Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιμακωτές εκπτώσεις για τους επιστήμονες προτείνει η κυβέρνηση


george68

Recommended Posts

Για μενα το σωστο ειναι :

 

υποχρεωτικες οι εισφορες : για κυρια και επικουρικη συσχετιζομενες με το εισοδημα και με πληρη ανταποδοτικο χαρακτηρα (κοινως πολλα βαζεις πολλα παιρνεις)

προαιρετικες οι εισφορες : για υγεια και εφαπαξ.

 

Μια αλλη ιδεα που ακουσα και μου αρεσε ειναι  :

-υποχρεωτικες οι εισφορες

-μη συσχετιζομενες με το εισοδημα  

-και με δυνατοτητα επιλογης ασφαλιστικων πακετων και πακετων παροχων υγειας.

 

Να υπαρχουν δηλαδη συνταξιοδοτικα πακετα και πακετα υγειας με δικαιωμα επιλογης και ο καθενας αναλογα με την τσεπη του να πρατει αναλογα.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως τα λεει ο ζεφυρος "δεν εχω κομπλεξ να δηλωνω μηχανικος".

 

Ασε που την ιδιοτητα δεν την χανεις, αν πχ δουλευεις σε Σ/Μ, παλι μηχανικος εισαι.

 

Προσωπικα, τα βγαζω περα και με το παραπανω, αλλα σχετικα δυσκολα και με 15+ ωρες δουλεια τη μερα, χωρις να μετραω τις ωρες για διαβασμα, επικοδομητικη κουβεντα στο φορουμ κτλ.

Αλλα ειμαι μονος μου (ανυπαντρος και χωρις παιδια) και δεν εχω ιδιοκτησια στο ονομα μου.

Αν τα παραπανω αλλαξουν, μαλλον δεν θα τα βγαζω περα.

Μενω στο επαγγελμα επειδη ειμαι ευχαριστημενος, το γουσταρω (οχι αυθαιρετα, ΠΕΑ κτλ) και σεβομαι τον κοπο και τις δαπανες που εχω κανει για το επαγγελμα μου.

Αλλα δεν εχω κανενα κολλημα, αν δεν τα βγαζω πια περα, να κανω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

 

Καταληγω να πω, οτι οι συντελεστες που εχουμε δει μεχρι τωρα σε ΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ.

Ισως και γιαυτο ειναι τοσο υψηλοι, διοτι ξερουν οτι δεν θα παρουν ουτε τα μισα απο αυτα που υπολογιζουν.

Αν δεν μπορεις να φοροδιαφυγεις (πχ ολες οι συναλλαγες με καρτα), τοτε, απλα πας για λουκετο.

Για να βγαζεις 800Ε/μηνα πρεπει να εισπρατεις  2500Ε (καθαρα), δηλαδη 30.000Ε το χρονο.

Χαιρετισματα....

Αυτό ακριβώς!

Απλά έχω και 2 κοπέλια τον 1 από τα 28 μου.Πιο νωρίς κοιμάμαι εγώ παρά τα παιδιά. Αλλα δε βαριέσε ακούμε και ένα τραγούδι που με ηρεμει 

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να πληρώνεις αλλα εσυ για υγεια και αλλα ο αλλος που εχει πολλα ή καθολου ο αλλος που ειναι ανεργος ... αυτο ειναι το πλεον νεο φιλελευθερο μέτρο ... αν και ειμαι φιλελευθερος η εισφορα υγειας και εφαπαξ θα πρεπει να καταργηθει τελειως... ολοι θα πρεπει να εχουν την ιδια πρόσβαση και με τους ίδιους όρους στην υγεία ... θα πρεπει να καλύπτετε μέσο του φόρου ...

για την συνταξη θα πρεπει να ειναι η εισφορα προερετικη ειτε ειναι κρατικη ειτε ιδιωτικη και θα αφορα το επιπλέον ποσο της κατώτερης βασικης  ... 

