Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Oριοθετημένοι οικισμοί-Απόσταση από αιγιαλό-παραλία


axoul

Recommended Posts

Καμία παραχώρηση στο Δήμο. Η "ρυμοτόμηση" έχει συντελεστεί με την απόφαση χαρακτηρισμού (ΦΕΚ)

Η αιγιαλίτιδα ζώνη (μεταξύ αιγιαλού και παραλίας) ανήκει στο Ελληνικό Δημόσιο, και θεωρείται κοινόχρηστος χώρος (Ν. 2971/01).

Η (οιονεί) Ο.Γ. τίθεται (συνήθως, και σε οικισμούς) σε απόσταση 15 μ. από τη γραμμή αιγιαλού

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Καμία παραχώρηση στο Δήμο. Η "ρυμοτόμηση" έχει συντελεστεί με την απόφαση χαρακτηρισμού (ΦΕΚ)

Οκ

 

Το 2016 ο Δήμος Πάρου και η Πολεοδομία στη Συρο παρά το ΦΕΚ χάραξης αιγιαλού τοπικά ζητούσε παραχώρηση για να ολοκληρωθεί η απόδοση τμήματος γηπέδου σε κοινή χρήση.

Και ΙΣΩΣ αυτό να γενικεύεται σε όλες τις περιπτώσεις αγοραπωλησιών παραθαλάσσιων γηπέδων για τα οποία η χάραξη αιγιαλού έγινε μεταγενέστερα με ιδιωτική πρωτοβουλία.

Όσο για την απόσταση από γραμμή παραλίας δεν έχω άποψη κ δεν ξέρω αν υπάρχει γενικός κανόνας. Μου έχει τύχει 20, 50 και 60 μέτρα, αλλά αυτές καθορίζονταν από τοπικά σχεδια.

Γουατεβερ. Καλή συνέχεια

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά  κάποιες παληές  συζητήσεις...

Μήπως αυτο εχει σχεση με την απαιτηση να "επικοινωνει" με κοινοχρηστο χωρο?

Οπότε πρεπει να θεσει σε κοινη χρηση μια λωριδα, προς επικοινωνια?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αντιγράφω από τη σχετική νομοθεσία

Ν. 2971/01 ΑΡΘΡΟΝ-2 
      1. Ο αιγιαλός, η παραλία, η όχθη, η παρόχθια ζώνη, το υδάτινο στοιχείο, ο πυθμένας και το υπέδαφος του βυθού της θάλασσας, λιμνοθάλασσας, λίμνης και της κοίτης πλεύσιμου ποταμού είναι πράγματα κοινόχρηστα και ανήκουν κατά κυριότητα στο Δημόσιο, το οποίο έχει υποχρέωση να τα προστατεύει και να τα διαχειρίζεται, σύμφωνα με τις αρχές της αειφορίας και του χωροταξικού σχεδιασμού.

 

ΠΔ /24-4-85 ΑΡΘΡΟ 6                                                                                                                                                                                                                                                                                      1. Κάθε οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση .....                                                                      4. Σε περίπτωση παραλιακών οικισμών και εφόσον δεν ορίζεται διαφορετικά με ειδική διάταξη (ή τοπικό ρυμοτομικό σχέδιο), η οικοδομή τοποθετείται σε   απόσταση: 
      - Τουλάχιστον 15 μέτρα από την καθορισμένη γραμμή αιγιαλού και οπωσδήποτε μετά τη γραμμή παραλίας.                                                                                                                         -  Τουλάχιστον 50 μέτρα από την εκτιμώμενη γραμμή αιγιαλού αν δεν έχει καθορισθεί η γραμμή αιγιαλού.       (
και ακολουθούν κάποιες εξαιρέσεις)

Από συνδυασμό των ανωτέρω, προκύπτει πως για την οικοδομησιμότητα αρκεί το πρόσωπο στην (εγκεκριμένη) παραλία. 

Αν, τώρα, κάθε δήμος και ΥΔΟΜ ερμηνεύουν τη νομοθεσία κατά πως τους συμφέρει, είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία

 

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η χάραξη αιγιαλού και παραλία γίνεται στα πλαισια κάποιου ΓΠΣ. Ποιος ακανε την ανάθεση αυτής της μελέτης; 

Από την γραμμή παραλίας προς την θάλασσα δεν μπορούν να γίνουν τεχνικά έργα πάρα μόνο από δ. Οργανισμούς. Η γραμμή παραλίας είναι, ας πούμε η πρασ. Γραμμή από την πλευρά της θάλασσας. Εσύ για να κρίσεις δεν θέλεις μπροστά σου δρόμο; 

Νομίζω πως πρέπει να δεις τα σχέδια της χάραξης. 

