Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης στο Περιστέρι


pk10gr

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

 

Ψάχνοντας κι εγώ όρους δόμησης στο Περιστέρι, η αναζήτηση με έβγαλε εδώ...

 

Θα μπορούσα να ρωτήσω κι εγώ μήπως γνωρίζεται ποιος είναι ο συντελεστής δόμησης στην Σμύρνης στο Περιστέρι?

 

Πέρνω τηλέφωνο στην πολεοδομία αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, και δεν έχω μπορέσει να περάσω από την πολεοδομία...

 

Αν μπορέσει κάποιος να με ενημερώσει, τον ευχαριστώ από τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θέλω να εκπονήσω ένα τοπογραφικό σε εντός σχεδίου περιοχή στο Δ.Περιστερίου (οδός Τροιζηνίας και Νιγρίτης, ΟΤ 1843), και έχω πάρει τους όρους δόμησης από την Πολεοδομία, ωστόσο στο συνοπτικό έγγραφο που μου δώσανε με τους όρους δόμησης του ''Άνω Λόφου'' τα στοιχεία που αναφέρει δεν ανταποκρίνονται με αυτά που αναφέρει το ΦΕΚ 151 Δ 1971, (βλ εδώ), και πιο συγκεκριμένα ενώ στο χαρτί της πολεοδομίας αναφέρει στην κατά κανόνα αρτιότητα Π=10Μ και Ε=200τμ, το ΦΕΚ αναφέρει Π=8Μ, Β=12, Ε=200τμ, (δηλαδή έχει διαφορετικό πρόσωπο και έχει επιπλέον βάθος, ενώ αντίστοιχες διαφορές υπάρχουν και στην παρέκκλιση). Ωστόσο το σημαντικό είναι το ΦΕΚ δεν αναφέρει σδ, ενώ αντιθέτως το έγγραφο της πολεοδομίας αναφέρει σδ=1,6. Από την αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ βρήκα το ΠΔ 11-8-1979-ΦΕΚ 417/Δ/1978, (βλ εδώ) όπου αναφέρει ότι στα δυτικά προάστια της Αττικής τέθηκαν με αυτό το ΠΔ μέγιστοι σ.δ., χωρίς να είμαι σίγουρος αν σε αυτό στηρίχθηκαν και στην πολεοδομία, (καθότι αυτό έγινε 7 χρόνια αργότερα) Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει, καθότι στην πολεοδομία δεν σηκώνουν τηλέφωνο και δεν μένω κοντά.

Edited by Johnny-B
Link to comment
Share on other sites

για  Περιστερι βρηκα

ΓΠΣ στο ΦΕΚ Δ 382/89

τροποποιηση σε Δ 438/92

και σε ΑΑΠ 386/08

 

με αυτα σαν βαση

ισως να βρεις μιαν ακρη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σας, μήπως μπορειτε να μου πειτε τον συντελεστή δόμησης κ κάλυψη για το ΟΤ 419 Περιστερίου; Είναι ο δρόμος της πολεοδομίας.

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αν ψάξεις θα τους βρεις http://gis.epoleodomia.gov.gr/v11/#/23.7703/37.8948/16

 

Link to comment
Share on other sites

πες την οδο και αριθμο

να το βρουμε απο τον πινακα αντικειμενικης αξιας..

[ο ακις δλδ...]:smile:

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Gsk88 said:

... Ξέραμς 1,2 και αυτο λέει 1,8

Το Οικοδομικό Τετράγωνο της Ξυλοτεχνείας 419 έχει Συντελ. Δόμησης 1,8

Τα όμορα προς ανατολή (πχ Δάφνη) έχουν Σ.Δ. 1,2

(περισσότερο απο 30 χρόνια είναι εν ισχυ αυτοί οι συντελεστές. Αν έχεις σε πιο παλιό Τοπογραφικό Αναγραφόμενους αλλους ήταν πιο παλιά)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.