Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Παράδοση σχεδίων και δικαιολογητικών δήλωσης ν. 4178/13 στον ιδιοκτήτη"


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαβούρα. Καινούριο σώσιμο. Και ξανά μανά κομπιούτερ τα σχέδια. Και φωτοτυπίες και τρέξιμο.

Μα η ηλεκτρονική διακυβέρνηση, δεν έχει ένα σύστημα να μπει ο πελάτης στο ΤΕΕ, να τα δεί?

Να χέ... ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Να γίνουν όπως τότε που σαπίζαν στα υπόγεια του αρχείου Πολεοδομιών, ορισμένες άδειες, οχι όλες, επειδή τις βάζαν σε υπόγεια και πλυμμήρυσαν. Μια ζωή ούτε του πελάτη να έχουν εμπιστοσύνη και ενώ ακόμα τακτοποιούμε ηλεκτρονικά, αγοράζουμε ηλεκτρονικά, θα πληρώνουμε με κάρτες. Να επιτρέπουν του πελάτη, να δίνουμε έντυπο, ενώ υπάρχει το cd βέβαια. Μα το cd, τι υπέροχη ιδέα! Cd!

ή stick ακόμα καλύτερα, stick!

ή με email, ένα συμπιεσμένο αρχείο. 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Αντίγραφα των αρχείων, σχεδίων κλπ των δηλώσεων αυθαιρέτων θα δίνουν οι πολεοδομίες στον ιδιοκτήτη ή σε όποιον έχει έννομο συμφέρον (π.χ. καταγγέλλοντα γείτονα). Σε κάθε ΥΔΟΜ θα εξουσιοδοτηθεί υπάλληλος να χειρίζεται τις δηλώσεις αυθαιρέτων και τα αρχεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Και που - πως θα τα τυπώνουν;;;;;;; Έχουν την υποδομή;;;;;;; Ή θα εφεύρουν κι αυτοί το στικάκι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα παραδίδουν στο στικάκι του πολίτη, που ζήτησε τα αντίγραφα, με κωδικοποιημένη ψηφιακή υπογραφή (γνησιότητας αντιγράφου) της πολεοδομίας. Η διαδικασία που περιγράφεται στον Ν.4030 / Α4 για ηλεκτρονικές άδειες δόμησης, χορήγηση αντιγράφων κλπ, θα ισχύσει και για τις υπαγωγές Ν.4178/13. Κάπου λέει (δεν το βρίσκω) ότι σε κάθε ΥΔΟΜ εξουσιοδοτημένος Υπάλληλος θα έχει πρόσβαση με κωδικούς και στο σύστημα αυθαιρέτων. Αν το βρω θα το ανεβάσω. Για όλα αυτά αναμένεται ΥΑ

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι, και σήμερα οι πολεοδομίες έχουν πρόσβαση στο σύστημα αυθαιρέτων στα ακίνητα της περιοχής εμβέλειάς τους, όπως είχαν και κατά τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα παραδίδουν στο στικάκι του πολίτη, που ζήτησε τα αντίγραφα, με κωδικοποιημένη ψηφιακή υπογραφή (γνησιότητας αντιγράφου) της πολεοδομίας. Η διαδικασία που περιγράφεται στον Ν.4030 / Α4 για ηλεκτρονικές άδειες δόμησης, χορήγηση αντιγράφων κλπ, θα ισχύσει και για τις υπαγωγές Ν.4178/13. Κάπου λέει (δεν το βρίσκω) ότι σε κάθε ΥΔΟΜ εξουσιοδοτημένος Υπάλληλος θα έχει πρόσβαση με κωδικούς και στο σύστημα αυθαιρέτων. Αν το βρω θα το ανεβάσω. Για όλα αυτά αναμένεται ΥΑ

 

Πιθανόν εννοείς αυτό το συνημμένο.

Αναφέρει διάφορα σε αυτό που γράφεις.

ydom.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν εννοώ το εγχειρίδιο ΕΔ. Νομίζω ότι ο τρόπος πρόσβασης υπαλλήλων και έκδοσης ηλεκτρονικών γνήσιων αντιγράφων σε δηλώσεις αυθαιρέτων δεν έχει καθοριστεί ακόμη (δεν έχει εκδοθεί εγχειρίδιο). Εννοώ ΘΑ... 

Έχω διαβάσει [...εξουσιοδοτημένος υπάλληλος ΥΔΟΜ ΘΑ έχει πρόσβαση σε δηλώσεις αυθαιρέτων...]

Νομίζω πως αναμένεται ΥΑ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με το "κλειδι-κωδικό" που τους δίνουμε δεν μπορεί να δει τα αρχεία. Εγώ προσωπικά τα τυπώνω όλα μια φορά και τους τα δίνω μέσα σε έναν φακελο για να φανεί στην τελική και ο όγκος της δουλειας μας...

και εγώ το ίδιο κάνω με τα βασικά στοιχεία πχ τοπογραφικό , διάγραμμα δόμησης , κατόψεις , τομές άντε που και που και την τεχνική έκθεση και φυσικά την δήλωση από το σύστημα του ΤΕΕ Τα άλλα σε cd  Αλλά για το φίλο συνάδελφο που δεν θέλει να τυπώσει θα μπορούσε να δώσει μια δισκέτα με τα αρχεία 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.