Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Oριοθετημένοι οικισμοί-Απόσταση από αιγιαλό-παραλία


axoul

Recommended Posts

καλήσπερα στο forum.

Μπορεί να μου πεί κάποιος που γράφονται οι ελάχιστες αποστάσεις μιας οικοδομής από χαραγμένο αιγιαλό όταν το οικόπεδο είναι εντός οικισμού.Βρήκα το νόμο 2971/01 αλλά δεν λέει τίποτα για αποστάσεις. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

axoul

 

Ξαναδιάβασε προσεκτικά άρθρο 7 παράγραφο 5 του 2971/01,μήπως βρίσκεται εκεί η απάντησή σου.

 

Αν σε βοήθησα,Παρακαλώ 8-)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δεν λέει αποστάσεις...

λέει ότι δεν υπερβαίνει την γραμμή δόμησης.

Μπορώ δηλ. να βάλω την οικοδομή όπου θέλω επειδή είμαι εντός οικισμού?

δηλ. δεν υπάρχει όριο 15μ΄από παραλία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να μάθεις,είναι αν έχει διαμορφωθεί (νομίμως) η γραμμή δόμησης του οικισμού.

 

Ερμηνεύοντας τις διατάξεις του 2971,με επιφύλαξη θεωρώ ότι η γραμμή δόμησης του οικισμού σου είναι το όριο που μπορείς να τοποθετήσεις ελεύθερα την οικοδομή,χωρίς να παραβιάζεις τη γραμμή αιγιαλού,αλλά αγνοώντας τη γραμμή παραλίας(που ουσιαστικά αυτό είναι το ερώτημά σου=απόσταση οικοδομικής από αιγιαλό=πλάτος ζώνης παραλίας).Αυτό εάν και εφ' όσον έχει διαμορφωθεί νομίμως η γραμμή δόμησης του οικισμού.

 

Στο τοπογραφικό σου δεν υπάρχουν οι γραμμές αιγιαλού και παραλίας?Γραμμή δόμησης του οικισμού?Αν δεν υπάρχουν,πρέπει να τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντος οικισμου η αποσταση του κτιριου απο χαραγμενο αιγιαλο ειναι 15μ.

 

"Αρθ-8 παρ.5, παρ.6, παρ.7, παρ.8 και παρ.9 ΠΔ-2/13-3-81, Αρθ-2 παρ.2 ΠΔ-19/28-8-81)

 

4. Σε περίπτωση παραλιακών οικισμών, η οικοδομή τοποθετείται σε απόσταση 15 μέτρων τουλάχιστον, από την κατά τις κείμενες διατάξεις καθοριζόμενη γραμμή αιγιαλού (χειμέριο κύμα).

Κατ' εξαίρεση εάν υφίσταται εν τοις πράγμασι οικοδομική γραμμή διαμορφωμένη με πυκνή δόμηση, κατά την κρίση της αρμόδιας για τη χορήγηση της άδειας οικοδομής υπηρεσίας, η οικοδομή τοποθετείται επί της γραμμής αυτής."

 

Εαν υπαρχει διαμορφωμενη οικοδομικη γραμμη, θεωρητικα μπορεις να πας σε αυτην αλλα νομιζω μονο μετα απο εγκριση του yπεχωδε -και οχι π.χ. του αρμοδιου πολεοδομικου γαρφειου- (παλια με αποφαση nομαρχη αλλα τωρα αυτη η αρμοδιοτητα εχει μεταφερθει στο yπεχωδε) το οποιο ομως -τουλαχιστον σε δικη μου περιπτωση- αρνειται να δει το θεμα "τμηματικα" για μια ιδιοκτησια και θα το εκανε μονο αν π.χ. ο Δημος κινουσε την διαδικασια για ολο τον οικσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εντος οικισμου η αποσταση του κτιριου απο χαραγμενο αιγιαλο ειναι 15μ.

 

 

χεχε!Στη Μύκονο δηλαδή το χειμέριο κύμα σκάει στην ισοβαθή των 5 μέτρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι, σε οικισμό του 85 όπου έχει καθοριστεί γραμμή αιγιαλού το 2000 και μου τέμνει τα όρια, η εδαφική λωρίδα αυτή θεωρείται ρυμοτομημένη;

Επίσης, υπάρχει υποχρέωση να 'τραβηχτώ' από την γραμμή παραλίας;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Megapad

Ναι, θεωρείται 'ρυμοτομουμενο'. Πρέπει να γίνει παραχώρηση του τμηματος χωρίς αποζημίωση στο δήμο ώστε να μην υπάρχουν πολεοδομικές εκκρεμότητες.

Για την απόσταση από γραμμή παραλίας συνήθως αναφέρεται σε ΓΠΣ αν είσαι σε νησί, ή σε γενικά διατάγματα αν δεν υπάρχει ΓΠΣ. Και ναι, συνήθως υπάρχει υποχρεωτική απόσταση από αυτή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@[email protected]
Στο Φεκ του οικισμού δεν αναφέρεται τπτ. Στην πολεοδομία δεν έχουν κάποιο αρχείο που να ορίζεται κάτι. Υπάρχει κάποιος γενικό ς κανόνας? Η γραμμή παραλίας απέχει 10 μέτρα από την γραμμή αιγιαλού. Εγω μπορώ να τοποθετήσω το κτίριο στην γραμμή παραλίας?
Δεν έχω βρει νόμου που να ορίζει τα μέτρα απόστασης από την γραμμή παραλίας. Επίσης η γραμμη παραλίας θεωρείται σαν Ρ.Γ. δλδ μπορώ να έχω εξώστη?

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.