Δεν μπορεί η πολεοδομία να μην έχει άποψη επί του θέματος. Και ο zavi παραπάνω, υποθέτω, πως κάτι τέτοιο υπονοει. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για την περιοχή μου, μιας και δεν ξέρω τι γίνεται αλλού.

Οι χαράξεις των αιγιαλών έχουν γίνει πολύ πριν, και ασχέτως ΓΠΣ. Συνήθως γίνονται μετά από ιδιωτική πρωτοβουλία, εκτός κι αν κάποιος φιλόπονος αιρετός αποφασίσει να πάρει τη σχετική πρωτοβουλία. Θα πρέπει όμως να πληρώσει το μελετητή, οπότε ...

Η χάραξη των οριογραμμών αιγιαλού και παραλίας, επηρεάζεται μόνο από την ύπαρξη εγκεκριμένου σχεδίου ή πυκνής δόμησης. Συνεπώς, ακόμη και αν έχουμε ΓΠΣ σε περιοχή χωρίς τις ανωτέρω γραμμές, τίποτε δεν εμποδίζει την εκ των υστέρων χάραξή τους, αφού η νομοθεσία προβλέπει τήρηση συγκεκριμένων αποστάσεων.

Η απαίτηση προσώπου σε κ.χ. (και όχι υποχρεωτικά σε δρόμο) αφορά στην οικοδομησιμότητα οικοπέδων σε οικισμούς <2000 κατ.

Η άποψη της κάθε υπηρεσίας ή φορέα, θα πρέπει να είναι επαρκώς τεκμηριωμένη, ώστε να μην ταλαιπωρούνται άσκοπα οι πολίτες. 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, tetris said:

[..] Ν. 2971/01 ΑΡΘΡΟΝ-2 
      1. Ο αιγιαλός, η παραλία, η όχθη, η παρόχθια ζώνη, το υδάτινο στοιχείο, ο πυθμένας και το υπέδαφος του βυθού της θάλασσας, λιμνοθάλασσας, λίμνης και της κοίτης πλεύσιμου ποταμού είναι πράγματα κοινόχρηστα και ανήκουν κατά κυριότητα στο Δημόσιο
 [..]

ΠΔ /24-4-85 ΑΡΘΡΟ 6                                                                                                                                                                                                                                                                                      1. Κάθε οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση .....[..]

[..] προκύπτει πως για την οικοδομησιμότητα αρκεί το πρόσωπο στην (εγκεκριμένη) παραλία. 

Μου έκανε πολύ εντύπωση αυτό που λες αλλά δε βρήκα κάτι μου να το καταρρίπτει. Στην αρχή σκέφτηκα μήπως το πνεύμα του νομοθέτη είναι σε αντίθεση διότι η επόμενη παράγραφος 2 στο ΠΔ μιλάει για χώρο που θα έχει κυκλοφοριακή σύνδεση (δε νομίζω να μιλούσε για βαρκούλες) αλλά παρατηρώ αυτή έχει καταργηθεί. 

Είναι συνηθισμένο στην πράξη να έχεις κοινόχρηστο χώρο/πρόσωπο μόνο στη θάλασσα;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κάπου χάθηκε η επικοινωνία, γιατί στο γραπτό λόγο χάνεται το 55% του μηνύματος.

Αυτό που είπα εγώ ως άποψη είναι οτι:

Σε παραθαλάσσιο γήπεδο που χαράχθηκε αιγιαλός και γραμμή παραλιας (μεταγενέστερα της αγοράς) με ιδιωτική πρωτοβουλία, η διαδικασία της χαρτουρας δεν έχει ολοκληρωθει για να είναι το γήπεδο οικοδομήσιμο. Απαιτείται ΚΑΙ η διαδικασία παραχώρησης του τμήματος γηπέδου καταντη του αιγιαλού (προς τη θάλασσα) σε κοινή χρήση. Τουλάχιστον αυτό απαιτειται στην Πάρο, ή για να είμαι πιο ακριβής αυτό υπήρχε ως απαίτηση τουλάχιστον μέχρι το 2016 στην Πάρο σε εκτός σχεδίου γήπεδα.

Ο tetris εξέφρασε την άποψη ότι δεν απαιτείται αυτή η διαδικασία παραχώρησης.

Και έκλεισα με "γουατεβερ", υπονοώντας ότι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να αναπτύξουμε αν απαιτείται ή δεν απαιτείται η διαδικασία παραχώρησης σε κοινή χρήση όταν έχει χαραχτεί αιγιαλός, ρωτήστε την πολεοδομία κατά περίπτωση αν το ζητάει. Η πληροφορία δόθηκε στο σύνολο της.

Αυτά

Καλή συνέχεια

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.