Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Παράδοση σχεδίων και δικαιολογητικών δήλωσης ν. 4178/13 στον ιδιοκτήτη"


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από εγχειρίδιο ΤΕΕ:

 

Η ιστοσελίδα ελέγχου από τον πολίτη είναι:

 

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

Eγώ πάντως που προσπάθησα να βρω τη δήλωση δεν μου βγάζει τίποτα (δεν παίρνει το κείμενο εικόνας), γενικά λειτουργεί;

Υπάρχει τρόπος να βρει ο ιδιοκτήτης την δήλωση του (σε περίπτωση που δεν την δίνει ο μηχανικός);

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι, "δίνει" και τίποτα το ιδιαίτερο. Απλώς την κατάσταση της δήλωσης "βγάζει".

Ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να τη δώσει. Κι αν όντως δεν τη δίνει ας βάλει ο πελάτης το δικηγόρο του να κάνει πρώτα ένα τηλεφώνημα και να τη ζητήσει, στη συνέχεια να στείλει ένα εξώδικο κ.ο.κ.

Μόνο ΕΝΑΣ λόγος δικαιολογεί αυτή τη στάση του μηχανικού. Όταν δεν έχει εξοφληθεί πλήρως. Οπότε τότε πολύ καλά κάνει και δεν τη δίνει. Δεν πρόκειται να τον υποχρεώσει ουδείς.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως που προσπάθησα να βρω τη δήλωση δεν μου βγάζει τίποτα (δεν παίρνει το κείμενο εικόνας), γενικά λειτουργεί;

Υπάρχει τρόπος να βρει ο ιδιοκτήτης την δήλωση του (σε περίπτωση που δεν την δίνει ο μηχανικός);

εγώ πριν λίγες μέρες κατέβασα κανονικά μια που είχα για να δει ο ενδιαφερόμενος αν υπάρχει μεταβολή 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εγώ για την ακρίβεια στο 90% των συμβολαίων έχω δώσει νέα κάτοψη γιατί με τη παλιά δε θα έβγαζα άκρη ούτε εγώ ! Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας! Υπάρχει τρόπος για ανεύρεση και κατέβασμα σχεδίων και εν γένει δικαιολογητικών υπό υποβληθείσες οριστικές ή περαιωμένες δηλώσεις Ν.4178/13 κ' Ν.4495/17 άλλων μηχανικών;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τι λέει η κάθε δήλωση στην τελευταία σελίδα κάτω κάτω. Από κει παίρνεις μόνο δήλωση κ βεβαιώσεις (στου 4495 βλέπεις και ανέβασμα αρχείων).

Για κάτι παραπάνω μάλλον θα πρέπει να απευθυνθεί ο ιδιοκτήτης στο ΤΕΕ.

Edited by zazeng
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καθε ενας που εχει  εννομο συμφερον

δικαιουται να ζητησει ολα τα στοιχεια μιας τακτοποιησης

Μιλας τηλεφωνικα με το ΤΕΕ, τι χρειαζεται να στείλεις]

[εχει συζητηθει το θεμα ]

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@maranti ναί στο ΤΕΕ... Οι πολεοδομίες δεν έχουν καμία σχέση με τις δηλώσεις αυθαιρέτων των Ν. 4014/11, 4178/13 ή 4495/17... Μόνο με τον Ν. 3843/10 και πίσω έχουν επαφή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.