Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sokkia ISX2700 GNSS


sor

Recommended Posts

Τελικα αλλaξα γνωμη... και ειμαι μεταξυ των

leica gps 900c 18.000 euro (μονο rtk 2,5 km) και κοστος αναβαθμισης σε πληρεσ gsm με 6-7000 euro και στο topcon hiper gl 17000 euro (rtk 2,5 km, static , kinematic) και κοστος αναβαθμισης σε gsm 5000 euro.τι λέτε????

Μέχρι Παρασκευή θα πρέπει να εχω αποφασισει. Να πω την αληθεια κλινω προς το topcon...

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

strudel7878 έτσι όπωσ τα γράφεις, rtk σε 2,5 km δε θα σου κανει δουλειά. Αυτό για το λόγο ότι τα τριγωνομετρικά της ΓΥΣ είναι κατά ένα μεγάλο βαθμό κατεστραμμένα... Βέβαια παίζει ρόλο σε ποιο νομό δουλεύεις. Από άποψη τιμής πιάνεις τα 17000 euro σε ένα ξεπερασμένο μοντέλο αφού τείνει να εξαλειφθεί ακόμη και το hiper pro της Topcon αφού η εταιρεία λανσάρει για από δω και στο εξής το GR-3. Εγώ κλείνω προς το Sokkia ISX2700 GNSS με rtk στα 10km και όλα τα καλούδια που χρειάζεσαι σήμερα και όχι προχθές(hiper gl) σε τιμή περίπου 24000 με μια εκπτωση έκπληξη που έρχεται από την εταιρεία της τάξης των 2-3000 euro. Άρα πέφτει στα 21-22000. Νομίζω καλύτερη λύση...αφού είναι και GNSS...

Link to comment
Share on other sites

το sokkia 2700 κάνει 24000 με την έκπτωση και διαλέγεις ή gprs ή uhf modem, όχι και τα δύο) . To hiper gl με 5000euro γινεται και rtk με uhf στα 10 χιλιόμετρα (θεωρητικα) και σου δινουν και gprs modem (για το hepos). Και νομιζω ότι τα 7000*1,19= 8330 ευρώ της διαφοράς δεν είναι λίγα λεφτά. Αν ήμουν ο Άκτωρ , ναι έχεις δίκιο δεν θα με ενοιαζαν, αλλά έλα που δεν είμαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

TO SOKKIA δεν μπορει να μετρησει continuous kinematic...δηλ δεν μπορει να μετραει συνεχως ανά π.χ 1sec

αυτο σου χρειαζεται σπανια (σε βυθομετρησεις ή σε αποτυπώσεις με οχημα)

τα καλυτερα πιστευω πως ειναι τα Trimble

Επισης ειναι οι μονοι στην Ελλαδα που γνωριζουν καλα τα θεματα του GPS

Link to comment
Share on other sites

"Οι μόνοι στην Ελλάδα;" Διαφωνώ. Όλα τα GPS είναι καλά, και όλοι όσοι ασχολούνται με αυτά ξέρουν πολύ καλά τις λειτουργίες τους. Μην ψάχνετε για παπάδες. Μην ξεχνάτε ότι οι τεχνικές προδιαγραφές αναφέρονται πάντα σε ιδανικές συνθήκες μετρήσεων. Το "καλό" φαίνεται από την παραγωγικότητά του και το λόγο απόδοσης/κόστους.

 

Μην ψάχνετε πάντα για το ακριβότερο = καλύτερο. Δεν ξέρω, οδηγείτε όλοι supercars?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να αγοράσω GPS διπλή συχνότητας RTK τι έχετε να μου προτείνετε?δεν θα ήθελα να πληρώσω πάνω από 20000€.λένε για κάποια κινέζικα , έχει κανένας?δουλεύουν? βοηθήστε μεεεεεεεεεεεεεεεε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.