Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Παράδοση σχεδίων και δικαιολογητικών δήλωσης ν. 4178/13 στον ιδιοκτήτη"


Recommended Posts

Μπορείτε να δώσετε μια δήλωση ενός πελάτη. Ενοώ ότι ολοκληρώνετε μια δήλωση 4178 και θα έπρεπε μετά να του δώσετε το 5 σέλιδο την περαιωμένη δήλωση και έναν φάκελο με τα δικαιολογητικά. Ομως ξέρει κανένας Συνάδελφος κανέναν τρόπο, πχ να του δώσουμε έναν ηλεκτρονικό αριθμό ώστε να δει την δήλωση του. Να την δει στο σύστημα, στο ΤΕΕ?

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία και είναι δύσκολο να τυπωθούν όλα τα δικαιολογητικά και να δοθεί αντίγραφο, οπότε...

Ευχαριστώ, Ευχαριστώ

Αρχιτέκτονας

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από εγχειρίδιο ΤΕΕ:

 

Η ιστοσελίδα ελέγχου από τον πολίτη είναι:

 

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με το "κλειδι-κωδικό" που τους δίνουμε δεν μπορεί να δει τα αρχεία. Εγώ προσωπικά τα τυπώνω όλα μια φορά και τους τα δίνω μέσα σε έναν φακελο για να φανεί στην τελική και ο όγκος της δουλειας μας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι δεν μπορεί να δει τα αρχεία.

Θεωρώ ότι ένα DVD με όλα τα αρχεία με ξακάθαρες ονομασίες σε ξεχωριστά pdf αρχεία είναι αρκετό.

Οπότε τυπώνει ότι κατά καιρούς του χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως δίνω έναν πλήρη φάκελλο με ό,τι έχει χρησιμοποιηθεί στη δήλωση κι ένα "ωραιότατο" εξώφυλλο.

Έχω υπολογίσει ότι, έχει συνολικό κόστος 10 ευρώ.

Αλλά αξίζει τον κόπο και δείχνει επαγγελματισμό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτότυπα υπ. δηλώσεων και λοιπών αποδεικτικών στοιχείων τα κρατώ στο αρχείο μου.

Επίσης όταν τα ακίνητα έχουν μακροχρόνια ιστορία, άδειες, εκθέσεις αυθαιρέτων, πρόστιμα και ρυθμίσεις, άδειες λειτουργίας, πυρασφαλείας κ.λ.π. τους παραδίδω ένα φάκελο με όλο το ιστορικό για να το έχουν συγκεντρωμένο.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει ο Ιασονας.

Και γω αυτο κανω.

Προφανως, αν βγαλλεις 100 φωτογραφιες, δε θα του δωσεις και τις 100.

 

Προσωπικα δινω ενα αντιγραφο απο οτι ανεβαινει στο συστημα, εκτος τις κρατησεις που αφορουν εμενα (πχ ΤΣΜΕΔΕ).

Αν δεν ειχε σχεδια απο την ΟΑ, του δινω και ενα πακετο απο τα σχεδια αυτα (στον ιδιο φακελο με αλλο εξωφυλλο).

 

Θεωρω οτι ΠΡΕΠΕΙ να τα εχει.

Το 5σελιδο (μπορει να ειναι και 15σελιδο, δεν καταλαβαινω γτ ολοι το λενε 5σελιδο), δεν αποδεικνυει τιποτα.

Επρεπε στο εντυπο αυτο να εκτυπωνεται και λιστα των αρχειων που υπαρχουν στο συστημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω έναν δεύτερο ίδιο φάκελλο, όπως αυτός που έδωσα στο πελάτη μου.

 

Δίνω και τις πληρωμές σε ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. και το ΦΕΜ (έτσι για την πληρότητα και να φαίνομαι κουβαρντάς).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο οτι με την ηλεκτρονική σελίδα δεν μπορούν να λάβουν τα σχέδια. Μήπως όμως διορθωθεί και το φτιάξει κάποτε το Υπουργείο???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.