Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ σε αποθήκη


nikkoun

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

ήθελα να ρωτήσω αν απαιτείται ΠΕΑ σε ισόγειο κτηρίου με προηγούμενη χρήση ως σιδηρουργείο και μελλοντική ως κατάστημα. Στην οικοδομική άδεια είναι δηλωμένο ως κατάστημα. Ωστόσο αυτή τη στιγμή η εικόνα του δεν παραπέμπει σε κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχουν  επιχρίσματα στο εσωτερικό και πατώματα ενώ και η εξώπορτα είναι μεταλλική γεγονός που θυμίζει περισσότερο μηχανουργείο. Παρόμοια εικόνα έχουν και τα παράθυρα. Οι ιδιοκτήτες ωστόσο ζητάνε ΠΕΑ προκειμένου να πουλήσουν αφού στην οικοδομική άδεια αναφέρεται ως κατάστημα ενώ ταυτόχρονα ισχυρίζονται ότι αυτή θα είναι και η πραγματική του χρήση από τον αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε πειράζει να το βγάλεις σαν κατάστημα; Έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές τα καταστήματα;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές αλλά νομίζω ότι με βάση τους κανονισμούς πρέπει να το μελετήσω σύμφωνα με την πραγματική-υφιστάμενη χρήση. Και η πραγματική του αυτή την στιγμή δεν παραπέμπει σε κατάστημα αλλά σε βιοτεχνία. Ουσιαστικά το έχω μελετήσει απλώς θέλω να είμαι σίγουρος πριν υποβάλλω για να μην είμαι εκτεθειμένος.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανουργείο (βιοτεχνια) μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ? Οποτε βγαλε το σαν καταστημα, αφου συμφωνει και η οικοδομικη αδεια με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ ότι σαν βιοτεχνία δεν πρέπει να βγάλω. Για αυτό το λόγο θέτω και το ερώτημα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έβγαζες ΠΕΑ εάν ο χώρος είχε χρήση βιοτεχνία.

Τώρα έχεις έναν χώρο που θα έπρεπε να έχει (από οικ. άδεια) κύρια χρήση κατάστημα και αυτή την στιγμή δεν χρησιμοποιείται.

Οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να μην βγάλεις ΠΕΑ.

Το αν σου θυμίζει μηχανουργείο είναι άσχετο.

Βγάλε φωτογραφίες για να κατοχυρωθείς γιατί κατά πάσα πιθανότητα ο αγοραστής θα το ανακαινίσει και θα το κάνει αγνώριστο.

 

Και να ξέρεις ότι η ΕΥΕΠΕΝ δέχεται το > στις χρήσεις.

Π.χ. αν έχεις ένα χώρο που ήταν κατοικία και θα νοικιαστεί σαν γραφείο τότε θα το περάσεις με χρήση γραφεία.

Ασχετα αν σου θυμίσει το εσωτερικό κατά την ώρα της επιθεώρησης κατοικία ή ψιλογιαπί.

Σου συνιστούν όμως να βγάζεις φωτογραφίες ώστε να τεκμηριώνεις τις επιλογές σου κατά το χρόνο επιθεώρηση.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ πολύ για την πληρότητα της απάντησης! Κλείνοντας την συζήτηση παραθέτω και μερικές φωτογραφίες του εσωτερικού του καταστήματος.

post-3482-0-58913200-1485878357_thumb.jpg

post-3482-0-96214900-1485878379_thumb.jpg

post-3482-0-61927800-1485878400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χα τι μου θύμισαν οι φωτό.. Σε ανάλογο χώρο είχα βγάλει κάποτε ΠΕΑ με χρήση αίθουσα εκδηλώσεων (ήθελαν να γίνει αίθουσα με χορούς κτλ). Βγάλε κανονικά κατάστημα δεν υπάρχει πρόβλημα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενέσπαλα και αφαιρέθα Πάνο μου.

 

Οι κόκκινες καρέκλες και το στήσιμό τους είναι το > της τεχνικής του καλλιτέχνη.

Αυτές είναι η δύναμη στην «πράξη της αυθόρμητης δημιουργίας».

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.