαιότητας κατασκευής κτισμάτων αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών από τις Δ/νσεις Εγγείων Βελτιώσεων (το βρήκα σε κακή κατάσταση).

 

Ορίζει ότι το εμβαδόν των οικίσκων δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 9 τμ (εκτός εάν καθορίζεται μεγαλύτερο από σχετική μελέτη θεωρημένη από αρμόδια υπηρεσία) και το μέγιστο ύψος τα 2,5 μ.

post-1616-0-39266100-1463477711_thumb.jpg

post-1616-0-82398700-1463477818_thumb.jpg

Μηπως εχεις το έγγραφο σκαναρισμένο σε καλύτερη ανάλυση γιατί το αποθήκευσα αλλά δεν μπορώ να το διαβάσω. Ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Η γεώτρηση/πηγάδι χωρίς οικίσκο(μια τρύπα σκεπασμένη με καπάκι- σε επίπεδο εδάφους) χρήσει υπαγωγής σε Ν. 4495 ή μόνο στο ΕΜΣΥ;

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Μπορεί να βγει ΕΕΜΚ για οικίσκο αντλητικού συγκροτήματος σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο (εκτός σχεδίου)?

Στο Π.Δ. 13-5-1985 στο άρθρο 3 γράφει:

Παράθεση

Αρθρο 3. παρ.1 Η ανόρυξη φρεάτων, κατασκευή αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών επιτρέπονται ανεξαρτήτως αρτιότητας γηπέδου με τους κάτωθι όρους και περιορισμούς δομήσεως:   α) Τα κτίσματα για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων πρέπει να έχουν τις απολύτως απαραίτητες για το σκοπό αυτό διαστάσεις και μέγιστο ύψος 2,50 μέτρα.

 

Edited by Paul_Mix
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

να κάνω μια ερώτηση με τη νομιμότητα των οικίσκων;;

διαβάζω για την εγκύκλιο του 1978 όπου ανέφερε ότι δεν χρειαζόταν άδεια, οπότε πριν το 270/Δ/1985 θεωρούνται νόμιμοι.  μα δεν υπήρχε το 538/Δ/1978 , όπου και πάλι ήθελε άδεια για τους οικίσκους;;

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.