Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Παράδοση σχεδίων και δικαιολογητικών δήλωσης ν. 4178/13 στον ιδιοκτήτη"


Recommended Posts

Εγώ πάλι δίνω : το pdf, και σχέδια (τοπο αν υπάρχει, κατοψεις - τομή κάλυψη). Όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω, να φαίνεται και η δουλειά μας στον πελάτη, αλλά και να μπορεί να χρησιμοποιήσει σε μια απλή διαδικασία (πχ αλλαγή μετρων σε δήμους κλπ) χωρίς να με ζαλίζει για το παραμικρό.

Επίσης πλέον κλείνω όποιες δηλώσεις τελειώνουν και φτανουν το 30% (ειδικά αφού πέρασα από έναν καταλαθος και είδα ένα νέο wc!!!)

Τρωτότητες δεν έχω δώσει ως τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

σε σχέση με τα σχέδια που πρέπει να ανεβάσουμε στο σύστημα οι προδιαγραφές αναφέρονται σε κάποια εγκύκλιο?

Για το ΔΚ έχω βρει, για τις κατόψεις όμως τι ισχύει?

 

Ρωτάω καθώς για τη μεταβίβαση, με όσους συμβολαιογράφους έχω μιλήσει, θέλουν τη κάτοψη της πολεοδομίας

με διαγράμμιση των αυθαίρετων χώρων και παραπομπή για το τι αυθαιρεσίες υπάρχουν μαζί με τη τεχνική περιγραφή…

 

Μιλώντας όμως με συναδέλφους μου λένε πως αφού πληρώνομαι για αποτύπωση θα πρέπει στον πελάτη να δώσω σειρά

σχεδίων για το πώς είναι τώρα η κατοικία (αν έχουν αλλάξει πόρτες , παράθυρα, ντουλάπες) να  υπάρχει διαγράμμιση των

αυθαίρετων χώρων αλλά να μη φαίνεται ως υπόβαθρο το σχέδιο της πολεοδομίας.

 

Καμία γνώμη σχετικά?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

.....

Ρωτάω καθώς για τη μεταβίβαση, με όσους συμβολαιογράφους έχω μιλήσει, θέλουν τη κάτοψη της πολεοδομίας

με διαγράμμιση των αυθαίρετων χώρων και παραπομπή για το τι αυθαιρεσίες υπάρχουν μαζί με τη τεχνική περιγραφή…

......

 

Αυτό, εφόσον βεβαίως υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο. Αντίγραφο δίνεις και στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντιμετωπίζω κατά περίπτωση.

 

Αν πχ η αυθαιρεσία είναι ένας ημιυπαίθριος που έκλεισε το σημειώνω πάνω στην κάτοψη της άδειας.

Αν γίνεται χαμός ε κάνω καινούριο σχέδιο γιατί διαφορετικά είναι όλο μια μουτζούρα.

 

Στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να δώσεις στη συμβολαιογράφο και το σχέδιο της άδειας ώστε να έχει το πριν και το μετά αν αυτό θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις έτσι, τότε η συμβολαιογράφος δεν θα μπορέσει να κάνει νέα εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο! Θέλουν το εγκεκριμένο με σημειωμένες πάνω του τις αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό που λες.

Πάντως εγώ έχω δώσει σε συμβολαιογράφο καινούρια σχέδια (στα οποία βέβαια έδειχνα εννοείται πάλι τι είναι νόμιμό και τι αυθαίρετο) και τα δέχτηκε χωρίς πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις καινουριο σχεδιο, αναγραφεις πανω στο σχεδιο σαν υ.δ. οτι ειναι αυτο που θα κατατεθει ή κατατεθηκε (αναλογα )στο 4178/13.

Link to comment
Share on other sites

Είτε καινούριο είτε παλιό όταν πηγαίνει σε συμβολαιογράφο πάντα ζητάνε να γράφεις ότι είναι ίδιο με αυτό που θα ανέβει στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ σε σχέση με το #23 γιατί μου έσβησες αυτό για την τεχνική περιγραφή???

3 στους 3 μου την έχουν ζητήσει και την έδωσα  που είναι λάθος?

 

 

Συνήθως μου ζητάνε το σχέδιο της πολεοδομίας με διαγράμμιση και σίγουρα στις απλές περιπτώσεις γίνεται..

όμως όταν γίνεται ο κακός χαμός δυσκολεύει το θέμα..

 

Εχει τύχει σε συμβόλαιο να μη δέχονται τα δικά μου σχέδια

παρόλο που είχαν τα πάντα πάνω και κάθισα να κάνω μέσα στο συμβολαιογραφείο διαγράμμιση στα σχέδια της πολεοδομίας...

Edited by Sk.Maria
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα διότι δεν νομίζω ότι, είναι απαραίτητη η τεχνική περιγραφή. Δεν πρόκειται να "μνημονευτεί" πουθενά και σε κανένα συμβόλαιο. Δεν βλέπω το λόγο να ζητείται....

 

Όσον δε αφορά στα σχέδια, με όσους συμβολαιογράφους έχω συνεργαστεί, όλοι για ακίνητο με ΟΑ και δηλωμένο με τον 4178, ζητούν τα εγκεκριμένα σχέδια με σημειωμένες πάνω τις αυθαιρεσίες που δηλώθηκαν, αλλιώς δεν κάνουν συμβόλαια.

 

Από την άλλη, "αποδέχομαι" και τη θέση συναδέλφων, που προανέφεραν ότι, συνεργάτες τους συμβολαιογράφοι έκαναν συμβόλαια με τα νέα σχέδια του 4178. Εξάλλου πρώτη φορά θα είναι που στο "κρατίδιο" των συμβολαιογράφων, ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίσει....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.