Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε αποθήκη


nikkoun

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Έχω την εξής ερώτηση.

 

Γνωστός έχει ένα ημιτελές ακίνητο μη ηλεκτροδοτούμενο (υπόγειο - ισόγειο).

 

Του έχει ζητήσει έμπορος της περιοχής να ενοικιάσει το υπόγειο (Στην άδεια φαίνεται σαν βοηθητικοί χώροι - αποθήκη).

 

Θέλει να το χρησιμοποιήσει σαν αποθήκη της επιχείρησης (απ' ότι μου είπε θα δηλωθεί αποθήκη και όχι υποκατάστημα κτλ).

 

Γνωρίζω ότι τα κτίρια με χρήση αποθήκης δεν υποχρεούνται σε έκδοση ΠΕΑ.

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=e6ZYgIszjc8%3D&tabid=340

 

Έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό?

 

Ρωτάω γιατί σε συνάδελφο που ρώτησε του είπε ότι απαιτείται ΠΕΑ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου στην άδεια ειναι αποθήκη και θα το χρησιμοποιήσει σαν αποθήκη δεν χρειάζεται ΠΕΑ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται ΠΕΑ για ενοικίαση με χρήση Ξυλουργείου. Από όσο ξέρω είναι στις εξαιρέσεις

Link to comment
Share on other sites

Ξυλουργεία -> Κατηγορία Ι του Κτιριοδομικού, δηλαδή: <<Βιομηχανία - Βιοτεχνία: Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όσα κτίρια ή τμήματα κτιρίων ή δομικά έργα στεγάζουν βιομηχανίες, βιοτεχνίες, εργαστήρια, παρασκευαστήρια, υπηρεσίες με σημαντικό ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό.
Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και: [...] - Τα ξυλουργεία [...]>>.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις για το τμήμα γραφείων (αν υπάρχουν) εντός της εγκατάστασης, δεν χρειάζεται ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα , μου ζήτησαν ΠΕΑ σε χώρο που πρόκειται να γίνει ενοικίαση σαν γραφείο. Από την άδεια όμως που παρέλαβα κατά την αυτοψία μου αναγράφει ότι το υπάρχον κατάστημα είχε γίνει αλλαγή χρήσης σε συνεργείο αυτοκινήτων. Από ότι γνωρίζω σε συνεργείο αυτοκινήτων δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ. Το θέμα είναι ότι ο νόμος γράφει ότι εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ , τώρα άμα ο ιδιοκτήτης το ζητάει είναι λάθος να το εκδόσω ? Πρέπει δλδ να γίνει πάλι αλλαγή χρήσης σε κατάστημα ? 

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω αποτελούν προσωπική άποψη σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει από τον νόμο.

 

Εφ' όσον η νέα χρήση θα είναι γραφείο χρειάζεται Π.Ε.Α ασχέτως δηλωμένης χρήσης στην Ο.Α.

 

Αυτό που αναγράφεται στην οικοδομική άδεια δεν ενδιαφέρει όπως δεν ενδιαφέρει και οποιδήποτε αυθαίρετη επέκταση.

 

Ο επιθεωρητής αποτυπώνει και μετράει την υφιστάμενη κατάσταση (πραγματικά τετραγωνικά, πραγματική διαμερισματοποίηση, πραγματική χρήση κλπ).

 

Καλημέρα

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

.... μου ζήτησαν ΠΕΑ σε χώρο που πρόκειται να γίνει ενοικίαση σαν γραφείο. Από την άδεια όμως που παρέλαβα κατά την αυτοψία μου αναγράφει ότι το υπάρχον κατάστημα είχε γίνει αλλαγή χρήσης σε συνεργείο αυτοκινήτων.

 

Δεν εξετάζεις τη χρήση της οικ. άδειας ... αλλά τη χρήση που υπάρχει (αν συμπίπτει να είναι ίδια με της οικ. άδειας) ή αυτή που ΘΑ γίνει !

Αφου σου είπε ο ιδιοκτήτης οτι θα νοικιαστεί σαν γραφείο εσυ θα κάνεις την αυτοψία για γραφείο και θα εκδώσεις το ΠΕΑ ως τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.