με λιγα λόγια όταν θα γινω πρωθυπουργός θα καταργήσω τελείως τις ασφαλιστικές εισφορές θα καθιερώσω μια κατώτερη σύνταξη για όλους και θα υπάρχει μόνο ΦΠΑ στο 25% και άλλος ένας φόρος στο 25% για όλους ανεξαρτήτου εισοδήματος... και όποιος αντέξει ... όποιος θελει να επενδύσει για τα γεραματα ας το κάνει μονος τους οποιος δεν θελει ας μεινει στο δρομο δεν με νοιάζει ... εννοειτε υγεια θα ειναι δωρεαν για ολους οποιος θελει να παει στο ιδιώτη γιατρο ας πληρωσει μονος του ...τα βαρια περιστατικά εννοείτε θα καλύπτονται ολα απο το κρατος ... ψηφίστε με ... 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να πληρώνεις αλλα εσυ για υγεια και αλλα ο αλλος που εχει πολλα ή καθολου ο αλλος που ειναι ανεργος ... αυτο ειναι το πλεον νεο φιλελευθερο μέτρο ... αν και ειμαι φιλελευθερος η εισφορα υγειας και εφαπαξ θα πρεπει να καταργηθει τελειως... ολοι θα πρεπει να εχουν την ιδια πρόσβαση και με τους ίδιους όρους στην υγεία ... θα πρεπει να καλύπτετε μέσο του φόρου ...

για την συνταξη θα πρεπει να ειναι η εισφορα προερετικη ειτε ειναι κρατικη ειτε ιδιωτικη και θα αφορα το επιπλέον ποσο της κατώτερης βασικης  ... 

με λιγα λόγια όταν θα γινω πρωθυπουργός θα καταργήσω τελείως τις ασφαλιστικές εισφορές θα καθιερώσω μια κατώτερη σύνταξη για όλους και θα υπάρχει μόνο ΦΠΑ στο 25% και άλλος ένας φόρος στο 25% για όλους ανεξαρτήτου εισοδήματος... και όποιος αντέξει ... όποιος θελει να επενδύσει για τα γεραματα ας το κάνει μονος τους οποιος δεν θελει ας μεινει στο δρομο δεν με νοιάζει ... εννοειτε υγεια θα ειναι δωρεαν για ολους οποιος θελει να παει στο ιδιώτη γιατρο ας πληρωσει μονος του ...τα βαρια περιστατικά εννοείτε θα καλύπτονται ολα απο το κρατος ... ψηφίστε με ... 

 

Μπλα μπλα μπλα.

 

Για τα χάλια των δημοσίων νοσοκομείων τουμπέκι.

 

Το ασφαλιστικό σύστημα και γενικότερα το κράτος χρειάζεται γκρέμισμα και χτίσιμο από την αρχή. Με τέτοια χάλια εγώ δεν δέχομαι να δίνω ούτε cents στο σύστημα δημόσιας υγείας. Το κράτος πρέπει να δώσει την δυνατότητα επιλογής μεταξύ δημόσιας ή ιδιωτικής ασφάλισης υγείας, αν θέλει κάποιος μπορεί να πληρώνει και τα δύο αλλά αυτό δικό του θέμα. Εισφορές από σύνταξη υποχρεωτικές με συντελεστή επι του εισοδήματος, σύνταξη επίσης ανταποδοτική με βάση όσα πλήρωσες.

Ο άνεργος σε καμιά περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει, αν μερικοί ενοχλούνται από τις παροχές προς τους ανέργους να υιοθετήσει το κράτος σύστημα ελέγχου όπως στα σκανδιναβικά κράτη που ελέγχουν τι κάνεις και αν έψαξες να βρεις δουλειά και δεν πήγες να γραφτείς στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ για να δικαιούσαι παροχές και να ρουφάς την φραπεδιά στην καφετέρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος θέλω να πληρώνω ποσοστό επί του εισοδήματος μου (είμαι κάτω από 10000). Οι συνδικαλιστές που αντιδράναι  μάλλον είναι πάνω από 40000 με τους γνωστους που έχουν στα υπουργεία και παίρνουν έργα. Να πληρώσουν τα παραπάνω και για μας.  

