Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε αποθήκη


nikkoun

Recommended Posts

Στην περίπτωση μου ο χώρος θα μπορούσε κα φιλοξενήσει κατάστημα και συγκεκριμένα στούντιο μουσικής που θα νοικιαστεί.

Στην περιγραφή τί να βάλω; Σκεπτόμουν "Κατάστημα σε υπόγειο παρακολούθημα". Να αναφέρω ότι είναι στούντιο μουσικής;

Όμως με την περίπτωση αυτή μου εγείρονται ερωτήματα;

Ως ενεργειακός επιθεωρητής, πέρα από την χρήση για την οποία, ο εκάστοτε ιδιοκτήτης αναφέρει ότι θα νοικιαστεί, δεν ασχολούμαι με τίποτα άλλο;

Αν κάποιος ιδιοκτήτης για ακραίο παράδειγμα θέλει να νοικιάσει ως γραφείο, δύο ενωμένες λειτουργικά υπόγειες αποθήκες με κοινή είσοδο, 3 ορόφους κάτω από το έδαφος, οι οποίες είναι παρακολουθήματα δύο δικών του διαμερισμάτων. Εγώ βγάζω κανονικά ΠΕΑ;

 

Θα αναφέρεις τη χρήση που εντόπισες κατά την αυτοψία και όχι το κατά πόσο η χρήση αυτή δικαιολογείται από τον δεδομένο χώρο. Αυτός είναι σημαντικός παράγοντας, μιας και βάση αυτού θα υπολογίσεις και την απαίτηση για τον φωτισμό.

Σαν χρήση μπορείς να το θέσεις ώς γραφείο (το κατάστημα δεν παραπέμπει σε studio μουσικής κατ'εμέ) με την προϋπόθεση ότι ο χώρος είναι πραγματικά ανεξάρτητος σε σχέση με το υπόλοιπο κτίριο.

Edited by michael1983
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!! 

 

Μια γρήγορη ερώτηση...

 

Μια μη ηλεκτροδοτούμενη αποθήκη θα ενοικιαστεί τώρα σαν σπίτι! Χρειάζεται ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

@Mary_Mary

Ενημερώνεις αρχικά τον ιδιοκτήτη για το ζήτημα της πολεοδομικής τακτοποίησης της αλλαγής χρήσης,από αποθήκη σε κατοικία (δύσκολα να είναι εφικτή εφόσον δεν έχει συντελεστεί προ τις 28/07/2011).

Αποφασίζεις για το αν θα περιγράψεις την "υφιστάμενη" κατάσταση της κατοικίας πριν από την αλλαγή και εάν ναι προχωράς στην έκδοση του ΠΕΑ.

Στην περίπτωση που κατά την αυτοψία σου είναι ξεκάθαρη η χρήση της κατοικίας εκδίδεις ΠΕΑ, αφού δεν εξετάζουμε τη νομιμότητα.

Ο ιδιοκτήτης βέβαια συνεχίζει να έχει θέμα εκμεταλλευόμενως σαν κατοικία χώρο που είναι δηλωμένος αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης έχει σημασία η μορφολογία του χώρου

Αν είναι ξεκάθαρα αποθήκη (χωρίς διαρρυθμίσεις κατοικίας) δεν κάνουμε ΠΕΑ

Γιατί στην περίπτωση αυτή, έχω την εντύπωση ότι μάλλον περί "ενοικίασης" πρόκειται

Link to comment
Share on other sites

Μια μη ηλεκτροδοτούμενη αποθήκη θα ενοικιαστεί τώρα σαν σπίτι! Χρειάζεται ΠΕΑ?

Ναί. (με το γράμμα του νόμου 100%, αν το λέει και το συμφωνητικό 200%, αν το περάσει και στο taxis κατοικία 300%).

Έχει θέμα ο ιδιοκτήτης τη στιγμή που το βγάζεις. Ναί (χωρίς να σε αφορά αφού ΠΕΑ σου ζητάει και ΠΕΑ εξετάζεις αν μπορείς να εκδώσεις, αλλά το εξηγείς).

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι συνάδελφοι, σε αποθήκη με κάποια τετραγωνικά χρήση γραφείων εντός, βγάζουμε ΝΟΜΙΜΑ ΠΕΑ με συνολική επιφάνεια όλη την αποθήκη και ωφέλιμη μόνο τα γραφεία. Στο μοντέλο τα υπόλοιπα τετραγωνικά της αποθήκης τα περιγράφουμε ως ΜΘΧ σωστά;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Έχω δώμα, το οποίο χρησιμοποιείται ως αποθήκη και η πελάτισσα μου θέλει να το μεταβιβάσει στο γιο της.

Το δώμα δεν συνδεεται με το υπόλοιπο σπίτι, ούτε εφάπτεται απόληξης κλιμακοστασίου.  Είναι τελείως ανεξάρτητο.

Υποψιάζομαι οτι μελλοντικα θα ήθελε να το μετατρέψει σε κατοικία.

 

Πάντως σήμερα το χρησιμοποιεί σαν αποθήκη. Δεν χρειάζεται να εκδόσω ΠΕΑ έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συναδεδελφοι εχω μπερδευτει , εχω να εκδοσω  Π.Ε.Α  σε καταστημα , με ισογειο 100 τμ κυριας χρησης , υπογειο 100 τμ , και παταρι 50 τμ . Το υπογειο και το παταρι φαινονται στην αδεια βοηθητικοι χωροι . επικοινωνουν με πορτα και σκαλα με το ισογειο . Στα τετραγωνικα του Π.Ε.Α τι θα βαλω ? 

Edited by ALSIOU
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι σε διαμέρισμα μη ηλεκτροδοτούμενο από το 2010 για ενοικίαση, υποχρεούται σε έκδοση ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.