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο φτάσεις και εσυ τα 40Κ που σου το εύχομαι, να δω αν θα λες το ίδιο..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

 

 

Προτιμώ να πάω στο Σ/Μ της γειτονιάς μου... στανταρ θα με προσλάβουν αν τους πω πως δεχομαι με 714 καθαρά

Ωραίο αστείο! Έχεις ακούσει κάτι για ελάχιστο μισθό 500€; Μη πω για κάτω των 25 ετών...

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, που ζείτε;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αστείο! Έχεις ακούσει κάτι για ελάχιστο μισθό 500€; Μη πω για κάτω των 25 ετών...

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, που ζείτε;

 

Ειμαι στα 36 με 11 χρόνια εργασιας.... Ειμαι μηχανικός και θεωρώ πως κόβει λίγο το μυαλό μου.... θα τα καταφερω στον Σκλαβενίτη δίπλα μου.... και ο ΣΚλαβενιτης θα θελήσει να εχει ενα κελεπουρι με 714 που ισως και να το αξιοποιήσει κάπου αλλου στο μέλλον....

 

Χανεις φυσικά την ευρύτερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα 36 με 11 χρόνια εργασιας.... Ειμαι μηχανικός και θεωρώ πως κόβει λίγο το μυαλό μου.... θα τα καταφερω στον Σκλαβενίτη δίπλα μου.... και ο ΣΚλαβενιτης θα θελήσει να εχει ενα κελεπουρι με 714 που ισως και να το αξιοποιήσει κάπου αλλου στο μέλλον....

 

Χανεις φυσικά την ευρύτερη εικόνα.

Εσύ αναμφίβολα θα τα καταφέρεις και σε αυτή και σε όποια άλλη εργασία (που δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις που δεν έχεις αποκτήσει). Μυαλό σίγουρα έχεις. Το θέμα είναι πως δε θα σε πάρει ο όποιος Σκλαβενίτης, γιατί θα προτιμήσει ανειδίκευτο νεότερο με λιγότερα χρήματα. Όσο για το να σε αξιοποιήσει αλλού, αν χρειάζεται άτομο για άλλη θέση, θα ζητήσει από την αγορά εργασίας. Χαμός γίνεται! Δε θα σε πάρει για ταμία με σκοπό να σε βάλει αλλού! 

Αν δεις αγγελία σχετική στείλε βιογραφικό από περιέργεια, να δεις αν θα σε καλέσουν για συνέντευξη.

Καλύτερα σε θέσεις "χαμηλού επιπέδου" να μη παραθέτεις τα πτυχία σου. Σου μιλάω εκ πείρας! 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αναμφίβολα θα τα καταφέρεις και σε αυτή και σε όποια άλλη εργασία (που δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις που δεν έχεις αποκτήσει). Μυαλό σίγουρα έχεις. Το θέμα είναι πως δε θα σε πάρει ο όποιος Σκλαβενίτης, γιατί θα προτιμήσει ανειδίκευτο νεότερο με λιγότερα χρήματα. Όσο για το να σε αξιοποιήσει αλλού, αν χρειάζεται άτομο για άλλη θέση, θα ζητήσει από την αγορά εργασίας. Χαμός γίνεται! Δε θα σε πάρει για ταμία με σκοπό να σε βάλει αλλού!

Αν δεις αγγελία σχετική στείλε βιογραφικό από περιέργεια, να δεις αν θα σε καλέσουν για συνέντευξη.

Καλύτερα σε θέσεις "χαμηλού επιπέδου" να μη παραθέτεις τα πτυχία σου. Σου μιλάω εκ πείρας!

Λιγο εκτος θέματος αλλα απο προσωπική εμπειρια σε τέτοιες θέσεις δεν στέλνεις βιογραφικό πας και κανεις αιτηση απο κοντά.. Η συγκεκριμένη εταιρεια μιας και αναφέρθηκε ειναι απο τις πλέον φιλικές για τους εργαζόμενους και πίστεψε με εχεις πολλες πιθανότητες να σε πάρουν.. Το 700ρι τουλαχιστον το εχεις στάνταρ.. Απο 2 γνωστούς πρόσφατα ούτε γνωριμίες ούτε τιποτα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.